Най - вълнуващия въпрос зимно време.
пет сеп 27, 2019 7:19 amLisko написа:
Вие сте баровци бе. Аз спя на 15 градуса а през деня поддържам 19. Кво е тва 25? Ай саа развъдник на вируси. :partyman:
Ехееее, здрасти Канадия!
Калени сти вий там. Къф чай пийти сабалям?
preslav - майстор
чет сеп 26, 2019 5:48 pmKondor1 написа:
И аз така знам, но ми развиват теории, че се губи топлина напразно докато няма никой в случай, че времето на отсъствие е 8+ часа. И се чудя доколко кое е вярно.
С две думи не си съгласен с теориите и търсиш аргументи в противоположна посока?
Съжалявам, но такива няма, поне според многобройните дискусии тук и на други места. Многократно е дискутирано до какъв преразход води поддържането на температура с 1 градус по-висока, навсякъде се твърди, че "гоненето" на висока температура ти бърка в джоба - изводите си прави сам каква е картинката ако поддържаш 5-6 и повече градуса над необходимото.
С две думи комфорт и евтино са две несъвместими понятия, ако можеш да си го позволиш не спирай климатиците, дръж отворени вратите и се разхождай по дребни гащи из цялата къща. Приготви се и за по-чести ремонти или смени на климатиците, по-често миене на филтри, вероятност от аварии и т.н. В къщи не оставям нищо включено в контакта когато отсъствам (освен хладилника), особено пък неща включени в разклонители и удължители. Ако теб не те притесняват уредите включени в контакта, повечето съвременни климатици имат дори седмични таймери, голяма част се управляват през интернет и т.н. подобни функции като поддържане на 10 градуса. Защо ли им е на джапанезите да слагат таймери? Не е ли по-комфортно да сложиш всичко на "АУТО" и да забравиш целогодишно за включване и изключване на климатика си?
Крайното решение е твое - карай 1 месец климатика си без изключване, после го карай 1 месец с включване при нужда, сравни резултатите и се простирай според чергата си, а теориите остави за тези, които никога не са имали климатик или климатикът им е куча марка от най-нисък клас.
nikolov333 - майстор
АКО МЕСЕЦИТЕ СА ЕДНАКВИ, става и така, ама то два еднакви дни няма, та няма да е точна преценката.. У нас едната 18-ка клима в хола работи нон-стоп по няколко месеца в най-топлото и студено време, на 25гр-са в ЕКО режим и няма ядове за сега.. Профилактиката си я правя сам, че доста мизерия се набира при постоянна работа и вътре и вън по топлообменника и филтрите за въздуха.. :idea:
preslav - майстор
пет сеп 27, 2019 1:32 pmnikolov333 написа:
АКО МЕСЕЦИТЕ СА ЕДНАКВИ, става и така, ама то два еднакви дни няма, та няма да е точна преценката.. У нас едната 18-ка клима в хола работи нон-стоп по няколко месеца в най-топлото и студено време, на 25гр-са в ЕКО режим и няма ядове за сега.. Профилактиката си я правя сам, че доста мизерия се набира при постоянна работа и вътре и вън по топлообменника и филтрите за въздуха.. :idea:
Надали съм единствения, който е наблюдавал 2 еднакви климатика, в 2 съседни (еднакви по големина) стаи с еднакво изложение, с еднаква дограма, вътрешни и т.н., абе направо еднакви във всяко едно отношение.
По отношение на профилактиката мога да кажа, че имам климатици на по 15 години, които никога не са обслужвани (освен миенето на филтрите) - лятно време кондензът по вътрешното тяло измива топлообменника, зимата обратно. За перфекционистите има спрейчета, но никога не съм ползвал такива - единствено за филтрите ползвам обезмаслител.
Всичко е въпрос на вкус и на възможности, а за мен въпрос и на безопасност.
nikolov333 - майстор
Това с миенето от конденза го забрави.. Не снимах последната профилактика на външното от към улицата в центъра на града, да видиш за какво говоря.. Направо беше затлачен топлообменника с прах и фини нишки като паяжини.. Във вътрешното и по турбината имаше извънземни форми на живот направо като го мих.. С пароструйката и обезмаслителя едвам ги изкъртих.... :-D :lol: :lol:
preslav - майстор
пет сеп 27, 2019 4:10 pmnikolov333 написа:
Това с миенето от конденза го забрави.. Не снимах последната профилактика на външното от към улицата в центъра на града, да видиш за какво говоря.. Направо беше затлачен топлообменника с прах и фини нишки като паяжини.. Във вътрешното и по турбината имаше извънземни форми на живот направо като го мих.. С пароструйката и обезмаслителя едвам ги изкъртих.... :-D :lol: :lol:
Така е, но защото си перфекционист, а аз съм мързелива чапа и не си давам зор за неща, които трябва да ми служат, а не аз на тях. Прахът на моята улица е толкова много, че като си го изчистил основно от мебелите, след час е започнал пак да се вижда.
nikolov333 - майстор
По-принцип за климатиците и аз не съм се вживявал, но като замиришат на вкиснато няма друг начин, а и правихме външната изолация и така или иначе трябваше да се свалят, та я комбинирах с профилактиката.. Иначе не бих се заигравал толкова, но Carpe diem, му беше момента..
Lisko - майстор
пет сеп 27, 2019 7:52 amТрифон П.Трифонов написа:
пет сеп 27, 2019 7:19 amLisko написа:
Вие сте баровци бе. Аз спя на 15 градуса а през деня поддържам 19. Кво е тва 25? Ай саа развъдник на вируси. :partyman:
Ехееее, здрасти Канадия!
Калени сти вий там. Къф чай пийти сабалям?
Къф, къф ... гемео разбира се ;-) После отиваме да мием чиниЙ, че тоя капитализъм трябва някой да го крепи. Хубавото е че на работа е по-топло отколкото в къщи, та като откараме 12 часа там и готово.

Майтапа настрана, аз нямам зимни обувки и много отдавна не ползвам вълнени пуловери нито вълнени чорапи. В началото един приятел ми беше казал, че изкарал зимата по маратонки и по ...кола. После разбрах че не се е шегувал.
пет сеп 27, 2019 5:47 pmLisko написа:
...
Майтапа настрана, аз нямам зимни обувки и много отдавна не ползвам вълнени пуловери нито вълнени чорапи. В началото един приятел ми беше казал, че изкарал зимата по маратонки и по ...кола. После разбрах че не се е шегувал.
Познато ми е, дори и тук, около ветровитата Варна съм изкарвал такива зими, но тогава тати се грижеше за топлото. У дома винаги е било топло.
Чета, че по "вашия" край ползват повечко всесезонни гуми, особено градските карачи. Това вместо зимни де, ама тубата е пълна с катастрофиращи и бедстващи коли и пикапи.
andy_forresite - майстор
Хе, че и аз изкарвам зимата с маратонки. Стаята на работа ми е една от най-студените. Дебели пуловери обличам при минус двадцат и надолу.
Много от климатиците не достигат зададената температура. Например при 25 задание в стаята реално е 21.5-22°С. Имаме едно старичко LG смотан модел и то също е така. Конвенционален с дефродт по часовник. Може външният ТО да няма и заченки на обледеняване, той 20 минути се размразява, пука, и понякога изхвърля пАра като влак. Файда под -5 нема, просто приключва. Това в хол в къщата. Сега купихме един друга марка за апартамент с възможност за корекция на температурата - когато има разминаване м/у температура задание и стайната (датчик дистанционно) в отопление или охлаждане, при желание се коригира докато станат 1 към 1. Или почти. Още не съм го разопаковал, ама се надявам да топли и да не става буца лед.
Та 25 градуса не значат развъдник на бактерии и вируси, но ако термометърът или дистанционното са на пътя на струята, може и да се "подминат" 25-те (реално да са 20).

Тема "Отопление с климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: