Най - вълнуващия въпрос зимно време.
tr1ck - помощник
Здравейте, пиша тук за пръв път с въпрос към професионалистите в сферата на отоплението.
Имам следния казус - в момента строим къща и искам да се отопляваме с водно подово. По проект имахме заложен 5 см фибран (XPS) под плочата на кота 0, но при строежа строителят ни посъветва да не го слагаме под нея, защото ще се начупи при изливането на бетона, а вместо това да го наредим в последствие върху нея. Така се и случи. Въпроса ми е дали сега да слагам 5 см фибран и над него тънка (например 10мм) изолационна EPS подложка за подово или само дебела (30мм) EPS подложка ще замести по качества фибрана? Като цяло колко см са достатъчни за оптимална изолация на пода при това положение, като се има в предвид, че нямаме маза? Основният проблем е там, че съм ограничен в дебелината на пода, тъй като дограмата вече е поставена и изолация, подово, замазки и настилка е добре да се съберат в 12см.
Срешнах и мнения, че при това положение да се слага XPS не е препоръчително, заради възможността да се образуват кондензни пари, а вмето това да се заложи на стиропор (EPS) с по-висока плътност за да може да се пропускат изпаренията.
Дали е решение ако се постави XPS покрит с полиетиленово фолио (найлон) за да спира кондензните пари?
Ако някой има предложения за други решения, моля да сподели.
Благодаря предварително!
Jacomo - специалист
Аз бих сложил XPS, защото той няма да допуска да влиза влага откъм плочата, също изолира по-добре от EPS за една и съща дебелина, а и е по-устойчив на натиск. Не виждам смисъл от XPS и отгоре EPS. XPS не се ползва в комбинация с найлон, защото той си е паронепропусклив материал. Къде точно ще се образуват кондензните пари? Такива биха се образували, ако сложиш EPS -влагата ще премине през него и ще кондензира върху плочата, но пък все си мисля, че плочата ще е по-влажна от помещението и по-добре от нея да се опазиш.
tr1ck - помощник
пет авг 30, 2019 11:43 amТрифон П.Трифонов написа:
viewtopic.php?f=10&t=13313
Търсачката също върши работа.
Мерси за пояснението. Прелистих темата и като цяло си отговорих на по-голямата част от въпростие. Смятам, че по-доброто решение за моя случай е XPS.
Jacomo написа:
Аз бих сложил XPS, защото той няма да допуска да влиза влага откъм плочата, също изолира по-добре от EPS за една и съща дебелина, а и е по-устойчив на натиск. Не виждам смисъл от XPS и отгоре EPS. XPS не се ползва в комбинация с найлон, защото той си е паронепропусклив материал. Къде точно ще се образуват кондензните пари? Такива биха се образували, ако сложиш EPS -влагата ще премине през него и ще кондензира върху плочата, но пък все си мисля, че плочата ще е по-влажна от помещението и по-добре от нея да се опазиш.
Като цяло най-много ме притеснява момента с тази влага. За момента се спирам на варианта с XPS, а найлон си мисля да сложа за да е по-лесно монтирането на тръбите с такери. Видях, че KAN Therm предлагат ТЕЗИ подложки за подово, които ми се струват добро решение заради слоя от метализирано фолио отгоре и 3 см EPS100 подложка, като цената за квадрат идва 2.40лв. Но тук остава проблема с влагата...
В останалите теми също така срещнах и доста противоречиви мнения за алуминиевото фолио, какво мислите Вие?
tr1ck - помощник
пет авг 30, 2019 4:27 pmшоп написа:
Тц, цената е 12 лв м2
Ауу, верно .. Значи при всички случаи отпада като вариант.
filmatoplo - майстор
4-5 см фибран ,отгоре 5мм скара и навиваш тръбите прикрепяйки ги с миши опашки -класика в жанра :wink: приблизително материали излизат около 30 лв квадрат :wink: .

Тема "Изолация за подово отопление под подова замазка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: