Най - вълнуващия въпрос зимно време.
animi2006 - специалист
пет авг 16, 2019 10:38 pmkuger написа:
пет авг 16, 2019 10:21 pmLazarGanev написа:
пет авг 16, 2019 9:28 pmkuger написа:
Вечер преди лягане се зарежда /въглища не ползвам/, затварят се клапите и сутрин в стаята е около 15 гр. при външна -10 гр.
Туй е много опасно, нали знаеш?
Кое му е опасното? Повече от 15 години практикувам този начин. Може би визираш натрупване на опасни газове в стаята? Може да е опасно за къща изолирана, санирана, с добра дограма. Къщата ми е дърта и много проветрива, кога вън духа вятър, вътре пердетата се движат :lol: В стаите се диша чист селски въздух :-D , наистина с миризми животински, ама село е.
А всъщност как е безопасно? Аз не съм много наясно. Клапите -горна и долна, не се затварят докрай? А прозорците? Моите са ПВЦ. Трябва ли да оставя някой леко отворен или пък вратата на стаята?
kuger - майстор
Предполагам, колегата визира натрупване на въглероден окис, заради лошото горене.
LazarGanev - "Велик майстор"
При затворена клапа на комина се получава непълно горене, т.е. концентрация на въглероден окис (СО) в горивната камера, който при недостатъчна тяга може да се натрупа в стаята. При тебе може да има благоприятни обстоятества и да не не се е получило засега, но някой, който чете и се опитва да копира, може да пострада яко, заедно със семейството! Просто предупреждавам с добри намерения :)
kuger - майстор
пет авг 16, 2019 11:00 pmLazarGanev написа:
При затворена клапа на комина се получава непълно горене, т.е. концентрация на въглероден окис (СО) в горивната камера, който при недостатъчна тяга може да се натрупа в стаята. При тебе може да има благоприятни обстоятества и да не не се е получило засега, но някой, който чете и се опитва да копира, може да пострада яко, заедно със семейството! Просто предупреждавам с добри намерения :)
Съгласен! Много е опасно!
Аз и още един без малко да станем потърпевши от този газ /затрупан със сняг селски гараж и две работещи коли/. Усетих се и издърпах братовчеда на вън, все пак работех в нефтопреработваща компания и бях наясно.
А колко е лесно да си отидеш от този свят по този начин, приспива ти се и до там!
Просто не се събуждаш, или се събуждаш някъде другаде, знае ли някой?
andy_forresite - майстор
Камината. Може да слагаш гориво по всяко време. Плюс това гледаш огъня. Много приятно се спи докато пламъкът игриво осветява стаята с мека светлина и се чува пукането на дървата. Трябва да е с голяма врата да поема големи пънчета. Те горят бавно и са чудесни за през нощта. Или когато вече е топло и искате да поддържате топло.
Когато се слагат дървата се отваря докрай клапата за към комина. Отделно камината е по-малко пожароопасна. Трябва да вземете мерки да не падат въглени върху пода. Някаква ламарина долу на пода пред вратичката. Също не трябва да е в близост до мебели, електрообзавеждане и входни врати.
ZMeyGorianin - майстор
пет авг 16, 2019 11:00 pmLazarGanev написа:
При затворена клапа на комина се получава непълно горене, т.е. концентрация на въглероден окис (СО) в горивната камера, който при недостатъчна тяга може да се натрупа в стаята. При тебе може да има благоприятни обстоятества и да не не се е получило засега, но някой, който чете и се опитва да копира, може да пострада яко, заедно със семейството! Просто предупреждавам с добри намерения :)
Аз за това съм сложил ограничител на клапата за комина и не може да се затваря докрай.
Пък и сички горни клапи са напраени или с по малък диаметър или са изрязани, тъй че и да искаш, не мойш я затвори плътно.
Гледам на мойто Бош и той така. Копирали са го, знам аз.
Пъъък иииии както сички знаем- Притките не са с най плътно уплътнените вратички. Просто няма как да не си догори.
Пък накрая, още не съм умрял от затворени печкини клапи, Кугера и той живо здравее...Сакън, стреснахти жината, на студено си остана!
miliad - майстор
По мое скромно мнение, основния приблем на Прити и притоподобни е невъзможноста за контрол на входящия въздух. От там и степента и скороста на горене.
Няма начун да се възползваш от топлината на натрупаната жар в огнището. За час, два прегаря. Вярно можеш да сложиш пън вътре, но не можеш да контролираш изгарянето му.
Точно така ми се разтече лака на една мебел. :)
За сравнение имал съм удоволствието да ползвам и една древна зидана печка-джамал. Вратата и се затваря плътно както и всички отвори за входящ въздух. Резултата е че след половин денонощие вътре има достатъчно въглени да я разпалиш отново. За акомулираната топлина няма да говоря.
На пазара има и уплътнени камини от типа на Прити, но цените са други.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет авг 16, 2019 10:45 pmanimi2006 написа:

А всъщност ...
За всякакви печки с ГОРЕНЕ, трябва да има приток на въздух. Може да вкараш с тръба, досами печка/камера. И така е най-добре, всъщност
animi2006 - специалист
А относно долната клапа - там, където е чекмеджето? И тя ли се оставя леко отворена? А прозорците, които са ПВЦ? Може би е добре да открехвам вратата към коридорчето, за да дърпа оттам кислород или няма нужда?

Тема "Печка Чудо или камина Прити К1 r" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: