Най - вълнуващия въпрос зимно време.
denis_strandjaliev - специалист
Здравейте!
Да започна от там че много,много не съм наясно с отопленията. Единствения ми сблъсък е преди 10 години когато в родната къща баща ми си направи парно на дърва.Събирам мнения за отопления на еднофамилна къща с квадратура за отопление около 170-80 к.м. Къщата ще е добре изолирана с тухли Porotherm 25, неопор 20см и прилична дограма
Имам близък който се отоплява с въпросните Pelletherm който по неговите думи са някакъв скандинавски модел с производство в България,по-точно Хасково. Много е доволен.
Имам няколко въпроса:
1. Да започна първо от там че виждам че има котели за дървесни пелети,слънчогледови, костилки и т.н. Това значи ли че всеки котел е определен за даден вид пелети и друг не може да гори и да се отоплява или може без значение от това какви са.
2. Колко k/w трябва да е котела за да се справя без проблем с отоплението и бойлер 200 литра за който ще има и соларни панели?
3. Какво свързване според вас е най-добрия вариант? Като скоро четох че удачен вариант е долния етаж да е с подово а горния с радиатори. + и -
4. Какво мислите за комбиниран котел на пелети и дърва? Заслужава ли си ако имаме 2-3 кубика дърва на година?

Благодаря ви!
andy_forresite - майстор
1. Пелетните горелки са направени за (автоматизирано) изгаряне на пелети от дървесина. Проблемът при пелетите от слънчогледови обелки е огромното количество пепелен остатък, от който не всяка горелка успява да се почисти и горенето приключва със задръстване и много пушек без да е отдадена кой знае каква топлина към системата. Някои модели се справят с този проблем. Има съфорумци, които горят успешно костилки, например от череши/вишни, сливи и др. Тук зависи от шнека дали ще може да ги прекара. Знаеш колко е голяма костилката от череша, колко от слива и колко от праскова...
2. При изолация 20 см на стените и ако има и на тавана на втория етаж и на пода на първия - 15-16 киловата са окей.
3. Подовото отопление е бавно и инертно. Често го комбинират с радиатори, защото те отоплят по-бързо. Първото отопление е лъчисто, а второто е с конвекция. От подовото няма да ти мърда пердето при топлоотдаването. За подовото трябва отделна помпа със смесителен вентил /има готови възли, но може и да се изработи/. Има специална технология с етапи, които трябва да се спазят, иначе ще си имаш неработещо подово.
4. Комбинираните котли най-често са компромис, защото предназначените за дърва и въглища имат по-малко съпротивление (пушекът минава по-лесно през тях и съответно ефективността им е по-ниска от пелетните варианти). При толкова добре топлоизолирано жилище 5-10% надолу е нещо, което няма да усетиш. 2-3 куб. м. дърва като киловатчасове топлинна енергия са равни приблизително на 1 тон пелети. Ти прецени заслужава ли си да спестиш парите за 1 тон пелети като купиш дърва, нарежеш, нацепиш, внесеш и складираш. След това да ги вземеш от склада и да се зарежда ръчно и редовно котела ...
denis_strandjaliev - специалист
andy_forresite Благодаря за изчерпателния отговор :)

Тема "Мнения за пелетни котли Pelletherm" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: