Най - вълнуващия въпрос зимно време.
animi2006 - специалист
Здравейте! Търся решение за отопление на 1 стая на вилата или коридор и стая с отворена врата между тях. Стаята е 4х4, кирпич с пвц дограма. Спряла съм се на тези два варианта. Чудя се обаче коя да избера. Чета, че Чудо-то като се зареди и кара дълго, а Притито...? Моля за препоръки, мнения и т.н.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
:lol: Толкова несравними са... Чудото зареждаш, изгаря и ако искаш още или чакаш да изстине (което е абсурд) или си имаш втора кофа нагласена, сменяш и палиш... бабите така правят. Наистина, с едно зареждане гори няколко часа... Според мен, за вила си е ОК Чудо. Евтино, леко, лесно
animi2006 - специалист
чет авг 15, 2019 10:54 pmn_a написа:
:lol: Толкова несравними са... Чудото зареждаш, изгаря и ако искаш още или чакаш да изстине (което е абсурд) или си имаш втора кофа нагласена, сменяш и палиш... бабите така правят. Наистина, с едно зареждане гори няколко часа... Според мен, за вила си е ОК Чудо. Евтино, леко, лесно
То ако гори само няколко часа и нощем трябва да сменям кофи...🤔
miliad - майстор
За мен Притито е отврат. Топли до момента в който има кой да слага дърва. До час след последното сложено дърво, вътре в огнището е само топла пепел. Неикономично и неефективно.
Относно Чудото явно има варианти защото на това което съм ползвал можеше да се добавя гориво. Модела май беше "Яна", със зареждане от горе и горно горене.
fbr - майстор
чет авг 15, 2019 11:34 pmmiliad написа:

Модела май беше "Яна", със зареждане от горе и горно горене.
Гугъл не е чувал за такава печка.
miliad - майстор
Печката е сигурно от последните продукти на социалистическото произвоство. Кафява квадратна кутия в която се поставя горивна камера с горно зареждане. За разлика от типичното Чудо, тук камерата директно се връзва към кюнците и си има капак.
Принципа на зареждане, палене и горене и чистене е същият като при Чудото.
Отказала си се от печка с фурна. Що така?
Чудото кара дълго, ако го зареждаш с въглища. Една цепеница, изправена в средата, около нея въглища, отгоре разпалки. Така съм се топлил 5-6 години, но в къща, където всеки ден се пали. Гори между 6 и 12-15 часа- зависи дали е оставяна стаята без отопление или не. В конкретната къща и ежедневно отопление, зареждах по веднъж на ден. Според мен, за вила и спорадично ползване си трябва ударно затопляне със сухи дръвца и по начесто. С Чудо и постоянно мятане на дръвца, мисля не е удачно.
animi2006 - специалист
пет авг 16, 2019 6:14 amТрифон П.Трифонов написа:
Отказала си се от печка с фурна. Що така?
Ами тази, с фурната, просто не топлеше. Какво ли не опитвах, не става и не става.
fbr - майстор
Това ли имате предвид. Изображение
Ако е така, тя не е подходяща за дърва, а брикети май отдавна не се произвеждат.
пет авг 16, 2019 6:57 amanimi2006 написа:
пет авг 16, 2019 6:14 amТрифон П.Трифонов написа:
Отказала си се от печка с фурна. Що така?
Ами тази, с фурната, просто не топлеше. Какво ли не опитвах, не става и не става.
Ами, отговора сама си го дала.
В мазето имам малка, на Прити, без фурна, която за половин час затопля стаята перфектно, така че мога да направя разлика между двете.
Голямата печка с фурна е за стая, в която се живее постоянно.
С такава съм израсъл.
Прити, с фурна над камерата, е съвсем друго нещо.

Бе нали вече си имаш печката- малкото Прити?!!
Приткаш си и да не ти пука. Ако искаш и да си готвиш, Прити с фурна пак става.
ФБР, писах- ползвах на въглища. Колкото по ситни, толкова по дълго може да гори.

Тема "Печка Чудо или камина Прити К1 r" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: