• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Gek - специалист
Здравейте! Значи на финала съм да ми пуснат газ. Тръбата за газ към котела е около 10 метра (от спусъка). Беше надута от фирмата изпълнител до 4 атмосфери с обикновен въздух. Днес, 5 дена по-късно, манометъра показва 3 атмосфери. Това според вас нормално ли е или 100% има утечка някъде?
ESPACE - майстор
Щом е паднало значи има пропуск, много малък. Съвсем друг е въпроса от какъв зор надуват до такова налягане?
Билян - специалист
Преди 5 дни колко е била околната температура. Ако загрееш тръбата ще се оправи налягането
LazarGanev - "Велик майстор"
Чешем си клавиатурите само, има си много подробности по отчитането, остави на надзора да прецени
Gek - специалист
пон сеп 23, 2019 8:45 pmLazarGanev написа:
Чешем си клавиатурите само, има си много подробности по отчитането, остави на надзора да прецени
Ами не е само чешене на клавиатури. Въпроса си е интересен. Така се получи, че системата я надуха в четвъртък и оставиха манометъра, после петък никой не дойде и след това три дена почивни. Сега го погледнах пак, всъщност от 4 е паднало на 3,2. А пък надзора какво може да разбере съвсем не ми е ясно - пред тях и часове да седят да го гледат стрелката няма да мръдне....
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами щом стрелката няма да мръдне с часове, значи е ОК, има си процедура на замерване. Освен това аз в момента не знам какво се мери - дали газовата инсталация или само налягането до газовия кран. Аз например като надувам, оставам газовия кран затворен. Една снимка на целия възел не е излишна
ESPACE - майстор
пон сеп 23, 2019 9:13 pmLazarGanev написа:
Освен това аз в момента не знам какво се мери - дали газовата инсталация или само налягането до газовия кран.
Надули са тръбата до газовия кран преди котела, написа го в първия пост автора. За мен е необяснимо само защо до такова налягане.
пон сеп 23, 2019 9:13 pmLazarGanev написа:
Аз например като надувам, оставам газовия кран затворен.
Кой газов кран? Този преди котела ли?
LazarGanev - "Велик майстор"
вт сеп 24, 2019 5:07 amESPACE написа:
пон сеп 23, 2019 9:13 pmLazarGanev написа:
Аз например като надувам, оставам газовия кран затворен.
Кой газов кран? Този преди котела ли?
Точно така - надува се през него и се затваря и манометърът остава да мери едно нищо - налягането след газовия кран, в някой фитинг до манометъра :). Отваря се за кратко газовия кран, вижда се налягането в СГИ и пак се затваря. Така че по досегашните обяснения не може да се заключи нищо :cool:
kozl - майстор
пон сеп 23, 2019 8:45 pmLazarGanev написа:
Чешем си клавиатурите само, има си много подробности по отчитането, остави на надзора да прецени
Стана ми любопитно, къде е мястото на Надзора :?
При сина има газ изкарана в стълбищната клетка и табла на всяко междинно ниво. Платих на фирма да прекарат тръба от таблото на най-близката неждинна площадка до апартамента по медна тръба повече от 10 м до мястото на газовото котле.
Надзор не видох :roll: Понеже финансовите сметки показаха по-икономично отопление на ток с климатици, газта остана несвързана, но част от тръбата вече е в закрито трасе, та за това към таблото я огънаха и запоиха, а към мястото за газово котле завиха кран с манометър пред крана и така направиха проба с газ под налягане. Какъв беше газа не съм се интересувал, но от затворена бутилка под налягане. Първия опит - пълен провал, но проблема беше в крана в мястото на газовия котел. Трябваше да дойдат на другия ден да отчетат и да си приберат кран и манометър, но работата ги попиля по обекти, та чак след десетина дни се явиха. Налягането беше спаднало с няма и бар.
До тука надзор немаше, но и към Софиягаз още е неприсъединена тръбата, па и котел няма.
Ако става въпрос за Надзора до РП или Акт-16, то сградата е приета с изградена газова инсталация до измерителни табла в сълбищната клетка. И понеже па работя в строителния сектор сме предавали сгради и с отклонения от измерителни табла до апартамент с газово котле. На Надзора - протоколи му требат, а протоколите ги съставихме по преценка на надзора :wink: Това ли ти е мисълта от цитата :roll:
И тука малко отклонение от надуването:
Понеже принципа "кой превари той завари" е сосновен принцип в Циганария, значи след като ми прекараха тръбата за газ от долния етаж се подвързали в табло към мястото де беше изведена тръбата за апартамента на сина. Щото пътя им дошъл по-къс по тоя начин. Та сега ако искам газ требе да се удължава тръбата до празно място за газово табло, където е останало по етажите :shock:
То подобен случай има с едни мазета, дека некой направил гавра и разменил табелите с номерата на мазетата. В началото имаше псувни към нас строителите, че ключалките скапани и не моат си отворят мазетата, ма не се усетихме и от двете страни ко е станало. После почнаха скандалите оти се е действало на принципа "кой превари - той завари" и първоначалните обитатели си аресали убавите мазета и вероятно они са преместили табелите без да осъзнават, че в нот.акт са записани съседите, а оригинален план пък има на съхранение в ДАГ. Ма едно е сигурно - скандал имаше и първите набедени беха строителите :shock:
ESPACE - майстор
вт сеп 24, 2019 6:54 amLazarGanev написа:
Точно така - надува се през него и се затваря и манометърът остава да мери едно нищо - налягането след газовия кран, в някой фитинг до манометъра :). Отваря се за кратко газовия кран, вижда се налягането в СГИ и пак се затваря. Така че по досегашните обяснения не може да се заключи нищо :cool:
Това е странно. При нас надзора на Овергаз иска надуването да става от таблото. Надуваш от изход разходомер до кран под котел. Манометъра стои в таблото под налягане, надзора си го следи когато и колкото иска.
Какво реално правите, затапвате при холендъра на изход разходомер и надувате през гъвкавата връзка под котела ли?
  • 1
  • 2

Тема "Надуване на тръба за газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: