• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 20
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Спокойно, имаш си балтонче на къщата! Винаги осигурявай изчисленото количество пелети, което е нужно, за сезона, а като остане, значи е стигнало!
Някъде в Италия или Гърция заваляло също, но на 1900 метра над морското ...
andy_forresite - майстор
Не е трябвало да купуваш термоглави щом искаш термостат. В стаята с термостата сложи термоглавата на максимум, защото ще пречи. В другите помещения ще ти е по-лесно да постигаш желаната температура и дори тя ще се задържа известно време докато термостатът получи своето.
Термостатът е за лесно загряващи се и бавно изстиващи стаи. Ти знаеш най-добре как е в къщата.
Многото радиатори не значат огромен котел да ги грее, а значат скоростно затопляне и отопление с ниска температура. Само че за твърдогоривен котел ниската температура е противопоказна (корозия).
На първо време комплект 20 кw ще е тамън. Когато удвоиш площта нещата ще стават по-бавно и на моменти ще ти се иска 30 kw. Дори 20-ката може да изгори почти 100 кг пелети на ден. Масово хората искат огромни мощности все едно каквото е отгоре идва даром :) Вариант да топли с 30 киловата пък да лапа като за 5 няма при тези котли.
Отговори си на въпроса за колко време и колко горещо ще стане ако включиш у вас електрически печки към 30 квч.
Аз бих взел с цветния телевизор, пелетен експерт, мощност каквато преценя. Преценяването е лесно. 20 ката става за 3/4 от жилищата според мен. Който може да храни големи мощности нека взима 50, 100, 150 киловата комплекти за отопление.
valqta - напреднал
нед сеп 15, 2019 11:35 pmandy_forresite написа:
Не е трябвало да купуваш термоглави щом искаш термостат. В стаята с термостата сложи термоглавата на максимум, защото ще пречи. В другите помещения ще ти е по-лесно да постигаш желаната температура и дори тя ще се задържа известно време докато термостатът получи своето.
Термостатът е за лесно загряващи се и бавно изстиващи стаи. Ти знаеш най-добре как е в къщата.
Многото радиатори не значат огромен котел да ги грее, а значат скоростно затопляне и отопление с ниска температура. Само че за твърдогоривен котел ниската температура е противопоказна (корозия).
На първо време комплект 20 кw ще е тамън. Когато удвоиш площта нещата ще стават по-бавно и на моменти ще ти се иска 30 kw. Дори 20-ката може да изгори почти 100 кг пелети на ден. Масово хората искат огромни мощности все едно каквото е отгоре идва даром :) Вариант да топли с 30 киловата пък да лапа като за 5 няма при тези котли.
Отговори си на въпроса за колко време и колко горещо ще стане ако включиш у вас електрически печки към 30 квч.
Аз бих взел с цветния телевизор, пелетен експерт, мощност каквато преценя. Преценяването е лесно. 20 ката става за 3/4 от жилищата според мен. Който може да храни големи мощности нека взима 50, 100, 150 киловата комплекти за отопление.
Благодаря,Анди! "Цветния телевизор" имаш в предвид- горелката RB Star ли ?
andy_forresite - майстор
Да.
Колкото до мощността не се наемам да давам препоръка. Ако къщата задържа топлината няма голямо значение 20 или 30. Те ще загреят и ще се разчита на паузата негорене.
Важно е и как ще се отоплява. При постоянно отопление 20 ще е напълно подходящ и за двата етажа. Ако искате да започне в 16:30 ч за да е топло час и половина по-късно, с 30 ще е по-добре. С 20 просто трябва да се пусне по-рано. Но на първо време категорично 20.
Попитай и други. Нека огледат на място за какво става дума. Имайте предвид, че 20 киловата към радиаторите със слънчогледови пелети може да не се постигнат. От килограм идват около 3.5 kwh като това зависи от пелетите, настройките и тягата на комина.
n.ganev - майстор
andy_forresite написа:
Не е трябвало да купуваш термоглави щом искаш термостат. В стаята с термостата сложи термоглавата на максимум, защото ще пречи. В другите помещения ще ти е по-лесно да постигаш желаната температура и дори тя ще се задържа известно време докато термостатът получи своето.
В помещението където е Ст.Т. термоглавата трябва да се нагласи така, че при подаване на сигнал от термостата тя да сработи. В противен случай в това помещение Т* в даден момент ще се повиши и Ст.Т. ще подаде сигнал след 3часа да речем и какво правим другите помещения през това време?
filmatoplo - майстор
Термостата трябва да е в най хладната зона ,или условията трябва да са изпълнени чрез термоглавата както казва Ганев. :wink:
пон сеп 16, 2019 7:42 amandy_forresite написа:
Да.
Колкото до мощността не се наемам да давам препоръка.......................................................................................................................... Но на първо време категорично 20.
.........................
Добре, че вече парното ми е вече свирено. Давай малко по решително де!
При необходимост, 20 киловатовата горелка на Грейко, може да превърти малко повече от 6 килограма слънчогледови, което според твоите изчисления, пак си е ок. 20 киловата. Просто трябва да знаеш какво правиш, с настройките. Лично съм го постигал опитно, като пелетите си изгарят напълно, без да падат въгленчета в пепелника. Също и не съм попадал на калпав слънчогледов пелет, може би защото не съм търсил непременно най ниска цена.
Производителят гарантира написаните параметри, а сам знаеш, че може и под 5 киловата да се настрои, но лично аз предпочитам така да не гори, а по добре да изгасне.

А бе Анди, ония двамата, как успяват да са изкажат с две думи?
andy_forresite - майстор
Защото са заети и пишат в промеждутъка. Плюс това не търсят обосновка. Знаят че мненията им се четат по-внимателно и затова не се увличат в писане. Сигурно има и други причини. Ето, докато ти отговоря защо двамата пишат по 2 реда и аз изписах толкоЗ...
Не разбрах Ганев какво ме пита. Термостат даващ сигнал на термоглава :?
Не съм съгласен с мнението на Христов че ст.т. трябва да е в най-студената стая. И ко става? Всичкото радиатор притворено от термоглавите и горенето е само за един радиатор (може и два според колко са в референтната стая). Аз бих го турил в най-обитаваната стая и после хидравл. баланс по де що има радиаторни вентили и не ми трябват никакви термоглави. Две неща за едно нещо (температурен контрол) ще си пречат.
Аз съм попадал на 2 калпави слънчгледа, с които всичко над 2,5 кг е задръстване каквото и да правиш. Просто пелетите се запалват бавно. Другата крайност са едни скъпи местни, които горят с какъвто и въздух да подаваш и в почти каквото искаш количество. Естествено че съм търсил добра цена. Нали затова съм купил горелка за олю. Де викаш ти - тя затова е родена :goodman: Ако съм искал да ми е скъпо щях да съм на ток.
Еми толкова мисля че идват към инсталацията - към 3,5 kwh от кило и то в най-силните моменти откъм гориво, настройки, тяга, интензивност на горене и не знам още кво. Който мисли за 4 kwh че и повече, да си купи топломер (ама верен) и да се увери. С камините може да хванат четирите, но там горенето е вътре в стаята и топли освен от стъклото и от тялото (въпреки топлоизолацията), димоотвода и стърчащите тръби и фитинги. В мазето ми е топло, както и в едно нищо, което наричаме коридор. Те са около 27 кв.м. площ и зимно време е 18°С само щото в котела бушува пламък. Външната врата я разкъса кучето има луфт да бръкнеш с пръст. Смятай сега като сложа алуминиева дали няма да мине 20 градуса. При камината всичката тази топлина е вътре в стаята (освен че е направена да отоплява от стъклото предимно).
Нещо Ганев не си го разбрал, а от многото писане личи, че нямаш опит, а просто изразяваш мислите си в писмена форма.
Брат Ганев също е обяснявал и надълго и на широко, как трябва да се синхронизират нещата, за да има симфония, ама няма кой да чете.
Всъщност, пишеш неразбираемо. Изказваш мнение, че Ст т-т е само за топли стаи, което би объркало човек, който не познава манталитета ти, начина на мислене и изразяване. Не помагаш много така, щото четящия веднага би ръгнал термоманипулатора в най топлата стая, което е погрешно. Добре, че те познавам и нямам нужда от такъв съвет, но ако се вслушам в него, бих поставил Ст т-т само в добре изолирано жилище, което не е съвсем вярно, но не е погрешно.
шоп - майстор
пон сеп 16, 2019 12:36 pmandy_forresite написа:

Аз съм попадал на 2 калпави слънчгледа, с които всичко над 2,5 кг е задръстване каквото и да правиш.
Анди, аз ти вярвам на 100%, четем се от години, писали сме си и на лични.
Обаче си мисля за грешниците купили недооразмерени горелки по 20-30 киловата и калпави пелети , как ще се греят с 8,75 киловата, когато им трябват 22 или 33 киловата, че и бойлери със серпентини са закачили :rolleyes:
пон сеп 16, 2019 12:36 pmandy_forresite написа:
Ако съм искал да ми е скъпо щях да съм на ток.
Тук не съм съгласен с теб. Познавам поне 10 ина човека инвестирали в пелетарници, скъсали си нервите в мошенници и калпави пелети и минали на ток. Кой с климатици, кой с ТП, кой с акумулиращи печки или с водни и бетонови буфери на евтина нощна ел. енергия. Знаят, че за 12 ст получават киловат топлинна енергия и нито мъкнат тонове пелети, нито дишат прах нито инвестират хиляди левове в камини при които всяка година помещението е опушено и за ремонт :idea:

пон сеп 16, 2019 12:36 pmandy_forresite написа:
Еми толкова мисля че идват към инсталацията - към 3,5 kwh от кило и то в най-силните моменти откъм гориво, настройки, тяга, интензивност на горене и не знам още кво. Който мисли за 4 kwh че и повече, да си купи топломер (ама верен) и да се увери
Сгласен. именно по тази причина много познати консервираха пелетарниците и минаха на ток.Точно, чисто, не инвестираш хиляди левове в аванс, а плащаш месец за месец.
Камините на пелети изобщо не искам да ги коментирам, тове е едно механизирано скъпо кюмбе, което ти гори кислорода в стаята и цапа с прах и сажди :?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 20

Тема "Много моля за съвет- Какъв Котел и Горелка да избера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: