Най - вълнуващия въпрос зимно време.
AndrianDimitrov1986 - помощник
Добър вечер на всички.Нов съм във форума но чета в него отдавна.Да мина направо към въпросите към съофоромците и много по-знаещите от мен! Тъста ми е изградил преди години парно с котле Виадрус У22 23.3киловата.При горене с настройка на регулатора на вратичката 70-75 градуса се получава доста конденз и налеп в него.Споря с негон,че е от комина недостатъчна височина.Изграден е от комини тела Ф180 и е над билото.Има тяга гори добре и заради това ме навежда,че консуматорите са повече от колкото може да захрани котлето.
В къщата са монтирани аломиниеви и панелни радиатори.Фирмата която ги е монтирала е била изчислила едни бройки глидери,но преди следващата зима след монтажа са добавени още алуминиеви глидери защото им е било студено.
Глидерите са Н500 и са 67 на брой,всеки глидер го дават по 167 вата.Сумарно прави 11.185 киловата.Има два панелни радиатора единият е 600Х1600 той е 4238 вата другият е 600х1400 той е 3709 вата. Сумарна обща мощност 19.136 киловата.В форума срещнах формула киловатите на котлето койтонсе умножават по КДП 80%. Като ги сметна и ми излиза 18.64 киловата.Това ме навява на мисълта,че са сложили повече консуматори от колкото може да захрани котлето,прав ли съм или греша.И конденза в котлето пак се получава когато има повече консумирана мощност от колкото може да се отдаде от котлето.Или и заради това греша.Обмислях да сложа и бойлер със семпертина към парното но след тези изчисления се отказвам,че ще го натоваря още повече котлето.Май трябва да се замисля за ново и по-мощно котле,вие какво ще кажете? Благодаря предварително на всички отзовали се!
torbalan - Дървен философ
Ако консуматорите са повече, отколкото може да захрани котлето, ще бъде студено по стаите.

Една от възможните причини за поява на конденс в комина, е липса на топлоизолация на самия комин.
AndrianDimitrov1986 - помощник
Изолация ще направим до седмица,топло е по стайте само последния радиятор е по студен и стаята е по хладна.Пробах да направя балансиране на системата с крановете с притваряне,позатопли се малко стаята но иска още топлина.Ще го подмена но ще бъде чак на година за сега няма как.Трябваше да добавяме в единия коридор още един радиятор но и той ще е на година.Много се замислих и за буферен съд 1000 литра към котлето но е доста серозна инвестиция.
Jacomo - специалист
ср сеп 25, 2019 9:51 pmAndrianDimitrov1986 написа:
Изолация ще направим до седмица,топло е по стайте само последния радиятор е по студен и стаята е по хладна.Пробах да направя балансиране на системата с крановете с притваряне,позатопли се малко стаята но иска още топлина.Ще го подмена но ще бъде чак на година за сега няма как.Трябваше да добавяме в единия коридор още един радиятор но и той ще е на година.Много се замислих и за буферен съд 1000 литра към котлето но е доста серозна инвестиция.
Точно това е проблемът при по-голяма мощност на консуматорите, но не е причина за конденза, освен ако няма малък кръг с трипътен вентил, за да не се допуска студена вода към котела. Буферен съд се ползва, ако имате излишък на мощност, а доколкото разбирам вие нямате такава.
gnt69 - майстор
ср сеп 25, 2019 9:51 pmAndrianDimitrov1986 написа:
Много се замислих и за буферен съд 1000 литра към котлето но е доста серозна инвестиция.
Само трябва да нагласиш помпата да тръгва над 50 градуса.
andy_forresite - майстор
Адаш, киловатите на радиаторите са при 90 градуса подаваща вода, 70 връщаща се към котела и при 20 градуса в стаите. Или ако котелът може да създаде 19 kw, то радиаторите не могат да вземат повече от 15 kw. Те могат, но за кратко. Приеми че котелът може да ги захрани, както и бойлер. Естествено за да отдава 15 киловата в него трябва да има съответното количество гориво, кислород, тяга и това да продължи във времето, докато тези 15 kw са потребни.
Буфер не мисля че ти трябва.
На котела най-вероятно му трябва антикондензен вентил на 60 градуса.
В студената стая оправете циркулацията и не сменяйте радиатора.
За финал, панелните едва ли са с чак толкова киловати. Според мен са малко над 3 кв за 600 на 1400 и 3.7 за 600 на 1600.
torbalan - Дървен философ
Ако сега има стаи, в които не е достатъчно топло, какво ли ще е посред зима.

Отоплителните системи се изчисляват при някаква температура, на която казваме "изчислителна". Това не е най-ниската температура за населеното място, а най-ниската, която се задържа продължително...

Към момента е повече от 20 градуса над тази изчислителна температура за цялата държава. Ако има студени радиатори и хладни стаи - не е на добре.
AndrianDimitrov1986 - помощник
Трипътен винтил няма помпата работи нон стоп дори и на загаснало котле.Което на мен никак не ми допада заради кондеза.Когато го паля аз понпата я спирам и когато котлето дигне 55-60 градуса я включвам.И значи съм прав,че консуматорите са повече от колкото трябва да са.А и самата инсталация е направена на два кръга.На единия кръг 5 радиятора на другия бойлер които е само монтиран и никога ползван и още два радиятора.Обмислям на ново да наравя инсталацията по система Техелман.
Прикачен файл:
Screenshot_20190925-221656.png
Screenshot_20190925-221656.png (77.11 KиБ) Видяна 1110 пъти
Прикачен файл:
Screenshot_20190925-221603.png
Screenshot_20190925-221603.png (94.47 KиБ) Видяна 1110 пъти
Първата снимка е както искам да го направя а снимката с двата кръга е сегашното изпълнение,само че няма 3 радиятора а бойлер и 2 радиятора но бойлера не се ползва и през него не минава вода.
Последна промяна от AndrianDimitrov1986 на ср сеп 25, 2019 10:36 pm, променено общо 1 път.
torbalan - Дървен философ
Преди да почнеш да преправяш инсталацията, опитай да регулираш с крановете на радиаторите.

Затваряш всички, освен най-студения.

После почваш да пускаш един по един, като започнеш от най-близкия до най-студения...
Но не го пускаш на 100 процента, а слушаш внимателно. Развиваш, докато чуеш че протече стабилно.

И така един по един....
AndrianDimitrov1986 - помощник
Сега е топло говоря за зимата в студовете.Но все пак е а две външни и две вътрешни стени стаята.Вчера палихме котела заради малката,тъста го беше нагласил към 60-65 градуса.Зареждан само с дърва беше много жега в къщата.В хола който е първия радиятор на единия кръг той е с алуминиеви ребра и е с 26 ребра,няма стена с коридора а в него е монтиран панелен радиятор 600Х1600 та в хола измерих 29 градуса.В наща спалня радиятора е с 26 ребра и беше 24 градус.Но все пак има две външни и две вътрешни стени.Хола е само с една външна а другите са от към стаята на тъста и тъщата и към котелното.

Тема "Запитване за киловати на котле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: