• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
speka_rs - майстор
Аз ако съм на колегата, ще си направя експеримента със отворения съд, ако имам грижи и ми е студено тогава ще го мисля. Така или инъче ще се променя системата на по късен етап ще бъде промяната за разширителния съд.
ср авг 14, 2019 9:20 amspeka_rs написа:
Аз ако съм на колегата, ще си направя експеримента със отворения съд, ако имам грижи и ми е студено тогава ще го мисля. Така или инъче ще се променя системата на по късен етап ще бъде промяната за разширителния съд.
Шпек, писах че се поомешаха питанията и изказванията.
За това питане, на Фитиля, иде реч.
viewtopic.php?f=10&t=62572&start=20#p987629
По сложно е, не само преправяне към затворена, с добавяне на защита и секретни кранове. Иска си смятане на помпи, загуби, хидравличен изравнител, трипътни, термостати...
speka_rs - майстор
Сигурно Трифоне, ама така и така ще преправя по добре един експеримент, ако ли не преправяне лесно или той или някой друг ще дойде със една лепачка и ще му монтира тези всичките нещя който ти обесняваш.
andy_forresite - майстор
Я да питам следното. Представете си котел с малък кръг, смесителен вентил на горещата тръба и две помпи.
Значи едната помпа е на студената и прибутва към входа на котела. В малкия кръг е и фактически смуче от щуцера на смесителния, който е за смесената вода. Да я наречем "студената" помпа.
Втората помпа - "топлата помпа" е в самото начало на отоплителния кръг, буквално на педя от смесителния, смуче от него в посока консуматори с константна температура на водата, т.е. на горещата линия е тя. И двете с електронно управление на позиция пропорционално налягане. По топлия щранг върви вода само за радиатори.
Грешно ли е така и защо, какъв проблем може да се прояви? Абе питам ще мина ли без хидравличен сепаратор :) И ако не може да мина без него, да го намааам на големия кръг в съседство с малкия ли? При смесването на гореща и хладка няма ли да се намали t° на подаващата вода, която "топлата" помпа ще подава :?

Едната помпа е 25/60 180, а другата 25/40 180. Коя да бъде "студена" и коя "гореща" помпа? Със хидр. сепаратор, изравнител, гидрострелка или кой както му казва, мисля че по-мощната трябва да е на горещата линия. Или? А ако може без сепаратор, тогава бих сложил мощната на студената.
ср авг 14, 2019 1:16 pmandy_forresite написа:
Я го нарисувай, за по сигурно, че белким и ти си го представиш!
Качи да погледаме!
За твоята системка, тука няма да помагаме, че си като паразитираша кукувица.
Личи си, че от как си във форума, не си чел внимателно и нищо не ти е останало между ушите. Не веднъж съм писал, как случайно открих топлата вода- имам в предвид помпата с по голям дебит къде трябва да е и то специално по твои питания.
speka_rs - майстор
Със хидравличен изравнител по голямата на кръг радиатори, а по малката на малкия котелен кръг.
ср авг 14, 2019 1:38 pmspeka_rs написа:
Със хидравличен изравнител по голямата на кръг радиатори, а по малката на малкия котелен кръг.
Шпек, обратно са помпите- Мисли!
Извинявай, ти инсталатор ли си?
speka_rs - майстор
Защо да са обратно Трифоне, защото ти трябва по голям дебит през котела и за това му слагаш трипътен вентил да му ограничиш дебита през него чрез рециркулация. Или защото хидравличните загуби през радиаторите са по малки и ти трябва по малка помпа там. Ако погледнеш схема на хидравлични изравнители ще забележиш, че някой са със една помпа за котела и няколко за различни зони. Ако имаш някакви други идеи обесни ми, че и аз и ти не сме инсталатори. И може да ме научиш на някоя нова технология.
andy_forresite - майстор
Правих се на Пикасо. Ко има нещо неясно - питайтьи, ама не искайте да се обоснававам и аргументирам, щот от такваз раалта не съм изкарал и пе`есе стинки.
http://prikachi.com/images.php?images/668/9629668S.jpg
ср авг 14, 2019 2:12 pmspeka_rs написа:
Защо да са обратно Трифоне, защото ти трябва по голям дебит през котела и за това му слагаш трипътен вентил да му ограничиш дебита през него чрез рециркулация. Или защото хидравличните загуби през радиаторите са по малки и ти трябва по малка помпа там. Ако погледнеш схема на хидравлични изравнители ще забележиш, че някой са със една помпа за котела и няколко за различни зони. Ако имаш някакви други идеи обесни ми, че и аз и ти не сме инсталатори. И може да ме научиш на някоя нова технология.
viewtopic.php?f=10&t=43892#p384080
Помисли над това! "Технологията" е стара, ама се си трошиме главите да измислим топлата вода.
Антон е качил такава хубави графики, с дебити, ама няма кой да чете "Библията".
Ако не ти стане ясно, ще обясня само с едно изречение.
Може и с повече, за колорит.
Въййй, сетих са за още по голям колорит.
Напрао не са сдържааааам.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на ср авг 14, 2019 3:54 pm, променено общо 2 пъти.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10

Тема "Профилактика на отоплителната система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: