• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Може да преминеш към затворена система. Махаш онзи кютук 50 л на тавана и си купуваш:
- мембранен разширителен съд
- трипътен смесителен вентил с пряко действие на 55°(евентуално и холендри за него според как се присъединява). Има на 1 цол, ама не знаем какво представлява системата ти. На 1 1/4" са доста по-скъпи.
- защитен клапан за налягане на 3 bar, монтиран веднага след горещата тръба от котела (на малкия кръг)
- манометър - на малкия кръг
- може да си поставиш термометри в капилярки да си гледаш температура изходяща и входяща вода
- местиш помпата на студената вода (смуче от вентила който ще се постави и ще набутва вода в котела)
- взимаш още една помпа за тръбата за гореща вода (трябва да измислите как ще се управляват помпите). Слагаш я в началото на големия кръг.
- слагаш секретни вентили по радиаторите (без на най-отдалечения) и не знам още какво.

Накрая ще си дал над 500 лева и топленето, разходът ... всичко ще е както е в момента.
Колко и какви радиатори имаш, колко вода мислиш че е обемът на цялата система, без бойлера естествено? Би трябвало 20 литра мембранен разширителен съд да стигне.
Монтажниците масово се застраховат с големи съдове. Ако 15 л ще свърши работа те слагат 40 или 50-литров.

Препоръчайте секретни вентили 1/2. Имам един италиански, но при напълно отворено положение остава не повече от 5 мм отворче. В момента отворите са ми 20 мм - ППР Ф20. Не мога да сложа някакви мизерни 5 мм и то в отворено положение...
sian - специалист
Ето как предобрих системата.
Локално отопление с радиатори и автоматичен котел на въглища. Стайната темп. регулирах посредством темп. на водата от контролера. Уж за добро поставих термоглави. Зададох по висока темп. на водата и в стаите регулирах с т.главите. До тук добре ама преразход на гориво. После главите на макс и рег. Т отново от контролера .....горелката прави топло колкото е необходимо. Имаше идеи за 3, 4 пъти вентили и други предобрения но казах стига. Щом нещо работи не се пипа.
Анди, не му говори за втора помпа, без да си споменал за малкото буферче, което е нужно! Не го вкарвай в излишни филми! Има си съвсем просто и явно надеждно и добре сметнато парно, дето го топли без да му създава никакви ядове.
Миро, щом си решил да разчепкаш тръбите, поне сложи
https://dklux.com/image/cache/data/kont ... 00x800.jpg
както и Анди са сети!
Трипътен със спиране на байпаса и на не повече от 50-55 градуса, че ще топли само котела си пролет и есен и ще има тука;
- "Ма аз казах ли втора помпа, щото са влошава циркулацията с трипътен?!!„ (като на Анди, дето и с втора помпа не може да я докара). Всъщност, забрайх с колко помпи е.
Има трипътни, които не позволяват ограничаване на циркулацията през байпаса.
Въобще, шарена работа, дето си е за спец, според мен.
Има една стара тема за трипътен, дето човека го махна накрая.

Анди, спри да питаш разхвърляно по чужди теми!
Така информацията, за твоята парна брутална, ем я няма никаква, ем пък ти никъде не си сгрешил при проектирането и построяването ѝ, пък има проблем с циркулацията.
Имам спомен, че бях ти дал добри насоки, относно слабата ти циркулация, но понеже е в чужда тема, все едно не съм го казал. Въпреки цялата кошница мнения тука, мога да го намеря, но дали си заслужава, след като те мързи да гледаш, но не те мързи да даваш съвети, при толкова посредствено парно, дето си сътворил (по твои данни).
Направи си тема!
Фитилчо - майстор
Да питам тук, да не отварям нова тема!

Аз съм на отворена система също, която си самоциркулираше 20 години. По миналата година само присъединих една пелетна каминка към двуцоловите щтрангове и не съм пипал абсолютно нищо, даже и трипътния не монтирах (имам го) от мързел.
Работи добре, с изключение, че два от радиаторите не се загряват добре, в хола, последователно са свързани. Предполагам е, защото последни се захранват, а камината работи на по малка температура от предишният котел на твърддо гориво.

Сега нещата се променят, понеже трябва да направя и 3 кръга подово , към същата система :oops: , което значи, че трябва да я направя затворена, нали така? :?:
Подовото ще е с отделна помппа веднага след котела , и още една поНпа при колектора. Тръбите са 15-ина метра до подовото, 22 мм мед.
Ще слагам и бойлер със серпентина, той вече има извод на изхода на котела.

Та , се чудя как да постъпя, да слагам ли трипътния, горе е ясно, автоматичен обезвъздушител, имам 30 литров разширителен съ, + още един малък в самата камина на пелети. Камината си има и защити по температура и налагяане.

Страх ме е да не усера работещата система и да почваме ходене по мъките :?
шоп - майстор
нед авг 11, 2019 1:15 pmФитилчо написа:


Сега нещата се променят, понеже трябва да направя и 3 кръга подово , към същата система :oops: , което значи, че трябва да я направя затворена, нали така? :?:
Ми не, защо да трябва да минаваш на затворена?
Фитилчо - майстор
Не е ли задължително подовото да е само на затворена система? :?:
шоп - майстор
Ми не, аз съм с подово и отворена
котел, котел с горелка, термопомпа, солари

може един топлоизточник да работи, може и комбинация от два, могат и всички заедно да работят.

Топлоотдаващите елементи са конвектори, подово, ал.радиатор и преработоена колона от климатик. Изобщо шарена работа:-)
Фитилчо - майстор
Ясно, нЕма А барам, че си бачка добре. Само ще закача подовото и толкова. :razz:
Благодаря
LazarGanev - "Велик майстор"
Не че няма да работи, но нискотемпературна отворена система е крайно неподходяща комбинация, затова по-добре си затвори системата, не е никакъв проблем - подходящ РС и предпазен клапан.
шоп - майстор
нед авг 11, 2019 3:23 pmLazarGanev написа:
нискотемпературна отворена система е крайно неподходяща комбинация
Защо?
нед авг 11, 2019 3:23 pmLazarGanev написа:
по-добре си затвори системата, не е никакъв проблем - подходящ РС и предпазен клапан.
Не е проблем, наистина. Само 100-200 лева отгоре и два елемента, които не са с безграничен живот+ фитинги, труд и възможни евентуални течове :idea:
Всички знаем, че всеки един допълнителен елемент във всяка система намалява сигурността и. Както и максимата, че една система е толкова надежна, колкото е надешден най-безнадежния елемент в нея.
На никой няма да му хареса при -20 навън да му се спука мембрана на РС. Ми пука се, това е гума...закона на Мърфи :shock:

Абе Анди, някаде по-напред в темата го написа много точно. 500 лева даваш и защо? Няма да се намали разхода на системата. Само ще стане по-скъпа, сложна, трошлива.

Ако тези 500 лв се инвестират в изолация или рекуперация...ехеееее.... :idea: :idea: :prayer: :supz: :weedman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Профилактика на отоплителната система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: