• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте.
Имам проблем след три годишно ползване на 13kw. камина burnit за първи път се получи налеп(креозот) и камината започна да пуши и да мирише адски много.До сега не е имоло подобни проблеми и нз. на какво може да се сължи.Ако някой има идея моля да сподели.Други проблеми не съм имал след настройки ат форума които направих(за което евала).Горя пелети от бук клас а1.Възможно ли е да са влажни или причената е друга?
andy_forresite - майстор
Къде се е образувал креозота - в комина/кюнците или по топлообменната част?
Ако е в комин/кюнци причината е ниска температура на димните газове (пушек под 75°). Влажността в пелетите не играе роля тук. Има значение дали горенето е предимно с нисък интензитет. Гори ли с 1,5 кг/час и нагоре не би трябвало да се образува в димоотводите.
Ако е по топлообменника (в долната му част) е поради липса на трипътен термостатичен (т. нар. антикондензен) вентил. Става при чести запалвания, t° на водата <60 градуса, ниска температура на старт/стоп на помпата и нисък интензитет на пламъка през повечето време.
jabata - специалист
Само бих допълнил, че дори и да има трипътен винтил, пак може да образува креозот, ако се спира и пали често. Тази камина има датчик на помпата, който я пуска при температура над 50. Освен ако някой не я е свалил на 40. И в случая трипътния винтил предпазва камерата от пулсациите при загряване (охлаждане и загряване). Но ако се пали за няколко часа, този проблем не съществува.
Проблема с креозот-а може да е от ниска температура на димните газове, така и от продължителна работа на минимална мощност.
Ако досега не си имал този проблем, може причината да се крие в това че в момента е сравнително топло, и камината е работила с малък товар, при което е била предимно на минимална мощност.
Гледай да го почистиш този налеп....и като застудее времето, остави камината за по-продължително време да работи на макс. Тогава трябва да обгори този налеп.....или по-лошия случай да се запали....
Креозота е в горивната камера.Вчера свалих комина и в него имаше само натрупана прах.Странното е че камината пуши яко и пушека е черен а не сив с миризма на въглища. Замислям се дали при почистването не съм сложил достатъчно силикон на сервизните отвори и да не е уплътнено качествено.Днес ще ги отворя на ново.Иначе след почистване газовете са 65 гр. Към края на сезона достигат над 100.Иначе камината си я карам на автомат на t на водата 55гр.работи предимно на 1 и 2 степен и досега подобен проблем не е имало независимо от времето навън.Вчера забелязах че за 2 часа препълни и кошничката с пелети и мисля че изобщо не гори правилно,но незнам каква може да е причината.
gnt69 - майстор
ср окт 09, 2019 8:39 amDerek Petrov написа:
Креозота е в горивната камера.Вчера свалих комина и в него имаше само натрупана прах.Странното е че камината пуши яко и пушека е черен а не сив с миризма на въглища. Замислям се дали при почистването не съм сложил достатъчно силикон на сервизните отвори и да не е уплътнено качествено.Днес ще ги отворя на ново.Иначе след почистване газовете са 65 гр. Към края на сезона достигат над 100.Иначе камината си я карам на автомат на t на водата 55гр.работи предимно на 1 и 2 степен и досега подобен проблем не е имало независимо от времето навън.Вчера забелязах че за 2 часа препълни и кошничката с пелети и мисля че изобщо не гори правилно,но незнам каква може да е причината.
А дали не си сменил пелетите.
Не.Но за първи път ми остават от миналата година.Затова мисла да не са се увлажнили.
live1102 - специалист
В този ред на мисли някой ползвал ли е препарати за почистване на горивни камери и комин от сажди и други налепи?
jabata - специалист
Всичките препарати за сажди, горивни камери и т.н. реално погледнато размекват отлаганията....и трябва на ръка да си ги чистиш. Но каквото и да правиш, най-добрата превенция е високата температура на газовете.
Derek Petrov написа:
Креозота е в горивната камера.Вчера свалих комина и в него имаше само натрупана прах.Странното е че камината пуши яко и пушека е черен а не сив с миризма на въглища. Замислям се дали при почистването не съм сложил достатъчно силикон на сервизните отвори и да не е уплътнено качествено.Днес ще ги отворя на ново.Иначе след почистване газовете са 65 гр. Към края на сезона достигат над 100.Иначе камината си я карам на автомат на t на водата 55гр.работи предимно на 1 и 2 степен и досега подобен проблем не е имало независимо от времето навън.Вчера забелязах че за 2 часа препълни и кошничката с пелети и мисля че изобщо не гори правилно,но незнам каква може да е причината.
От това което си написал виждам няколко проблема. Първо, след като пушека е черен с миризма на въглища, това говори за т.н. богата смес, т.е. повече гориво, малко въздух. Тя е голяма предоставка за образуване на креозот. 65 градуса на димните газове, извинявай ама това да не е кондензен котел. За за има оптимално горене, трябва да са поне 80.
Водата е на 55гр. и работи на първа и втора степен, ето последната причина. При горене на ниска мощност в комбинация с ниска температура на водата се получава конденз. А той е именно там, където водата е най-студена. Не случайно хората слагат трипътни вентили и т.н. За да могат да осигурят връщаща вода на поне 55гр. А ти какво правиш, караш я на автоматичен режим, и водата ти е 55. А гаранция ти давам че конденза е там където влиза студената вода.
Затова няколко препоръки. Намали количеството пелети и/или увеличи оборотите на вентилатора. Вдигни водата на 65гр., така връщащата вода ще е 55, съответно и камината ще работи на по-висока мощност, защото така и топлообмена ще е по-голям.

Ех чудя се, защо ли едно време с кюмбетата нямахме такъв проблем? Защото там всичко беше по-нормално. А сега с пелетите, то са контролери, то са градуси, то са сажди, то е чудо. И на всичкото отгоре по-скъпо. И защо всичкото това, за да кажеме че се отопляваме екологично, и мързеливо. Но и за двете мога да споря. Колко е екологично, да изсушиш дървото, да го смелиш да го пресоваш? А за мързеливо, та нима не висиш с часове пред камината и контролера да и баеш и да я ръчкаш, и да се чудиш защо сега е този конденз, защо е това чудо. Или както се казва, това се нарича прогрес.
andy_forresite - майстор
Тъй е. Климатичкаджиите, газаджиите, топлофикацаджиите, таксиджиите ... опа, тва е друго ..., дори кюмбетаджиите ни четат и си викат тея ора са :rolleyes:
Всъщност цялата работа е в това че вече всяко второ жилище е добре уплътнено и с топлоизолации отвсякъде. Едва започнало отоплението и вече се е стоплило. Оттук идват тези контролери, вентили, датчици и пошибалки за $$$ лева.
jabata - специалист
Анди, проблема идва не от това че жилищата се изолирани. Проблема идва от това, че вкарваме в изолираното жилище същата мощност като в неизолираното. Оттам идва че се стопля бързо, и разни беозбразни ни набутват контролери, датчици и т.н. и настава една веселба. А ако просто намалиме киловатите, ще ни е по-лесен живота. Аз затова винаги казвам, сложи една духалка, топли се на нея месец два, или три, тогава виждаш реално колко киловата ти трябват. Е на тази база си вземи една камина, котле, или каквото ти е на сърце. Неможе в апартамент да вкараш 20 KW камина и да плачеш пали и гасне непрекъснато.
  • 1
  • 2

Тема "Креозот" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: