• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Dessie - специалист
Здравейте,
Преди два дни пуснах отоплението. Вчера обаче, т.к. бях повечко време вкъщи ми направи впечатление, че пали и гаси на много къси интервали - работи 10-12 секунди, гаси за по-малко и предполагам, че това не е ок...

Къщата, която отоплявам е 200 м2, радиаторните вентили навсякъде са на 5 ( макс), няма други регулатори. Т на водата е на минимума - 45-50 градуса. Поиграх си с по-висока Т на водата, обаче интервалите на палене и гасене са си все същите.

Всяка година процедурата е една и съща - обезвъздушаване и нагласяне на Т на водата от врътката - колкото по-студено, толкова по-висока Т на водата, но не ми е направило впечатление да пали и гаси толкова често, а това със сигурност ще се отрази на сметката в края на месеца....
ESPACE - майстор
Може би е време да си изчистите филтъра преди котела или ... да се обадите на сервиза.
LazarGanev - "Велик майстор"
Или блокирала помпа
ESPACE - майстор
Ако е блокирала помпа оплакването щеше да е че радиаторите са студени. А може и трипътен вентил да е проблема.
LazarGanev - "Велик майстор"
Така е, но не останах с впечатление, че са топли :?
Dessie - специалист
Радиаторите са топли, в помещенията е топло, просто срещу 13-14 м2 газ на денонощие, което ако беше -20 градуса нямаше да ми направи впечатление, но сега....

Свързах се с поддържащата фирма, утре евентуално ще дойдат да погледнат....
LazarGanev - "Велик майстор"
Браво на поддържашата фирма за бързата реакция!
Срещат се двама приятели:
- А бе Пешо, знаеш ли, че жена ти има сифилис?
- Да.
-А бе казвайте ги тези неща бе мама му стара!

Тъй че давайте по-пълна информация.
Dessie - специалист
ср окт 09, 2019 9:25 pmLazarGanev написа:
Браво на поддържашата фирма за бързата реакция!
Срещат се двама приятели:
- А бе Пешо, знаеш ли, че жена ти има сифилис?
- Да.
-А бе казвайте ги тези неща бе мама му стара!

Тъй че давайте по-пълна информация.

Извинявай за некоректно поднесеното инфо, ще уточнявам повече другия път :-)

Поддръжката не им се действаше много, ама с малко наритване по телефона се уговорихме, та ще видим утре какво ще кажат ;-)
Dessie - специалист
Идвам да доложа, че проблема все още е налице въпреки трикратното посещение от сервизни техници

Посещение 1: провериха всички термоглави на радиаторите дали са отворени, показаха ми долу в ъглите едни допълнителни вентили за реглаж, които не били затворени колкото трябвало ( четох и тук за това - на най-близките до котела радиатори да са отворени на 1 и 1/2 оборот), нагласиха ги. Тестваха котела на различни Т на водата -от 45 до 70 градуса, след като подгрее водата и влезе в режим, резултата е един и същ - 10-15 секунди горене, 15- 60 секунди изгасен. Гледаха умно, заключиха, че проблема бил или в газовия клапан, нямало модулация или в платката. Установиха и че, разширителния съд не е като хората, предложиха други техни колеги да дойдат след няколко дни да тестват газовия клапан когато сменят разширителния съд.

Посещение 2: дойде друг човек, обясни, че предишния се занимавал с климатични онсталации и нищо не разбирал. Провери пак радиаторите - термоглавите отворени на 5, тест на котела с Т на водата от 45 до 70 градуса. Проблема бил в някакво клапанче, през което постъпвала водата, не било ясно защо имало клапан, там се слагал филтър по принцип, ма то нямало място.... то така или иначе това му се била счупила пружината, трябвало да се смени. Нямал повече време сега, като дойдел да го сменя, щял да тества разширителния съд....

Посещение 3:
Основно разглобяване, продухване на разширителния съд -установена спукана мембрана. Смени клапанчето с тръбна месингова снадка (май). Трябваше да излизам, та оставих хазяина да се оправя с него. Обяснил на хазяина ми, че на този котел оптималната работна Т на водата била над 65 градуса и щом искам да ми работи парното в момента да задам 65 градуса на котела и Т в стаите да се регулира от термоглавите. Не било добре котела да работи на 45-50 градуса на водата и на макс отворени термоглави, затова палел и гасял постоянно.

В 16.00 часа пуснах на режим отопление - 65 градуса Т на водата, отворих всичките термоглави на 5, след първоначалното дълго горене докато подгрее водата загряха всички радиатори, след което намалих термиглавите на 2. Остана незапален близо час, от два часа обаче пак пали, вдига Т до 67-71 градуса, общо гори 15 секунди по таймер и гаси за 60 секунди, в които на дисплея му Т пада на 53 градуса и той отново пали.... радиаторите са топли само от към термоглавите и не се усеща като отопление

Къщата е триетажна + приземен етаж, на приземния и първия живеят хазяите, аз съм на 2-ри и 3-ти, общо около 220 м2 обитавам. На етаж 1 са хол приблизително 50 м2 с три алуминиеви радиатора ( два по 15 глидера и един 19, високи са по 60 см), кухня около 15 м2, която постоянно стои отворена към хола и никога не съм отоплявала ( има радиатор с 10 глидера, 60 см високи) и малка тоалетна - 2 м2. Стълбището към горния етаж е отворено, няма радиатор. На втория етаж са баня 10м2 с лира, кабинет около 12 м2 с радиатор от 14 глидера по 60 см, детска 18 м2 с радиатор 10 глидера по 60 см, спалня с радиатор 20 глидера по 30 см и антре с радиатор от 6 глидера по 85 см. Къщата е изолирана със 7 см не знам какво, стъклопакетите са двойни - най-вероятно К+ бяло.

Не знам вече къде да търся проблема.....хазяинът и сервизния ме убеждават, че всичко е наред. Убеждават ме, че като работи на ниска Т котела не е ефективен, пали и гаси постоянно и това правело голям харч на газ ( с последните две съм съгласна) Аз започвам 4-та зима в тая къща и досега такова постоянно палене и гасене не е било - всяка година процедурата е била една и съща - при застудяване котела се пали с Т на водата 45-50 градуса и всички термоглави стоят отворени на 5. Колкото по-студено става, толкова повече увеличавам Т на водата, в най-студените месеци вдигам до 65-70 градуса. Обичайно държа Т в помещенията около 21-22 градуса- нямам термостат командващ котела. За миналия октомври съм платила 140 лв газ и БГВ, за ноември 190, за декемри и явнуари съответно 290 и 360. Не мисля, че са ми големи сметките, предвид площта....
LazarGanev - "Велик майстор"
Деси, няма за какво да се притесняваш, абсолютно адекватно е поведението на котела. Така е било и предни години, но ти не си забелязвала. Проблемът му е високата минимална мощност (10кВт ), но това е стар модел, от зората на Бг демокрацията. Трудничко му е да се озапти в топло време, като сегашното, особено при затворени термоглави. Общо взето съм съгласен с поведението и мнението на майстора, само за термоглавите не съм съгласен. Такъв котел е най-добре да работи наистина при 60-70*С и да се управлява със стаен термостат, а не с термоглави, нито пък да му се намалява температурата на водата. Поради високата си минимална мощност, той иска насреща си висока радиаторна мощност. При ниска температура на водата радиаторната мощност намалява и съответно котелът прегрява и изключва бързо. После пак включва и пак изключва - точно както си го забелязала. Ако увеличиш температурата на водата, цикленето се разрежда, но пък става много топло. Затова е добре да има стаен термостат - като изключи по стайна температура, паузите са по-големи. Ако работиш с термоглавите пак не е добре, защото пак се намалява радиаторната мощност при изключване на термоглава и пак същия филм. Най-добре е със стаен термостат и висока температура на водата. Да, виждам, че при тебе радиаторите са оразмерявани абсолютно неадекватно и в някои стаи ще по-топло, в други по-студено, но това не е проблем на котела, а на проектанта на инсталацията.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Проблем с газов котел Unical Eve 05" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: