Най - вълнуващия въпрос зимно време.
съб авг 17, 2019 10:24 amanimi2006 написа:
А относно долната клапа - там, където е чекмеджето? И тя ли се оставя леко отворена? А прозорците, които са ПВЦ? Може би е добре да открехвам вратата към коридорчето, за да дърпа оттам кислород или няма нужда?
Споко бе, затваряй си клапите!
Ако трябва да открехваш нещо, то печката ще си покаже още докато я разгаряш. Просто няма да иска да гори, поради липса на въздух (кислород).
И те така. Останах с впечатление, че не е като да не си пипала печка.
animi2006 - специалист
съб авг 17, 2019 10:54 amТрифон П.Трифонов написа:
съб авг 17, 2019 10:24 amanimi2006 написа:
А относно долната клапа - там, където е чекмеджето? И тя ли се оставя леко отворена? А прозорците, които са ПВЦ? Може би е добре да открехвам вратата към коридорчето, за да дърпа оттам кислород или няма нужда?
Споко бе, затваряй си клапите!
Ако трябва да открехваш нещо, то печката ще си покаже още докато я разгаряш. Просто няма да иска да гори, поради липса на въздух (кислород).
И те така. Останах с впечатление, че не е като да не си пипала печка.
А, пипала съм 🙂. В другата стая имам печка. Но нещо, познати ме плашат, че ако затворя клапите може и да не се събутя, та затова питам.
MamaMy - майстор
Аз пък замених камина с печка чудо и съм много по доволен за селската къща. За в града където по цял ден има хора, камината е по-добра. За бързо затопляне Чудото е незаменимо. Предимството на гюмчето е, че дървата горят правилно. Порите са нагоре по посока на движение на горещия въздух и разпалването е много по-бързо и лесно. Добавянето на дърва също не е проблем. Не случайно горния капак е с малък капак вътре в него. Купил съм си още три гюмчета със скари вътре. Не са скъпи. Предимството е, че имам предварително заредени гюмчета за всякакви варианти. За дълго и бавно горене трябва да са дебели дърва и плътно натъпкано гюмче. Отгоре шепа разпалки. За бързо затопляне гюмчето се зарежда плътно, но с тънки цепеници. Когато си режа дървата не ги режа еднакви. Едни са по-дълги, други по-къси. Като ги цепя ги сортирам. Ако е по топла вечерта слагам гюмче с къси цепеници. Ако е по студено, слагам с по-дълги.
В града съм с камина Герканд с водна риза и вградени нагреватели и помпа. Разликата в паленето и горенето е огромна. За камината предпочитам определен модел екобрикети. Разхода и боклука също са различни. Вярно, че камината топли три стаи, но ги топли до 25-26 градуса и постоянно се налага да слагаш. С това гориво ще заредя три печки чудо и ще поддържам за същото време с 10 градуса отгоре без да ги пипам повече. Това е цената на романтиката
съб авг 17, 2019 9:54 pmMamaMy написа:
Аз пък замених камина с печка чудо и съм много по доволен за селската къща. За в града ...
... Това е цената на романтиката
Как си готвите в селската къща?
kuger - майстор
Според зависи. Лятоска ползвам ел. котлон под навес, ако липсва ток карам на газов. Зимъска пак тъй, ако обаче завее Баба Зима, тогава на печката. Там манджите стават най-вкусни, че се готви на бавен огън, ама и се умирисва в къщи.

Забравих най-хубавото. Ако бързам пека на ел. скарата, ако искам да си угодя, тогава паля "дървената" скара! Тогава вече е несравнимо на вкус. Много се кефя, когато опуша махалата, и който минава по пътя почва да бърчи носа :-D :-D
Обаче .... предвидливо заключвам входната врата :sad: :-D
animi2006 - специалист
съб авг 17, 2019 11:24 pmkuger написа:
Според зависи. Лятоска ползвам ел. котлон под навес, ако липсва ток карам на газов. Зимъска пак тъй, ако обаче завее Баба Зима, тогава на печката. Там манджите стават най-вкусни, че се готви на бавен огън, ама и се умирисва в къщи.

Забравих най-хубавото. Ако бързам пека на ел. скарата, ако искам да си угодя, тогава паля "дървената" скара! Тогава вече е несравнимо на вкус. Много се кефя, когато опуша махалата, и който минава по пътя почва да бърчи носа :-D :-D
Обаче .... предвидливо заключвам входната врата :sad: :-D
Каква Ви е печката Чудо? Ако имате и снимка ще е супер. Може ли да се готви супичка на нея? Как се добавят дърва, какви и колко може да се добавят или като изгорят дървата се сменя кофата? Никак не съм наясно. С камината-знам, цяла нощ добавяш дърва като смахнат, но с чудото не съм наясно. А може ли с едно Чудо да се отоплява стая и коридор, че в коридора ни е кухнята и ми се иска да отварям вратата на стаята и да топля и двете помещения?
animi2006, утре ши ти наснимам, чи сига додах на работа, да видиш какви са печките в една селска къща. Три на брой, около мой набор.
Зимно време супичка, яхнийка, чайчи, баници, погачи...опа, торти ни стаат.
Ако селската къща я ползвате като вила, а не живеете постоянно там, печката просто трябва да може да стопля бързо. Не може сички екстри.
Junak - майстор
А защо в инструкциите на ПРИТИ-тата пише да не се ползват въглища :?
нед авг 18, 2019 8:50 amJunak написа:
А защо в инструкциите на ПРИТИ-тата пише да не се ползват въглища :?
Щот са им слаби ламарините, предполагам.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед авг 18, 2019 1:38 amanimi2006 написа:
...
Каква Ви е печката Чудо? Ако имате и снимка ще е супер. Може ли да се готви супичка на нея? Как се добавят дърва, какви и колко може да се добавят или като изгорят дървата се сменя кофата? Никак не съм наясно. С камината-знам, цяла нощ добавяш дърва като смахнат, но с чудото не съм наясно. А може ли с едно Чудо да се отоплява стая и коридор, че в коридора ни е кухнята и ми се иска да отварям вратата на стаята и да топля и двете помещения?
:-) Сменяш кофата. То, кофа за чудо, май бе под 10лв... На свекърва ми, чудото, приличаше на нафтова печка... Топлеше стая 24 кв.м. висока почти 4м.... Снахата, купи едно, такова, цилиндрично, кафяво, лъскаво и грозновато... и топлеше големи, преходни кухня и хол, стандартна височина. И в двата случая, с по три външни стени. :-) Бе, чудото е ЧУДО. :-) Първото го замениха с климатик, поради остарялост, а другото с красива малка печка на дърва. Стара, чугунена, с постоянно ръчкане и пълене, но естетика...

Тема "Печка Чудо или камина Прити К1 r" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: