• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 20
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fantom - специалист
вт сеп 17, 2019 7:01 pmТрифон П.Трифонов написа:
вт сеп 17, 2019 6:46 pmfantom написа:
вт сеп 17, 2019 6:03 pmшоп написа:

Много добър въпрос!
призматично в случая ми се струва ще да означава че е градушко-устойчиво
Призмичките пречупват падналата под ъгъл светлина и я насочват където трябва.
в твоя случай дават 9 %
вт сеп 17, 2019 11:22 pmfantom написа:
в твоя случай дават 9 %
Фантомас, първо пишеш някакво предположение, после ми пишеш колко процента дава.....Добре, попрочел си, макар късно, но аз нямам никакъв случай. Някой друг попита.
Hursa - майстор
Снимайте сянката, която прави т. н. "призматично" стъкло и после да смятаме процентите :)
шоп - майстор
Без да съм спец в теорията от това което съм запомнил по физика: ъгълът на падане е равен на ъгълът на отражение :idea:

Имам колектори с призматични стъкла. Призмите са от вътрешната страна. От вън стъклото е гладко.
Не важи ли закона?
Най-ефективен е колектора, когато сл. лъчи падат перпендикулярно на стъклото. Тогава и дебелината за стъклото през която трябва да преминат сл. лъчи е минимална. Съответно загубата на енергия за нас е минимална.
Рано сутрин и късно следобед при наклон на лъчите 45гр спрямо плоскостта на колектора, сл.енергия трябва да премине през по-дебел слой стъкло + отразяването и загубите са повече.

Нямаме система от огледала, която да насочват лъчите, така, че според мен призматичното стъкло не е панацея и е повече рекламен трик. Или ако има ефект то той не е 9%, а съвсем минимален.
Evgeniy - майстор
Ето и по-научно обяснение на товa, което и аз забелязвам с моите панели, защото регулирам скоростта на помпата за да поддържам постоянно делта т и по скоростта съдя за добива:
призмите от вътрешната страна пренасочват 90% от лъчите от 40* до 140* ъгъл на слънцето:
Прикачен файл:
Capture.JPG
Capture.JPG (41.9 KиБ) Видяна 1554 пъти



Източник:
Аз лично спад точно наобяд не наблюдавам.
шоп - майстор
@Evgeniy,
може ли да разтълкуваш идеята?
Колектор с призматино стъкло с призмите навън има ли?

Аз такова чудо не съм виждал и моята локика е, че това ще е един огромен прахосъбирач и радиатор, който да утилизира сл. енергия в негативна за нас посока!
Evgeniy - майстор
Доколкото разбрах, с призмите навън се прилага за прозорци на сгради. Тогава ефекта е обратен - при високо слънце имаме много нисък процент на преминаване на лъчите в стаята, а при ниско, зимно - много голям.
Целта специално на тази разработка, от която е извадката е да осъществи осветяване на стаята като пренасочи слънчевите лъчи нагоре към тавана:
https://www.researchgate.net/publicatio ... f_sunlight
виж на фигура 9 има демонстрация. Призмите на практика променят ъгъла, на лъчите които преминават през стъклото и те падат "по-перпедикулярно" върху абсорбера:

Прикачен файл

Capture.JPG
Capture.JPG (47.95 KиБ) Видяна 1543 пъти
Lutchezar - майстор
В дадената статия са се концентрирали върху промяната посоката на слънчевата светлина. Материалът е силикон и плексиглас, призмите са с размери 10тки микрони при дебелина на плексигласа неясна.
Като за плексигласа открих:
Thermal conductivity @ 23C ( W m-1 K-1 ), 0.17-0.19.

Това само да допълни изходните данни при следващи идеи.

Добавено: плексигласовите призми са залепени от двете страни на ниско емисионно стъкло LUMITOP.

Съответно малко топлина преминава през точно това стъкло.
Hursa - майстор
В слънчевите колектори, които ползвате - "призмите" (набраздяванията) на стъклото как са ориентирани? Хоризонтално или вертикално?
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 20

Тема "Помощ за изграждане на соларна система за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: