• 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Принципно солар под 150л го смятам за набутване за клиента и ги избягвам, но да - веднъж преди 6-7г правихме един за бащата на комшийката (не можах да откажа) и излезе към 1200лв с неръждаеми тръби, бойлер 80л, както и монтаж и пуск, включен в цената (макар и минимални). Цените вярно са се променили, но само нагоре. Просто си попаднал на куца оферта
painkiller - помощник
Здравейте, взел съм плосък соларен панел който ще се монтира в софия в близост до летището, върху бетонна плоча. От наблюденията ми на слънцето мисля да го монтирам да гледа към витоша, така цял следобед до вечерта ще бъде към слънцето, правилно ли съм се ориентирал? Също така ще го направя да може лесно да се регулират градусите на наклон, доколкото четох не е лошо.
Повечето или почти всичко ще монтирам и пълня сам, как се пълни течноста и колко вода се слага? Поради ред причини слагам гофре неръждавейка 1/2, тръбния път е около 16м, ок ли е това? Други въпроси в момента нямам , но като почна монтажа предоплагам ще излязат.. :)
шоп - майстор
пет авг 19, 2022 11:10 ampainkiller написа:
От наблюденията ми на слънцето мисля да го монтирам да гледа към витоша, така цял следобед до вечерта ще бъде към слънцето, правилно ли съм се ориентирал? Също така ще го направя да може лесно да се регулират градусите на наклон, доколкото четох не е лошо.
Правилно е. За по-точен ориентир ползвай компас. Дори приложения на телефона има. Чист юг е оптимално.

За градусите на наклона пак добре си се ориентирал. Зимата изправен на 65-68 за максимален добив и да не се задържа сняг, лятото и до 35 гр може да сваляш.
Успехи!
6osi6 - майстор
Наклон от 58° е подходящ за зимно и лятно ползване. Долу в линка има няколко таблици.
https://www.google.com/url?sa=t&source= ... I87zx3SgMI
https://images.app.goo.gl/Wh9CQ18DU6mEry9EA
Чист Юг, 45 градуса наклон.
Това е истината за най голям добив и бързо изплащане от единица площ.
58 градуса е оптимизиран при преоразмерена площ, за максимален добив през зимата и до някъде през преходните сезони, и предотвратяване на прегряване, през лятото.
По морските курорти често се вижда различна ориентация, насочена към часова консумация.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на вт авг 23, 2022 8:26 pm, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
Видимият денонощен път на Слънцето за географска ширина при равноденствията и слънцестоянията е показан на приложената схема, където PZP'Z' - меридиан на географската точка.
h1,4 = 90°-φ — височина на Слънцето над хоризонта по пладне (горна кулминация) в пролетно или есенно равноденствие.
За географската ширина на Варна φ=43 ° 15‘ —> h1,4 = 46° 45’.
h2 = 90°-φ + ε — височина на Слънцето по пладне при лятно слънцестоене.
За Варна φ= 43° 15’ ε = 23° 26’ 24" —> h2 = 70° 11’ 24".
h3 = 90°-φ- ε — височина на Слънцето по пладне при зимно слънцестоене.
За Варна φ= 43° —> h3 = 23° 18’ 36".
Това е изчислението за Варна. Виж какви са координатите ти и си го изчисли.
painkiller - помощник
А нещо по специфично при самият монтаж? На панела отгоре и отдолу има 4 отвора с резба, би трябвало да са за закрепване или се лъжа? Пълненето как е най лесно, на парното си го направих директно от чешмата с маркуч..
ср авг 24, 2022 10:35 ampainkiller написа:
А нещо по специфично при самият монтаж? На панела отгоре и отдолу има 4 отвора с резба, би трябвало да са за закрепване или се лъжа? Пълненето как е най лесно, на парното си го направих директно от чешмата с маркуч..
search.php

Само за теб и само сега, но се постарай малко и сам! Във Форума всичко е написано многократно.
Парното- добре си го направил.
Тук, обаче, трябва да напълниш с пропилен-гликол, до сравнително по високо налягане, както и да обезвъздушиш.
То и парното иска обезвъздушаване, но тук е по чешит работата.
Затова- купи си помпена група!
Винаги можеш да намериш качествена пръскачка за лозе и да напълниш, както си му е редът и леснината, през помпената група.
Там си има всичко необходимо, та няма нужда да се правиш на йога и да питаш безкрайно тук, у Форума.
Пръскачката прави над 3 бара.
РС (разширителният съд) е специфичен, макар подобен на РС на "парното".
Обемът на РС при инсталация със слънчеви колектори е по голям, сравнено с "парно".
Труди се повечко сам, за да не стане досадно и готованско!
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на ср авг 24, 2022 12:07 pm, променено общо 2 пъти.
painkiller - помощник
Да , знам я тая функция с търсачката.. интересно ми е дали някой някога е успявал да намери това което търси точно по този начин.. :) при мен не се получава, или трябва да изчета половината форум , за да намеря това което търся. Благодаря все пак :)
Иначе сигурен съм че и в книжките има инфо и в нета също, но питам тук за информация от първа ръка от хора, който са го правили и ще ми кажат най лесният начин :)
Прочети пак- дописах!
Постарай се повече при търсенето! Не само тук има информация. Може да питаш и Гошо.

Успявам винаги да намеря необходимото.
Доказателство са темите, които съм отпочнал- изключително малко са с въпроси и при изключително висока предварителна подготовка.
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

Тема "Помощ за изграждане на соларна система за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: