Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Master_J - помощник
Здравейте,
От скоро се преместих в стара семейна къща която е с локално парно отворен тип.
Парното е по проект, някъде около 30-40 страници е писано и смятано плюс чертежи, правено е 1994г.
Изображение
Изображение
Имам въпрос относно циркулационната помпа и един спирателен кран под нея.
Изображение
Крана на снимката беше затворен, но човека който сложи новото котле каза, че може да го отворя, евентуално да не се мъчила помпата??? Отворих го леко, след няколко дни целия го отворих, но не виждам разлика и реално не знам в какво положение трябва да бъде. Отворен или затворен? Мисля, че е някакъв байпас това, но не съм компетентен и реално нямам представа.
Вторият ми въпрос е относно скоростта / позицията на помпата. Оставена е на втора позиция в момента, всички радиатори са топли, къщата е на два етажа. Като я включа се чува по тръбите и радиаторите как водата циркулира и не знам дали е нормално. При зададени 70с на котела тръбите не се пипат, става жега 26с+ в къщата.
Изображение
Изображение
Парното по проект пише че е 90/70с, което също не знам какво означава...
Въпроса ми е има ли смисъл да пробвам на първа скорост как ще е или да не я пипам?
Благодаря Ви предварително за помощта!
шоп - майстор
пон окт 28, 2019 6:41 pmMaster_J написа:
Мисля, че е някакъв байпас това

Точно байпас е.

Като гледам наклоните системата е проектирана за естествена циркулация. Ако няма ток големия кран под ЦП трябва да е отворен и пак ще Ви е топло.

ЦП е екстра в случая. Можете с или без нея. Ако греете и бойлери със серпентина трябва да работи.

Опитайте и на 1 ва скорост, разликата от консумацията на 25 вата повече не фатална, но защо да е на 2ра степен, ако и на 1ва всичкки радиатори са топли.
Когато работи помпата, крана да е затворен!
Master_J - помощник
Много Ви благодаря за изключително бързите отговори!
Нямам бойлер, само радиатори.
Още довечера ще запаля парното и ще пробвам с отворен кран и изключена помпа дали ще загрее водата в радиаторите, ако не ще затворя крана и ще пусна помпата на първа степен за проверка. Само да не вдигне много бързо температурата на водата в котела, ако не циркулира водата по тръбите :?

Тема "Въпрос за циркулационна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: