• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
За три стаи и бойлер Магна ли да сложи? Е тогас ши му просвири някъде и пак проблем, ма не на топик стартера.
andy_forresite - майстор
Човек, не знам как да ти го кажа ... Стига засукани неразбираеми фрази и колко си чел. Копи пейст си и ти. Глей са. Мисля че в темата на грейко бях писал ... не помня по какъв случай, ама като се знам сигурно е било ни в клин, ни в ръкав ..., че при две помпи по-мощната трябва да се сложи на малкия кръг. Тогава ти влезнА с лакит в ребрата и рече НЕ, обратно - по-мощната трябва да е на големия кръг. Аз не съм учил и чел по топлотехника и при 2400 мнения все ще има глупости, фира и щуротии. Писал съм само с добри намерения. И да ти кажа, онзи ден беше ден на Мързела. Бива ли човек да не го отчете :)

Шоп, най-бързо ще стане да купя 25/60 алфа 2L и да сложа да видя как ще е. И да добавя един секретен на едно панелно 600/1000. Пък може и с ръкохватка. Който отваря повече, той ще е. Имам наличен италиански секретен ъглов ... такъв ми трябва, обаче максимално отвореното му е 5 мм. Пет кирливи милиметра от сигурно 12 отвор. В момента най-тесните тръби са ППР ф20 и ако не се лъжа са 16 мм вътрешно. Ама дълго трасе до слабо топлещия - 26 метра, от които 12 метра са с ППР Ф20. Преди него е бойлера с 12 метра по-късо трасе и нищо че е 80-ка водата в него мноооого трудно свършва. Горелката подлага втора мощност и вода има колкото искаме, значи и циркулацията е идеална. А тръбичката е от "белите" - ф16 отвън и сигурно 11-12 мм вътрешно...
fbr - майстор
ср авг 14, 2019 6:25 pmandy_forresite написа:

Значи може без сепаратор, но дебИтът пак ще е нисък. А ако направя това с "намааването", ще се увеличи дебИта към радиаторите, така ли?
Вентилът може да се премести. Това че нямам канал в мазето и трябва да източа 100 и кусур литра с кофи, кана за вино и накрая с тиган, е някакъв проблем ... особено ако протече след "профилактиката". Нямам нищо подходящо за сепаратор, освен една бутилка от въздушни спирачки на ремарке :yawinkle: Две-три ... десет заварки и може би ще се получи хидравл. изравнител.

Няма нужда от нищо друго, па макар и наречено с гръмкото име "сепаратор" Просто паралелно на малкия кръг на котела, намааш (или наслагваш) един цол тръба между двата щранга. Схемата трябва да стане нещо такова.

Прикачен файл

sh1.jpg
sh1.jpg (63.45 KиБ) Видяна 874 пъти
ср авг 14, 2019 9:51 pmandy_forresite написа:
Човек, не знам как да ти го кажа ... Стига засукани неразбираеми фрази и колко си чел. Копи пейст си и ти. Глей са. Мисля че в темата на грейко бях писал ... не помня по какъв случай, ама като се знам сигурно е било ни в клин, ни в ръкав ..., че при две помпи по-мощната трябва да се сложи на малкия кръг. Тогава ти влезнА с лакит в ребрата и рече НЕ, обратно - по-мощната трябва да е на големия кръг....
Няма начин. Покажи ми мнението и си посипвам главата с калиева пепел!
Няма начин, след като съм си проектирал и изпълнил собственото парно, като "копнах" схемата на Антон и я "пейстнах" дома. То трябва нещо да го разбера, преди да го направя, а при тебе е проба- грешка.
Засукани и неразбираеми- цитирай да видим, или просто хвърляш думи, в безхаберието си?!!
Има няколко, тука, дето по снимки или по телефон им оправих парното, ма любителската, само от четене. Едното момче е Ману, по повод задвижката за бойлера, дето година след монтажа му я подкарах телефонно. Дето трябва и ти да си сложиш.
Едно сгрешено подвързване на пелетарник към стар чугуняк, по снимки от топик стартера (хареса ми тоя лаф). Монтиран от "майстор". Липсваше циркулация, хихи. Като при тебе.
Коооопи пейст!!!

Та кой ден беше, на мързела, че да не го пропускам вече така престъпно?

Бе ти мачове, кат мъжети, ни гледаш ли бе?

ФБР, той така и не нарисува онова, дето описа по назад, ма то си седи.

Тука казах, ко има и ко е приемливо да са напрай.
viewtopic.php?f=10&t=62572#p987232
speka_rs - майстор
Трифоне да ти кажа чесно от много години мастор в къщата не е влизал. Ама щом казваш сигурно някой ми е направил парното, преди се беше заял че и изолация не знам как се слага. Сигурно скоро и от други работи ще ми кажеш че не разбирам.
Ако Анди си направи хидравличния изравнител като хората предполагам че и малката и голямата да сложи ще му върши работа, ама все пак тези помпи си имат степени и можеш ги засилваш или намаляваш. Ама да си реши какво ще направи и тогава да ни каже какъв е крайния резултат.

Поздрави на всички аз спирам да пиша и в тази тема щото не знам достатъчно.
чет авг 15, 2019 12:16 amspeka_rs написа:
Така е, прав си. Предположих, значи съм сгрешил.
andy_forresite - майстор
Сетих се че имам стара UPS 25/40 180 купувана 2004 година и работила 12 години. До последно беше мушица. Дали мога да разчитам на нея след толкова дълъг престой :? ?
Нея мисля да поставя на входа към котела (на малкия кръг) и да я пуска/спира управлението на горелката.
Ще преместя смесителния отдолу.
Ще сложа 1" тръба за хидравлично изравняване както посъветва FBR.
Сегашната Alpha 2L 25/40 180 ще се намира в началото на радиаторния кръг на тръбата за горещата. Мисля да сложа капилярка, в която да лежи осезателчето на контактен термостат. Той ще включва тази помпа не по-рано от 61°. Разчитам на няколко градуса толеранс при спадане на температурата. Докъм 56-57 ако се получи ще е прилично. Не харесвам вкл/изкл на ЦП при първоначален подгрев - т. нар. тласъци или цикли при работата на ЦП.
За секретни вентили ще помисля, тъй като местата където са изходите на радиаторите, са много труднодостъпни и е всичко е полипропилен. Има гардероби, ъгли, скоби ... знаете как е. Помощници да ми надигат радиаторите докато лепя няма да си намеря и трябва да се спасявам някак с 2 ръце.
fbr - майстор
чет авг 15, 2019 9:02 amandy_forresite написа:
Сетих се че имам стара UPS 25/40 180 купувана 2004 година и работила 12 години. До последно беше мушица. Дали мога да разчитам на нея след толкова дълъг престой :? ?Раздвижи я преди да я сложиш. Предполагам, че няма да имаш проблеми с нея.
Нея мисля да поставя на входа към котела (на малкия кръг) и да я пуска/спира управлението на горелката.
Ще преместя смесителния отдолу.
Ще сложа 1" тръба за хидравлично изравняване както посъветва FBR.
Сегашната Alpha 2L 25/40 180 ще се намира в началото на радиаторния кръг на тръбата за горещата. Мисля да сложа капилярка, в която да лежи осезателчето на контактен термостат. Той ще включва тази помпа не по-рано от 61°. Разчитам на няколко градуса толеранс при спадане на температурата. Докъм 56-57 ако се получи ще е прилично. Не харесвам вкл/изкл на ЦП при първоначален подгрев - т. нар. тласъци или цикли при работата на ЦП.Точно работа на тласъци ще получиш при това което си решил. Радиаторната помпа е добре да тръгва малко (5-10 градуса) след като е тръгнала котелната помпа, и осезателчето трябва да е на котелния кръг. Така котелната ти вода е с темературата на която си настроил трипътния термостатичен вентил, а радиаторната вода може да работи продължително на всякаква температура по-ниска от котелната. Ще имаш два кръга с различни температури, и трипътния регулира обмена между двата кръга.
За секретни вентили ще помисля, тъй като местата където са изходите на радиаторите, са много труднодостъпни и е всичко е полипропилен. Има гардероби, ъгли, скоби ... знаете как е. Помощници да ми надигат радиаторите докато лепя няма да си намеря и трябва да се спасявам някак с 2 ръце.
andy_forresite - майстор
Естествено че осезателят ще е на котелния кръг. Той и сега си е там. Задал съм му 50 градуса да пропуска към входа на котела. За водата задавам 64. Така гори между 59 и 62.
Помпата се включва (казвам какво става сега) на 54 и спира на 52. Та тръгва тя на 54, котелът набира до 61 и чак тогава вентилът започва да пуска към радиаторите. Горенето точно тогава е на мощност 1. След около 3 минути заради идващата студена вода от инсталацията водата в котела става 59-58 и горенето продължава на втора докато се темперират стаи и всичко. Помпата не спира. Ако задам 69 градуса, тогава още от втора идва студената от радиаторите и темперирането вече е на трета мощност. В студ съм така, а през другото време с по-ниската. А пък по време на ледените дни не гася.
Имам контактен т-стат Салус. С предишния котел при зададена 50 за старт на помпата изключваше на 43.8 градуса. На тези 6 градуса разчитам радиаторната помпа да не спира след като веднъж е включена (61-6=55°). Водата чак до 55 не пада. Но това е сега със слабата циркулация. Като се увеличи и тези неща ще са различни.
fbr - майстор
Чакай сега. Нали говорим за осезателчето на контактния термостат за пускане на радиаторната помпа. Помпата на котелния кръг трябва да тръгва на 40 градуса, за да може котелната вода да се обърне бързо при старт и котела да се темперира в целия си обем за възможно най-кратко време. След това, при продължаващо повишаване на температурата на котелната вода, трипътния термостатичен вентил отваря помалко, и почва да смесва вода от радиаторния кръг и от изхода на котела , така че, на входа на котела да имаш константни 50 градуса. Радиаторната помпа вече трябва да е заработила, и не трябва да зависи от температурата на радиаторния кръг. Температурата на котелната вода която си задал на горелката няма отношение към тези температури. Можеш да си я зададеш всякаква, стига да е над температурата на настройка на трипътния вентил.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Профилактика на отоплителната система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: