• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 20
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Hursa - майстор
От къде такава мощност? Нали предположихме, че колектора на питащия е под 2 кв. м. Затова и мисля, че трябва да тръгнем от мощността на топлинния източник - за да сметнем диаметъра.
шоп - майстор
пет сеп 13, 2019 4:31 pmHursa написа:
От къде такава мощност? Нали предположихме, че колектора на питащия е под 2 кв. м. Затова и мисля, че трябва да тръгнем от мощността на топлинния източник - за да сметнем диаметъра.

При слънчев летен ден при оптимален ъгъл на панела спрямо хоризонта и за кратък период от време ( без насочваша система) слънчевата радиация достига 1000-1200 вата/м2
Буквално пика може да е над 2 кW за цитирания панел
Hursa - майстор
Но колко от тази мощност ще погълне слънчевия колектор? Неговото кпд далеч не е 100%. И трябва да пресмятаме системата за този кратък момент, когато слънцето го огрява под оптималния ъгъл? Според мен, трябва да я сметнем за оптималния дневен добив, а той ще е значително по-малък. Трябва да се пресметне точно, но мисля, че около 60 литра в час трябва да е дебита за такава сравнително не голяма площ.
Трябва да се разгледа цяла методика. За съжаление този и другия месец едва ли аз ще мога да разгледам такава.
Evgeniy - майстор
60 литра е препоръчителна стойност за бойлер за БГВ. Ако е за буфер, където не се гони по-висока температура в горния край за да има за къпане, теоретично колкото по-ниско делта Т и по-голям дебит, толкова повече добита енергия, като разликата горе/долу няма да е голяма. Все пак формулата е Q=c*m*(t2-t1)
Хълцаш ли, морско?
Като марсианци са, а аз са налива сам, на Каваците. Рожденика никъф го няма. Прай компоти.
Ма видя ли и аз колко много знам, а?
Искам да кажа, че темата са оттечи, както и старшия речи.
Ivo_ss - помощник
Искренно благодаря на всички които се включиха. Ще успея да събера 150 литровият Елдом https://www.pazaruvaj.com/bojleri-c3622 ... p81742920/
Попаднах в интернет на тези слънчеви колектори, но не успявам да намеря отзиви за тях. Някой има ли опит с тях? http://e-solar.bg/slunchev-panel-kolektor-2,5-m%C2%B2 цената им е доста примамлива. Кой вариант за поставяне на буферен съд е по-удачен ? При единият вариант няма да имам топлинни загуби, няма нужда от изолация на буферният съд. Другият вариант ще трябва сериозна изолация на буферният съд.

Прикачен файл

IMG_20190913_235133.jpg

Прикачен файл

IMG_20190913_234558.jpg
Това не е соларен бойлер. Ако нямаш възможност за стоящ, ще
трябва по гъвкава настройка, на Натурелата. Колекторите са примамливо евтини.... Не знам.
Чел си, ще се справиш.
Дори за един колектор, спокойно можеш да ползваш ф15, гарантирам. Шопа е прав, че на книга е едно, но на практика размерът има значение. Само да не е прекалено. До два колектора, ф 15 и 300л. бойлер.
шоп - майстор
Колекторите на Нобел не са лоши. Направиха голям и модерен завод в Елин Пелин за колектори, бойлери и буфери. Посещавал съм го и съм го разглеждал. Най-важното е, че абсорберите пристигат с готово нанесено селективно покритие и се заваряват на роботизирана линия за арфата. Контакта е 100% и липсва човешкия фактор, което е най-важно за качествено изделия в този случай.
Ако абсорберите бяха и медни щеще да е страхотно!

Относно дрениращия съд: при мен са като на втората скица. На студената вода. Канти от кока кола и фанта без никаква изолация. Направил съм по един малък отвор за връзка с атмосферата на кантите, а колектора понеже е със вакуумни тръби има една тръба към 80 см нагоре по съвет на Евгений.

От години се каня да направя една малка байпасна тръбичка, но нали и така работи и не пипам:-)
Andri01 - майстор
"...Хълцаш ли, морско?..." Не,бе радвам се днес на професионалният ТИ празник!! Нали си от онези дето правят,опс - пардон: гасят пожарите?! Ае ,дигай гълъбите от Капаците и се прибирай,че след 2 дена имаш работа на "село"! :)
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 20

Тема "Помощ за изграждане на соларна система за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: