• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте.

Довършвам ремонт на една двустайна панелка. Бях решил да сменям радиатори. Някой ме беше излъгал, че алуминиевите радиатори били "с 200лв. по-скъпи" от панелните, а доколкото разбирам са двойно по-скъпи.

Имам 3 помещения без външна/вътрешна изолация, с следните площ/кубатура/дограма:
Хол: 17,5м2 (45куб) бяло/4S, 4кам.
Спалня: 17,5м2 (45куб) бяло/4S 4кам.
Кухня: 9м2 (23куб) бяло/4S 4кам.

Миналата седмица дойде човек от една софийска фирма на оглед и получих оферта за конфигурация:
Н300 20 глидера + Н600 15 глидера + Н600 8 глидера
Спрял съм се на Global Mix серията, защото само там има Н300.

Сметнах какви са номиналните мин-макс мощностти спрямо модела и входна/изходна Т:
H300 - х20 = 1600w - 2000w хол
H600 - х15 = 2130w - 2750w спалня
H600 - х8 = 1135w - 1450w кухня

Все си мисля, че мощността за хол-а и спалнята трябва да е еднаква, спрямо сходните размери, но с Н300 трудно ще го постигна без да оскъпи.

Съответно сметнах, че само глидерите са ми 900лв+ без да броим монтажа. Не е непосилна сума, но определено доста над това, което бях готов да отделя.

Почнах да разглеждам и панелни радиатори, макар да не са "визуално" издържани. Освен, че цените са наполовина, мога да взема и по-дълъг Н300 радиатор с по-голяма мощност без да оскъпя както, ако беше алуминиев. Реално мога дори да се презастраховам с по-висока мощност за всички помещения, ако се наложи.

Четох, че се препоръчват турския Демир Докум, но за София не откирвам фирма, която да ги предлага + монтаж. Затова съм се насочил към панелни радиатори H22 Daikin (Airfel). Под 450лв излизат 3-те тела, серията е с характеристики:
H300 300/1800 - 2446w макс
H600 600/1200 - 2946w макс
H600 600/1000 - 2455w макс

Разбира се навсякъде в интернет и по форуми, чета както добри така и лоши отзиви и за двата типа радиатори. Едните се пръскали, другите се запушвали, алуминиевите протичали около уплътненията на глидерите, а стоманените корозирали по-бързо.

Достатъчни ли са тези мощности (бр. глидери), които ми е предложил изпълнителя ?
Да се напъна ли за алуминиеви радиатори?
Ако пък трябва да заложа на по-големи мощностти вече нещата ще се наклонят в полза на панелните от финансова точка.

Изобщо, ще се радвам, ако чуя едно мнение на специалист - кое е по-добро и защо?

Поздрави!
morfei1 - специалист
В случая важното е да знаеш по какъв начин ще идва топлото и с каква мин-мах температура на водата ще бъде. Другия важен момен е да си изчислиш загубите на час при различната външна темп, като имаш идея каква температура желаеш да поддържаш. След това се презапасяваш с малко или много и работата е ок.
andy_forresite - майстор
На кухнята 600/1000, на спалнята 600/1600 и на хола щом позволява само на 300 височина, за мен трябва да са два радиатора - 300/1600 всеки. Другият вариант е воден конвектор с управление и крачета. Компактно, със запас от мощност и скъпо за съжаление. И явно няма да се хване под прозорец понеже 30 см е малко за конвектор.
Изброените радиатори са панелни. Опитай турските Старпан. Аз съм с такива. Ламелите са високи и тегнат доста. Турските нямат височина 300 и са само тип 22.
Има и междинен, пак скъп, вариант за хола ти - тип 33 300/1600 един брой. Струва повече от алуминиев, но е по-як.
Повтарям го два пъти да не го забрайте.
speka_rs - майстор
И аз съм за панелните.
brassSob - специалист
пон окт 14, 2019 7:13 pmandy_forresite написа:
На кухнята 600/1000, на спалнята 600/1600 и на хола щом позволява само на 300 височина, за мен трябва да са два радиатора - 300/1600 всеки. Другият вариант е воден конвектор с управление и крачета. Компактно, със запас от мощност и скъпо за съжаление. И явно няма да се хване под прозорец понеже 30 см е малко за конвектор.
Изброените радиатори са панелни. Опитай турските Старпан. Аз съм с такива. Ламелите са високи и тегнат доста. Турските нямат височина 300 и са само тип 22.
Има и междинен, пак скъп, вариант за хола ти - тип 33 300/1600 един брой. Струва повече от алуминиев, но е по-як.
Има турски и тип 33.
kyxap - специалист
Моите панелни са на 18 години. Нищо не е протекло, нито са ми създали някакъв проблем. Не източвам водата от системата никога.
  • 1
  • 2

Тема "Панелни или алуминиеви радиатори?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: