• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
miroslav_cholich - специалист
Здравейте, искам да направя профилактика на отоплителната ми система. Радиаторите са панелни котелът е пелетен с горелка, и обезвъздушителят е 50 литра на тавана.
1. С какво мога да прочистя системата от котлен камък и наслагвания, тъй като тази система се ползва от 13 години.
2. Навсякъде съм с термоглави, само че са пропуснали да сложат спирателни кранове на изходящата вода, така че ще променям
3. Какъв е най-добрият начин за свързване на радиаторите, в момента са по диагонал(входяща горе - изходяща долу по диагонал), по-добре ли ще е ако ги свържа входяща долу, изходяща долу? Проблемът е че поняга има студена зона на радиаторите. Пробвал съм да са под наклон за да могат да се обезвъздушат, но ситуацията е същата
4. Какъв е по-добрият вариант за системата(отворена или затворена)
5. Котелът ми няма трипътен винтил, каква ще е ползата ако монтирам такъв?
Ще съм благодарен за помощта.
Егаси профилактиката! То ремонт си намислил.
Сложи трипътен!
Сложи секретни!
Котлен камък нямаш, но можеш да ползваш разните инхибитори за ръжда и тинтири-минтири.
Радиаторите са свързани правилно- и да не са, нали 13 години топлят?!!
Предпочитам "затворена", ама щом 13 години та топли- Не променяй!
А бакълъм!

Бе...що си отваряш работа?
LazarGanev - "Велик майстор"
ср авг 07, 2019 9:44 pmТрифон П.Трифонов написа:

Бе...що си отваряш работа?
Сигурно е свършил ракията :cool:
miroslav_cholich - специалист
Смятам, че системата не е ефикасна. Другото което забравих да вметна е че няма колектори кутии на двата етажа, а от котела тръба цол и половина до първият етаж и от нея са свързани всички радиатори по незнайно какви вериги с полипропилен ови тръби. Абе с две думи мамата си е ебало :))
Как да изчислят какъв балон ми трябва за затворена система
andy_forresite - майстор
С термоглави радиаторите се загряват стабилно само в началото. При настигаме на зададената температура в стаята се получават тези студени зони. Така и трябва да бъде.
Доволен ли си от топленето - не пипай. Разход не се намалява с превързване на тръби с краен резултат същото топлоотдаване от радиаторите.
Това че не си с колектори не означава че трябва непременно да си с такива. Да, с тях и с две помпи се постига по-лесен баланс по радиатори. С две тръби е по-трудно.
Трипътният антикондензен вентил пази котела от конденз. Байпасът обаче пречи на циркулацията към радиаторите.

Аз също се чудя какво да променя, за да стига вода до най-отдалечения радиатор. Сложил съм трипътен, като теб съм с 2 тръби и без секретни вентили.
Имам стара грундфос на 16 години и се чудя дали да не я хакна на малкия кръг, а сегашната да изместя на горещата да смуче от трипътния, който при мен е отгоре на горещата тръба. Не знам да сложа ли секретен вентил на един радиатор, при който става преход от ф25 към ф20 и там би следвало водата да минава в по-големи количества. Не стига горещо за най-далечния р-р. Преди 3 г се загряваше целия (500/2200) като го пусна самичък, а сега слаба ракия. Перката на помпата ли се объса, не знам.
Мисля и как да спира циркулацията през бойлера след като се е загрял. Целта е същата - повече гореща водичка за отдалечения и най-голям р-р. Тук може да сменя вентила с такъв с обратно действие, ама дали пък няма да изстива при спряна горелка; ако сложа възвратна клапа дали пък ще се загрява така бързо както е сега. Клапата спъва ли циркулацията? 80 л е и не си заслужава диференциален т-стат и двупътен със задвижка.
Мислех да махна сегашната грундфос 2L 25/40 и да сложа 25/60. Абе ужас, не знам дали да пипам въобще :) като знам тоя ППР колко е удобен за преработка и добавяне на фитинги... по ъглите.
Анди, твойти терзания ги знайми бре.
Лазаре, кайсии и джанки преминаха вече. Нещо ши са е изостаил.
miroslav_cholich - специалист
Това което, смятам да направя след промиване на системата от ръжда и боклуци, е да я направя затворена. Моля кажете какво трябва да сложа преди и след помпата?
jabata - специалист
ср авг 07, 2019 9:32 pmmiroslav_cholich написа:
Здравейте, искам да направя профилактика на отоплителната ми система. Радиаторите са панелни котелът е пелетен с горелка, и обезвъздушителят е 50 литра на тавана.
1. С какво мога да прочистя системата от котлен камък и наслагвания, тъй като тази система се ползва от 13 години.
2. Навсякъде съм с термоглави, само че са пропуснали да сложат спирателни кранове на изходящата вода, така че ще променям
3. Какъв е най-добрият начин за свързване на радиаторите, в момента са по диагонал(входяща горе - изходяща долу по диагонал), по-добре ли ще е ако ги свържа входяща долу, изходяща долу? Проблемът е че поняга има студена зона на радиаторите. Пробвал съм да са под наклон за да могат да се обезвъздушат, но ситуацията е същата
4. Какъв е по-добрият вариант за системата(отворена или затворена)
5. Котелът ми няма трипътен винтил, каква ще е ползата ако монтирам такъв?
Ще съм благодарен за помощта.
Човек, ти друга работа нямаш ли си? Системата 13 години топли, не си се оплакал, сега извендъж си решил да правиш ремонт прекаран за пред жената като профилактика :-D
Я бягай да свариш малко ракия ако си нямаш работа.

Сега по същество. Защо речи че имаш котлен камък? Само за протокола, ако имаш котлен камък, което малко вероятно той ще е в тръбите в радиаторите и котела, и прочистване почти няма. Така навремето един реши да си прочисти охладителната система, от наслагвания, и така я прочисти, че след това смени радиатор...Да не стане и при тебе така. Най-ефикасното свързване е диагонал топла горе, студена долу...
Затворената система е по-добре, ама като 13 години топли на отворена, не пипай....
Като нямаш трипътен вентил, и 13 години не ти е станал целия в катран, явно не се пали и гаси често...тогава ползата ще е минимална... Затова казвам не си струва мъките....

Това че нямаш секретни вентили на радиаторите, да проблем е....ама затова да разбутваш цяла система с евентуалните течове след това и т.н... не си струва...

Винаги съм казвал, и ще се повторя... never touch a running system. Щом работи не го пипай, по-добро едва ли ще го направиш :)
speka_rs - майстор
Секретните кранове ще помогнат за по добър баланс на системата. Термоглавите като почнат да затварят съвсем нормално е да почнат да се охлаждат радиаторите, ако ти е достатъчно топло в стайте според мен не пипай нищо. Ако някоя стая е студена тогава вече трбва да се мисли какво да се прави за по добра циркулация в системата.
jabata - специалист
чет авг 08, 2019 12:01 pmmiroslav_cholich написа:
Моля кажете какво трябва да сложа преди и след помпата?
Кранове :-D А може и между единия кран и помпата да сложиш едно филтърче....
speka_rs написа:
Секретните кранове ще помогнат за по добър баланс на системата. Термоглавите като почнат да затварят съвсем нормално е да почнат да се охлаждат радиаторите, ако ти е достатъчно топло в стайте според мен не пипай нищо. Ако някоя стая е студена тогава вече трбва да се мисли какво да се прави за по добра циркулация в системата.
Ако системата 13 години е работила, едва ли е имало кой знае какви драми с топлото, така че не мисля че има необходимост от пипане.
А пък ако системата е била направена временно, тогава тя е най здравата. От опит знам, че временните неща са вечни. И развали ли ги човек, да ги направи постоянни, след 2 години пак ще преправя.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Профилактика на отоплителната система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: