• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 20
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Hursa - майстор
ср окт 02, 2019 8:09 pmtihar написа:
От там и отнетата от стъклото топлина ще е по-малко.
Зависи. Това не може да се твърди така. А само в комплекс с останалите фактори.
ср окт 02, 2019 8:09 pmtihar написа:
За това, което съм замислил исках да е с тръби отворени в двата края - водата влиза от единия и излиза от другия.
Но такава тръба също има своите недостатъци, особено осезаеми когато дължината и не е особено голяма.
ср окт 02, 2019 8:09 pmtihar написа:
Но ако не се сдобия с такива ще го мисля да е нещо като в прикачената картинка. Така, че такова тяло (както предложеното вече) може и да има в стъклената тръба, само дето няма да ми допада топлообмена му с входящата вода, но не виждам друг вариант за момента.
Има такъв вариант:
Изображение
с напречно сечение:
Изображение
Има кухина намаляваща топлообмена между входящия и изходящия топлоносител. Намаляваща и обема на топлоносителя. Има и дистанционер, "тубулизира" течението на топлоносителя обтичащ топлоотдаващата повърхност.
ср окт 02, 2019 8:09 pmtihar написа:
Съображенията в такава система аз виждам да са: ефективна площ на тръбите (колкото повече - толкова повече); по-висока изходна температура на водата, за да отдава повече в бойлера; по-ниска входна температура, за да отнема повече; по-висока скорост на водата за по-малко загуби по трасето; по-малко вода в системата, за да е по-лесно да се разнася насам-натам и да е по-малко инертна
Но тези фактори не са съвсем коректни. Например, ако имате по висока изходна температура на топлоносителя, това означава по висока температура и на абсорбиращата повърхност, а това означава повече топлинни загуби в самия колектор. По ниската температура на входа - зависи от качествата на топлообмена в бойлера, колектора няма отношение. По-високата скорост е разумна само до определен оптимум, след това увеличава общите загуби. Малката инертност и по-малкото количество на топлоносителя, също не са обезателно предимство.
Hursa - майстор
ср окт 02, 2019 8:29 pmEvgeniy написа:
Задния и край е почти студен, огрения на суха тръба прави 250*, така, че има термосифонно неламинарно продвижване вътре в тръбата.
Все пак температурната разлика не може да е твърде голяма. Още повече, ако ние, чрез топлоносителя я увеличим - тръбата просто ще се пукне. Според мен, по добре да използваме и тилната страна на абсорбиращата повърхност на тръбата - чрез отражател например.
Evgeniy - майстор
Тръбата няма да се пукне, защото "Мокра тръба" е = термосифон, просто вместо бойлер 100+ литра, имаме малък обем колектор, около 10-20 литра. Там естествената циркулация просто не може да позволи голяма температурна разлика.
Hursa - майстор
Да, но поради това температурната разлика между огряваната и тилната страна на тръбата не е много голяма. Не е коректно да напишете, че огряваната страна е 250 градуса, а тилната е "почти студен". Температурната разлика по периметъра, при една и съща височина едва ли е особено голяма, дори в горната част на тръбата.
Evgeniy - майстор
Ще си позволя да се самоцитирам:
ср окт 02, 2019 8:29 pmEvgeniy написа:
Задния и край е почти студен, огрения на суха тръба прави 250*,
Имах предвид, при суха, а не пълна с вода прави големи градуси, което е предпоставка за сравнително добра разлика и при мокра тръба.
Ако се сметне топлопренасянето по 3мм стъкло може да се установи точната разлика, но само теоретично. При обливане на задната стена със по-стуена вода, която идва от помпата, може да има добър градиент спрямо предната, зависи какъв е дебита.
Последна промяна от Evgeniy на ср окт 02, 2019 10:23 pm, променено общо 1 път.
Hursa - майстор
Но не е коректно така да се напише, това внушава, че температурната разлика е много голяма, а тя не е. Разликата едва ли превишава 10 градуса спрямо разликата между входа и изход по топлоносител.
Evgeniy - майстор
Съгласен. Според мен разликата е малко по- голяма от входната и изходната температура. Но идеята ми беше, че не е същото като в тръба на серпентина и нямаме толкова ламинарен поток.
Hursa - майстор
За това - да. При условията в нагряваната от слънцето тръба, дори при само конвективно движение на топлоносителя и според мен не може да се говори за "чисто" ламинарни потоци.
tihar - специалист
Руската картинка на Hursa наистина е много готино нещо, но ми е невъобразимо далеч от възможностите, затова сигурно ще мина с обикновена тръбичка. Освен ако не ударя късмета и не намеря двустр. отворени тръби и тая магия цялата да ми се размине.
Само да уточня, че не го мисля за термосифон, а искам принудително движение на водата в тръбата - същото като въздушния колектор, но с вода.

А за съображенията, които изложих - това са фактори, които се старая да гоня когато това не противоречи на други установени вече фактори. Например ако намаля количеството вода (което не виждам да намаля ефективността по някакъв начин), то до същата темп. разлика тя ще стига по-бързо, което ще позволи по-висока скорост и от там по-малки загуби по трасето. Ясно е, че ако просто засиля скоростта на водата много, то температурната разлика ще падне, и т.н. Затова казах, че ще има някакъв баланс на възможностите.

Но за момента още не ми се е изяснило някой дали продължава да твърди, че от двете постановки дето ги писах по-горе номер 1) с една еднометрова тръба е по-ефективна от 2) с 20 тръби по 5см ? И двете са с огрята площ 1м2 и ще поглъщат едно и също слънце.
Evgeniy - майстор
Каквото и да правиш, помни, че формулата за енергията при топлообен е пропорционална на 2 неща: температурна разлика и маса (дебит). При голяма делта Т ще трябва да намалиш дебита, което ще увеличи и загубите. При едно и също количество слънчева енергия на квадратен метър, теоретично е по добре с по-малка разлика, но както и Hурса казва се тъси оптимум.
Що се отнася до руската картинка, тя е за парогенератор... Там нещата са съвсем различни.
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 20

Тема "Помощ за изграждане на соларна система за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: