• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 15
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
morfei1 - специалист
Какъв е смисъла от скъп, висок клас кондензен пелетен котел, при вече изградена инсталация, която няма да може да топли на 50/30C и която собственика няма немерение да разширява/уголемява?

Подово няма има 16kw радиатори на ДТ65, където при 50/30 са нещо около грубо 8kw. Ще се стопли ама лятото. То ако ставаше и аз щях да карам котлето на 50C нищо, че не е препоръчително. Топла вода от бойлера нанай-мук, буфера който го влече пък въобще няма да го намесвам при пези ниски температури - смисъл никакъв.

Набиване на грешни пари без никакъв ефект от цялата работа.
andy_forresite - майстор
За 3500 може да се купи горелка и котел от две места и ще остане само бункер да се набави. Горелката мисля че няма проблем с олюто. Последно беше синя на цвят. Котела примерно Екзотик.
Буферът е, както казват някои от форума, благинка. Аз ще добавя: само ако е с голям обем. Под голям разбирам 1500-2000 литра. С 2 серпентини. На долната слънчеви панели. При буфер може да се вади вода с каквито искаш градуси към инсталацията. Може да се раздели по радиатори, конвектори, подово .. кой как иска. Може и еквитермичен контрол да се направи, ама няма смисъл щом вече има термостатични глави. С тях набичваш котела с колкото може по-гореща вода и радиаторите си "взимат" колкото им трябва. С 50 градуса вода ще си дръпнат повече топла вода, а със 70° ще си дръпнат с 1/3 по-малко като литри загрята вода.
Пред пелетен комплект за почти 10к и тези двете за 3500, плюс воден акумулатор 2 кубика - общо към ~6000 лева, бих избрал втория вариант. Вече помпи, клапи, смесители ... свързване на всичко ще прескочи 7500, но ще е налице съвременна инсталация с добра горелка и добър котел с огромен пепелник. Някой по-изобретателен може да си механизира почистването на тръбите. Управлението поддържа функцията, само трябва да се измисли с какъв ел. двигател и как точно ще става задействането на механизма (с пружините). Олюто няма да е проблем като гориво ако се размисли.
Но щом целта оправдава средствата и се търсят по-редки посещения до котелното, тогава Окьофен изипел е оферта. За някои си струва, за други не :drinkers:
burd - специалист
Привет, аз само да се намешам. Писах на австрийците с кондензния котел и се оказа, че имат представител в бг.
Сайта е http://plamcom.bg/produkti/easypell-kw#dokumenti

От там натам собственика на темата да си решава кое му е оптималното.
k_garchev - специалист
И аз се поинтересувах и разбрах,че тази фирма им е представител.Вече говорих с представителя.
filmatoplo - майстор
Айде честито ,но си трябва почистване всяка седмица както показват в клипа .
шоп - майстор
нед сеп 01, 2019 7:13 pmfilmatoplo написа:
[-X ни си струва да се дават тез пари -купи нещо за 4к ,знай си че ще гориш гориво на стойност около 2к и си свиркай :wink: новите технологии бързо настъпват друг акъл ще ти дойде :) .
Тук съм съгласен на 100%
Да посмятаме бакалската:
5 тона пелети с цена 500 лв/тон за един отоплителен сезон са 2500лв

Нека сравним:
котел с горелка за 4-5000 лв с КПД 85 %

и котел с горелка за 15 хил лв с КПД 95%

Ми годишната икономия ще е 250 лв

Айде сметнете, кога инвестицията ще се избие?
И дали изобщо ще се избие, защото след 10-15 години ламаринените котли са за скрап.
Radoslaw - специалист
ср сеп 04, 2019 7:55 pmшоп написа:
нед сеп 01, 2019 7:13 pmfilmatoplo написа:
[-X ни си струва да се дават тез пари -купи нещо за 4к ,знай си че ще гориш гориво на стойност около 2к и си свиркай :wink: новите технологии бързо настъпват друг акъл ще ти дойде :) .

Преди 2 дни монавах покрай Бургас и се отбих да вифя котела на Easypell на живо.Бях го написал и пак ,ще го потвърдя,този котел в момента е с най иновативната и нова технология.по нова ,няма ,как да има.Тъй,че да се дават такива съвети е меко казано некоректмо.Освен ,ако не се защитават някои скрити интереси.


Тук съм съгласен на 100%
Да посмятаме бакалската:
5 тона пелети с цена 500 лв/тон за един отоплителен сезон са 2500лв

Нека сравним:
котел с горелка за 4-5000 лв с КПД 85 %

и котел с горелка за 15 хил лв с КПД 95%

Ми годишната икономия ще е 250 лв

4естно казано ,не съм съгласен,По тая логика дай още да си караме ладите и да говорим все още с тухлите телефони.
Света върви напред във всики области.Дръг е въпроса ,4е,абсол'тно вси4ко се прави да устиска ,гаранцията.Но товва е друга тема.

Айде сметнете, кога инвестицията ще се избие?
И дали изобщо ще се избие, защото след 10-15 години ламаринените котли са за скрап.

Според мен си оптимист 10 години са предела,но това си е мое мнение

В закл'4ение да кажа ,котела си заслужава всяка стотинка от цената.

Ужас!!! Радо, така никой не пише от доста време. Срамота! Четворката имам в предвид. Ползвай Что, не е трудно!
Много примери има за Дакони на по 15-20 години, карани на кюмюр.
Лично аз, нямам толкова дълъг опит. Едва четири години са минали от как експлоатирам моят Бош. Братовчед кара стоманен ГДРейски. Който реши да спори- плащам на нотариус, спораджията за ушите и после публично извинение. Смяааааатай къде е предела! Твоят опит вече съм го сметнал.
Radoslaw - специалист
чет сеп 12, 2019 9:46 pmТрифон П.Трифонов написа:
Ужас!!! Радо, така никой не пише от доста време. Срамота! Четворката имам в предвид. Ползвай Что, не е трудно!
естествено ,4е не е трудно.Слу4айно да ти минава ,прес акъла ,4е може да има и друга при4ина.Просто ми се повреди бутона на 4 то.
чет сеп 12, 2019 10:43 pmRadoslaw написа:
чет сеп 12, 2019 9:46 pmТрифон П.Трифонов написа:
Ужас!!! Радо, така никой не пише от доста време. Срамота! Четворката имам в предвид. Ползвай Что, не е трудно!
естествено ,4е не е трудно.Слу4айно да ти минава ,прес акъла ,4е може да има и друга при4ина.Просто ми се повреди бутона на 4 то.
Радо, не е редно третият и четвъртият ред да стоят под моето име, но пък добре си пропуснал да хванеш тридесет (30) годишният стоманен котел, който работи в отворена система с естествена циркулация, без антикондензен вентил и вероятно е правен от немски каски, а не от меки кратуни.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 15

Тема "Избор на пелетен котел." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: