Най - вълнуващия въпрос зимно време.
rau1 - помощник
Здравейте,
Какво ще стане ако затапя 1 изход на Тръпътен вентил.
Искам просто когато котела, спре да работи и падне темп. под 55 гр. примерно да затвори кръга към серпентината
за да не се охлажда водата в бойлера. Искам да си спестя правене на връзки и байпас (искам прост термостат да отваря и затваря)
В случея на снимката да затапя изход 3 (кото се има впредвид, че котела е доста далече от бойлера и е с 1 помпа)
Приемам всякакви предложения, но без електрически работи.

Прикачен файл

Заснеманеsdf.JPG
Заснеманеsdf.JPG (39.08 KиБ) Видяна 1617 пъти
Rumen72 - специалист
Ко да стане, нищо няма да стане, като затвори веднъж и циркулация няма да има и топла вода в бойлера няма да има. Ако искаш трипътен на бойлер, вход топла вода към топла ваода от котел, изход В към изход серпентина бойлер, а изход АВ към вход серпентина бойлер, така при ниски гр. водата циркулира без да минава през серпентината, пък като се стопли минава прз серпентината.
rau1 - помощник
вт окт 08, 2019 12:55 pmRumen72 написа:
Ко да стане, нищо няма да стане, като затвори веднъж и циркулация няма да има и топла вода в бойлера няма да има. Ако искаш трипътен на бойлер, вход топла вода към топла ваода от котел, изход В към изход серпентина бойлер, а изход АВ към вход серпентина бойлер, така при ниски гр. водата циркулира без да минава през серпентината, пък като се стопли минава прз серпентината.
В смисъл дали ще отвори ли след като заграе водата или ще се прецака.
Не те разбрах колега кое е А кое е B. Трябва ми обикновен термостат механичен, но не намирам никаде.
Затова ги мисля тия щуротии с трипътния.
andy_forresite - майстор
Ще стане. Вентилчето е с термостатична глава с изнесен сензор, нали?
kotarankat - специалист
Здравейте, аз съм със следната "композиция" - трипътен Hertz Calis (нямаха друг в магазина) + термоглава с изнесен сензор. Аз също исках енерго независимо управление. Затапих единия изход на трипътния, а сензора на термоглвата закрепих към колектора на връщащата тръба. Така първо с приоритет са ми радиаторите, второ до достигане на зададената температура не пуска вода през серпентината и трето ако дойде студена вода от някой радиатор се затваря серпентината на бойлера. Бойлера ми е свързан като радиатор (към колекторите, без отделна помпа).
Минусите са следните: при затваряне на всички термоглави през връщащия колектор не преминава вода (или поне твърде малко) и ако в същия момент топлата вода в бойлера бъде изчерпана - няма кой да я стопли. И втори минус е, че ако се изгаси котела и термогалавата на серпентината е отворила трипътния водата циркулира през серпентината и котела, докато не достигне прага на вкл/изкл на помпата. Съответно водата в болйера се изравнява с тази на котела и се охлажда.
Недостатъците се проявяват най-вече в тези преходни месеци, когато котела се пали периодично по 2-3 часа сутрин и вечер. В същинската зима, когато почти винаги има някъде отворила термоглава няма проблем.
andy_forresite - майстор
А мислил ли си да преместиш сензора на тръбата за гореща вода? Аз на нея съм го привързал и съм задал 40 градуса на термотиквата. С ППР тръби съм . Бойлерът изстива почти до температура на изключване на помпата. Водата циркулира през серпентината винаги и вода има винаги на корем дет се вика.
Недостатък е че веднъж започнала циркулацията тя спира чак при спряла горелка и падане под 50 градуса на водата.
Самото изстиване мога да го оправя като увелича градусите на термоглавата на смесителния антикондензен от 50 на 55-60. Тогава вода под 55-60 не може да премине и няма да се охлажда водата в бойлера. Но така си ми е екстра...
LazarGanev - "Велик майстор"
вт окт 08, 2019 11:53 amrau1 написа:
Искам просто когато котела, спре да работи и падне темп. под 55 гр. примерно да затвори кръга към серпентината
за да не се охлажда водата в бойлера. Искам да си спестя правене на връзки и байпас (искам прост термостат да отваря и затваря)
Не знам защо трябва да се измислят разни сложни схеми и да се дават пари за компоненти, като решението е просто като гъбено семе - просто казваш на помпата да не върти под 55*С и това. Нужен е само един термостат за 20лв, който така или иначе е задължителен.
шоп - майстор
съб окт 12, 2019 12:49 pmLazarGanev написа:

Не знам защо трябва да се измислят разни сложни схеми и да се дават пари за компоненти, като решението е просто като гъбено семе - просто казваш на помпата да не върти под 55*С и това. Нужен е само един термостат за 20лв, който така или иначе е задължителен.
По принцип съм съгласен, но в много случай това не е решение. Бойлера изстива и чрез естествена циркулация.

Аз слагам една термо електрическа задвижка за 20-30 лв, както и термостата за, който Лазар написа и всичко е ОК.

Магнет вентила също е добро решение, но трябва качествени вентили, които са с цена около 100лв и се обезсмисля.
andy_forresite - майстор
Няма нищо сложно и въобще не може да се говори за схеми. Вместо тапа може да се завие автоматичен обезвъздушител и ще си затваря и отваря водния поток безгрижно.
Двупътен мотор вентил с електрическа задвижка е по-сложен за монтаж заради пътя на кабела най-малкото.

Тема "Тръпътен вентил - затапване на единия изход" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: