• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Pavlin3 - помощник
Здравейте,
Да уточня, че не съм особено запознат с отоплението на пелети. Затова съм и тук :)
Прочетох това, което открих като информация, но след разговор с 2 фирми, предлагащи ми инсталация на отоплителна система на пелети, се обърках съвсем и моля за помощ. :)
Става въпрос за отопление на къща, 2 етажа по 140кв.м. - oбщо 280кв.
:arrow: От едната фирма ми предлагат пелетно котле с горелка 30kw и външен бункер. И 2 колектора, които не разбрах къде ще са и как точно ще минават тръбите от котлето до 2та етажа.
:arrow: Другата фирма - котле 40kw, което по техни думи (ако съм разбрал правилно) е "чисто пелетно котле без горелка и с вграден бункер", било по-ефективният вариант от това с горелка.
Също така предлагат да се монтират също 2 колектора - по един за етаж, като от тях тръгва тръба до всеки радиатор поотделно и от радиатора се връща тръба до колектора.

Та, бих искал да ви питам как ви се струват 2те оферти. Не давам допълнителна инфо като изолация, дограма и т.н., тъй като по-скоро ме интересува възможно ли е котлето да е без горелка и съответно кое е по-ефикасно като работа и ниска консумация. Котлето ще се ползва само с пелети. Също това ли е най-добрия начин за поставяне на тръбите. От колектора до радиатора и обратно тръба до колектор?

Извинявам се ако съм бил неточен и неясен в информацията ;)
Благодаря!
Последна промяна от Pavlin3 на съб сеп 07, 2019 7:17 pm, променено общо 1 път.
Тия, с 40 киловатовия, ги забрави! Без горелка, вероятно означава, че е както пелетните камини- Пелетите падат и изгарят в кошничка.
30 киловата също е сериозна мощност, по скоро 25, а при добре изолирана къща 20.
Pavlin3 - помощник
Ok. Тъй като не съм сигурен за това за горелката, ще пусна линк към двете котлета.

Котле 1) - > https://bit.ly/2lHWyhW

Котле 2) -> https://bit.ly/2k30MQQ

Може ли отзиви и наблюдения за тези котли..
brassSob - специалист
За първия има над 1100 страници изписани тук. Със сигурност няма да сгрешиш.
andy_forresite - майстор
Вторият е с вградена горелка.
Първият също го смени с чисто пелетния вариант,който е само с една вратичка (отдолу, горната я няма).
Какво гориво мислиш да гориш?
Имам наблюдения над комбинирания и не мога да кажа, че работи по зле.
Може да се окаже, скарата да го играе отражател и да помага за усвояването.
Това може да го коментира инсталатор, който е мерил с газанализатор.
Добавената опция не го прави нечистопелетен, както примерно са направили от Бош. А техните инженери не са по прости от нашите.
Pavlin3 - помощник
съб сеп 07, 2019 8:37 pmandy_forresite написа:
Вторият е с вградена горелка.
Първият също го смени с чисто пелетния вариант,който е само с една вратичка (отдолу, горната я няма).
Какво гориво мислиш да гориш?
Мисля да горя само пелети.
Този първият на Грейко не е ли само пелетен. Поне в описанието така пише - "пелетен" - "Работа с всякакъв вид и качество пелети – дървесни и агропелети (без сламени)."
Т.e. да е комбиниран ли този?

А тези като 2рия, с вградена горелка, добре ли работят? Някакви наблюдения?
brassSob - специалист
съб сеп 07, 2019 9:26 pmPavlin3 написа:
съб сеп 07, 2019 8:37 pmandy_forresite написа:
Вторият е с вградена горелка.
Първият също го смени с чисто пелетния вариант,който е само с една вратичка (отдолу, горната я няма).
Какво гориво мислиш да гориш?
Мисля да горя само пелети.
Този първият на Грейко не е ли само пелетен. Поне в описанието така пише - "пелетен" - "Работа с всякакъв вид и качество пелети – дървесни и агропелети (без сламени)."
Т.e. да е комбиниран ли този?

А тези като 2рия, с вградена горелка, добре ли работят? Някакви наблюдения?
Грейко имат 2 серии. Едната е Експерт. Другата Екзотик. Екзотик има 20 и 30 кв и са само пелетни. Експерта има 20,30 и 50 кв, като 20 и 30кв. ги има разновидност комби- може освен пелети да гориш и дърва. На снимката която си качил е комби.
LazarGanev - "Велик майстор"
За първия няма да кажа нищо, щото съм си забранил, но мога да разкажа за втория. Имам клиент, на който преди 6-7 години бях оферирал котел и горелка Бисолид, офертата одобрена, караме котела, но преди нас минали дограмаджиите и сложили врата на котелното, която се отваря навътре. Пък той Бисолида е нисък и дълъг и за да може да се отваря вратата, трябва котелът да е по диагонал, обаче Мимето (съпругата на клиента) казва не, не го искам накриво! Ми тогава викам, трябва да се обърне вратата да се отваря навън. Не, не може, сменяйте котела! Пък аз точно предната вечер бях получил на мейла информация от Теси, за нов продукт - пелетен котел. Запомих, че е висока мебел, отварям писмото през телефона и гледам, че пасва идеално в тясното котелно. Показвам го на Мимето - супер, харесва го! Айде Бисолида на друг адрес, а на негово място монтирахме Тесито 17кВт. После разбрах, че това е Слимпел с цветове и емблема на Теси. Контролера ми хареса много, но котелът периодично се затъкваше откъм шнека - пепеляка от бункера се набиваше между шнека и цилиндъра и ставаше като екобрикет и слабото моторче на шнека спираше. Голямо човъркане пада докато се почисти, изпразване на бункера (тесен, висок). Та след втората зима клиентът изяви желание да го сменим с Грейко... :cool:
Pavlin3 - помощник
Т.е. SLIMPEL e Теси?
А всъщност марката не е ли JTerm?
  • 1
  • 2

Тема "Котле за пелети с или без горелка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: