• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 20
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Ти пък сига, сън няма да спиш, понеже задади сложен въпрос и зеленееш кат марсианец.
Първо смяташ колко топла вода ти трябва. Заеби ги стандартите!
Питащия отсече-120л.
Тия литри, за да се загреят от 35 до 60 градуса (не питай що 60!!!), са необходими 3.489 квт/ч. В слънчев ден, за малко повече от 4.5 часа, да ги кажем 5, това е по силите на 1.6 квадратни метра плосък селективен колектор, който дава максимални 600 вата на час за квадратен метър, обявени от производителят. Намалявам ги, съгласно селската си недоверчивост на 500.
До тука ясно ли е?
Понеже съм прагматичен, вземам една готова табличка, от нета, с тръбички, способни според диаметъра си, да пренесат определено количество енергия, набутана в някакъв флуид. То това зависи и от дебита, но нали вече е достатъчно сложно, та изпростяваме до способността на циркулационните помпи, които се ползват в битовите отоплителни системки.
Та, от такава табличка намирам, че ф15 е способна да пренесе ок 4.5 киловатчаса енергия, което в конкретният случай е предостатъчно. Някой спомена 10-12. Питащият беше, явно се е подготвял. Нашият реактор, изваждайки му загубите, осигурява максималните ок. 0.8 киловатч........
Горкият, бих го преоразмерил, понеже;
-нали ДБ системата е напълно осигурена от прегряване и замръзване?!!
-през лятото ще губя част от капацитета, но през по облачните месеци ще ми осигурява повечко.
Та, аз избирам твърди медни тръби, а те май започват от ф 15 и колектор 2 кв.
Ти, като по взискателен към детайлите, може да намериш решение с 10 или 12 мм, като се постараеш и за естетиката.
Имаше ли смисъл да задълбаваме чак толкова, след като има готови работещи решения и можем просто да се протегнем? За теб?
Hursa - майстор
Я покажи тази табличка според, която получи 15 мм диаметър за такива условия?
Защото при такива условия ще се получи доста под 10 мм диаметъра.
Работещи решения много, дори корито с вода на двора.
Последна промяна от Hursa на пет сеп 13, 2019 12:50 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
пет сеп 13, 2019 11:27 amHursa написа:
трябва да се покаже, че диаметъра на тръбите има определен оптимум. И трябва да знаем как се определя този оптимален диаметър за всяка конкретна система, от какво зависи този оптимален размер.
@Hursa прекалено много задълбавате в теорията :idea:
Разбираемо е, Вие сте по теоритичната част. Не казвам нищо лошо, възхищавам се на такива хора. Аз съм практик.

Имам ДБ система с 2 бр плоски медни селективни колектора общо 5м2. Тръбите са ППР ф20 стъклофибър
Имам полу ДБ система с 60 броя вакуумни тръби ф58х1800 и тръбите са 25 стъклофибър
Подготвям трасе за 240 броя вакуумни тръби ф58х1800 и там трасето ще е Ф32 стъклофибър

Дотук всичко работи перфектно. Работя на усет. Това е важно. Важното е и че слънчевата енергия е безплатна.

И какво ако има формула, която ще ми покаже, че тръбата трябва да е с диаметър вътрешно 13,789мм примерно?
Ми такава тръба няма! :? Какво правиме? По-малкия диаметър тръба може да не пренесе максималното количество топлина с слънчев летен ден. По-голямата тръба ще ни намали КПД то в супер студен зимен ден.

Ми голяма работа си викам аз. Вместо да смятам и да правя тънки сметки и системата да остане само на хартия, ще сложа вместо 60 вакуумни тръби 70 тръби и системата ще пее като славейче зимата.

Всяка конкретна система е различна, но се прави от стандартни елементи. На един трасето било 20 метра, на друг 13м. Денивелацията и наклоните един бог ги знае...

Поздрави!
пет сеп 13, 2019 12:42 pmHursa написа:
Я покажи тази табличка според, която получи 15 мм диаметър за такива условия?
Защото при такива условия ще се получи доста под 10 мм диаметъра.
Достатъчно умен си, за да си намериш, ако действително те интересува, а щом ти удисах на акъла, явно и аз имам твоя проблем, което смятам да поправя.
Вече не сме по темата.
Hursa - майстор
Така е. Но може би първо трябва да се разгледа оптималното решение и след това да преценим до колко можем да упростим и подберем материалите. Работещи решения много в случая, но много добре работещите не са толкова много.
Hursa - майстор
пет сеп 13, 2019 12:51 pmТрифон П.Трифонов написа:
... щом ти удисах на акъла, явно и аз имам твоя проблем...
Написах го, защото мисля, че няма такава, която да даде такъв размер в случая. Просто е много далече от оптималния, а точно такъв бе препоръчан по нагоре.
Достатъчно са и Шопа даде собствен пример.
Отделно, Опростените неща са супер надеждни, но не блестят с моментна ефективност...'м?! В дългосрочен план, оказва се, че са най ефективни, та...?!
Една ДБ система отговаря теоретично на принципа, а перфектно сметната такава....Ехеееее, с орлите ли ще се състезаваме?!!

Бе много скучен тоя правоговор и правопис бе.

Hursa, нещо не си разбрал, но няма значение, видно от цитата.
Да се върнем в коловоза, след като посочи правилно неподходящите предложения!
Hursa - майстор
Е нали слънцето ни грее "безплатно". А и тръбния "път" е около 3 метра.
пет сеп 13, 2019 1:17 pmHursa написа:
Е нали слънцето ни грее "безплатно". А и тръбния "път" е около 3 метра.
Хахааа, правилно си окавичкил едната думичка, пътя единствено към "Каваци" ме интересува сега, ти говориш повече от жена ми, а беше ли нужно да си хабиш отпуската в някакъв си форум!!!
Тръгвам, но по късно ще те проверя.
Hursa - майстор
Отпуската не бих хабил. Петък е и чакам да стане 4.
Дават се размери, произволно названи. След като някой има мнение по темата, трябва да може да го обоснове.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 20

Тема "Помощ за изграждане на соларна система за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: