Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fbr - майстор
Ти къде си видял гръмнала система с Пексал тръби. Въобще системи, свързани с метални тръби към РС, направо след камината отдавна не съм виждал.
Последна промяна от fbr на съб авг 24, 2019 11:10 pm, променено общо 1 път.
съб авг 24, 2019 11:07 pmfbr написа:
Ти къде си видял гръмнала система с Пексал тръби.
Вадих, изпод съборен панел, загинал в леглото си, през 2012 г.
Седи в архивите документацията.
Ае, марш в темата!
fbr - майстор
Стига с тея фатмашки изцепки. Спри се малко.
съб авг 24, 2019 11:11 pmfbr написа:
Стига с тея фатмашки изцепки. Спри се малко.
Понеже попита- във Варна видях. Такива неща не се забравят- защо ли?
Фатмашки???Почнахме да спамим, а ти не си спирал.
fbr - майстор
съб авг 24, 2019 11:14 pmТрифон П.Трифонов написа:
Почнахме да спамим, а ти не си спирал.
Тебе не мога те стигна, ако ще и обратно да тичам.
GENA1976 - напреднал
съб авг 24, 2019 11:05 pmТрифон П.Трифонов написа:
съб авг 24, 2019 10:56 pmfbr написа:
Това, че някъде в нета има публикувана някаква схема, която ти пасва на мирогледа, не е никаква аргументация.
Бе ти не си питащият, ама за него ще допълня.
С РС, свързан с метални тръби, на изхода на камината, се решава проблем при спиране на ток, липса на резервно захранване и общо взето си е предпазен клапан и обузвъздушител- предпазна група.
Като споменах многото дупки, видно и на картинката, дето качих от оня сайт, съдинката е свързана и със (но не само на) студената вода.
Ако е свързан само на студената, а инсталацията е направена с евтини ППР, при инцидентно завиране, в началото, налягането се разтоварва, но парата остава в системата и започва да топи. Лошият вариант е запушване- бе споменато и после евентуално Дум. По малко лошият е поражения от парата в къщата и евентуално по обитателите. Къде бяха аптеките?
Абе лоша работа е, когато се намесва ФБРто.
До тука нищо позитивно от негова страна.
Аргументирах се, г-н.........
Много благодаря на Трифонов за точния и изчерпателен отговор относно метална тръба на изхода ,така ще монтирам РС,а колекторите може ли да са монтирани вертикално право надолу от изхода на камината
съб авг 24, 2019 11:27 pmGENA1976 написа:
...колекторите може ли да са монтирани вертикално право надолу от изхода на камината
Да.
Hoвoceлckи - майстор
Само да вметна: при тази схема обикновено има постоянна циркулация през РС. Ако той е "някъде" шумът от циркулиращата вода (течаща, "падаща") може да ви дразни. Това може да се избегне като се направи циркулацията през РС постоянна (не се препоръчва освен при специфични случаи). И в двата случая има малко излишни температурни загуби (във втория - повече).
Няма го проблемът ако РС е достатъчно високо, така че помпата да не може да вдига воден стълб до най-високата точка (на преливане). У дома съм с това свързване. Системата ми е изградена за "гравитачно", но имам и помпа. Когато помпата не е пусната - няма циркулация през РС. Но включена ли е - шумоли. При мен - в банята, та не е фатално.
При "другото" свързване има едно бумкане при "дадени обстоятелства"...
ср авг 28, 2019 8:31 amHoвoceлckи написа:
Не предполагах, че някой съфорумник има изпълнена схемата. Беше полезно и за мен.
А какво е "другото" свързване? Явно, преди това, си го ползвал.
Hoвoceлckи - майстор
С "две дупки". От долу влиза загрятата вода (при разширяване и "излиза" при свиване, намаляване на температурата й) и излиза въздухът от системата. Горе има преливник.
Ей тук е разисквана "правилната" схема.

Тема "Място на отворен разширителен съд в системата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: