Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Lutchezar - майстор
Извадено от някоя диплянка
"Самият принцип се различава от другите видове отопление, тъй като самите предмети и повърхностите в стаята се нагряват, но не и въздухът около нагревателя. Сякаш сте в хладно време, се топлите на слънце."
Което ме кара да си мисля че топли само там където грее. Тоест подът под краката ще си е студен. Страната на тялото, която не се огрява директно също ще е студена...
plamen6703 - майстор
вт окт 29, 2019 6:37 pmkiki777 написа:
Данни със сигурност ще споделя, винаги го правя след питаме във форума. Така питах и после си направих барбекюто :)
Въпроса е, че това са ИЧ нагреватели, които не би трябвало да нагряват въздуха, а обектите, т.е. хората и ако е насочена надолу си мисля, че ще топли и пода.
Сега погледна барбекюто ти, станало е супер!
Мерак с пари се гаси, не се колебай купувай печка за тавана и сподели какво се случва.
Такива и.ч печки има в някои пивнушки в Русия отгоре на купола на шатрата са монтирани. Атмосферата е такава в тия пивнушки, че не мога да ти кажа от какво е топло, но на краката ми винаги е било студено по такива места :)
В офиса ми макар да се отоплява добре винаги под бюрото стъпвам на една дървена подложка, през зимата винаги е така! :partyman:
Hursa - майстор
вт окт 29, 2019 6:37 pmkiki777 написа:
Въпроса е, че това са ИЧ нагреватели, които не би трябвало да нагряват въздуха, а обектите, т.е. хората и ако е насочена надолу си мисля, че ще топли и пода.
Съвсем не е толкова "идеално". Нагревателя, който в случая е излъчвател - излъчва, като се нагрява до относително висока температура. Дори да е поставен във вакуумирана кварцова тръба (а по вероятно - не е) - пак я нагрява, защото тя съвсем не е идеално прозрачна за излъчването на излъчвателя (част от излъченото се поглъща от нея). В краищата на тази тръба - контактува с материал, обикновено керамика - и тя също съвсем не е идеален топлоизолатор - и се нагрява. Така, че тази външна повърхност на тръбата и краищата и е нагрята силно, и контактувайки с въздуха го загрява.
Отражателя - също не е "идеален" отражател (обикновено се използва алуминий, като по-евтин, а той поглъща не малка част от инфрачервеното излъчване) - излъченото към него, също частично се поглъща и съответно той се нагрява. И той също нагрява контактуващия с него въздух. Така, че не малка част от топлината се предава и конвективно, на циркулиращия под действие на нагряването въздух.
Според мен, ще е добре да монтирате тези печки на стойки и относително ниско - така, че да можете да ги поставите близо до хората. Така, хем ще използвате по пълноценно и конвективното топлоодаване, хем излъчваното от тях - ще попада почти изцяло върху хората и това излъчване ще се поглъща от телата им затопляйки ги. А не да топлите и пода, който трудно ще бъде затоплен достатъчно при такива условия.
Евтините Елдом ползват неръждавейка, за отражателите си, която според Хърсов, е почти идеална.

https://photos.app.goo.gl/RMUeMkeEcmt1zeTJ8
Hursa - майстор
Медния е "почти идеален". Стоманите отстъпват на алуминия значително (като "инфрачервен" отражател).
Хм, тея работи не ги знаех. Мислех, че са отнасят за топлопроводимостта на съответните материали.
torbalan - Дървен философ
Такива съм виждал да ползват, дори на открито. Вършат добра работа дори при отрицателни температури.

Не знам само на закрито как ще е с влагата. Сигурно яко ще кондензира по стъклените врати.

п.п.
Газовият уред тип „гъба“ е предназначен за отопление на външни пространства и добре вентилирани полуотворени помещения – за градински празненства, партита, коктейли, градини на ресторанти, барбекю, вили, веранди и др.
От тук.

Ще трябва да има и някакво проветрение.
Охоооо, сега погледнах. Яко е станало барбекюто.
Някой спомена, че ако се запали, особено при опалване на пещта, това ще е достатъчно да стопли помещението. Вече, само от една скара няма да стане, ясно е. Аз бих ползвал инфрачервено.
kiki777 - напреднал
Благодаря на всички за мненията. Важното е, че ме отказахте от климатик. Ще изчакам да застудее повече и ще купя онлайн една печка и ще видя как се държи. Най-вероятно само с една няма да стане, но в зависимост от топлината от тази печка, ще сложа или още една или един конвектор. Радвам се, че барбекюто Ви харесва. Да правено е с много мерак.
Hursa - майстор
Вероятно с мощен калорифер ще е по-добре. Ще затопли сравнително бързо, а и ще бъде по-комфортно, според мен. Калорифера ще ви излезе и по-евтино, но с малко повече разходи за отопление, по сравнение с "инфрачервените" печки.
ср окт 30, 2019 8:29 amТрифон П.Трифонов написа:
Мислех, че са отнасят за топлопроводимостта на съответните материали.
Електромагнитното излъчване от инфрачервената част на спектъра взаимодейства с т. н. "електронен облак" осъществяващ "металическата връзка" в металите. Взаимодействайки се отразява до голяма степен. Затова отразяващата способност на металите по отношение на това лъчение зависи най-вече (но не само) от тяхната електропроводимост. От нея зависи и топлопроводимостта им. Най-голяма отразяваща способност (по отношение на тази част от спектъра) има среброто, след това злато и мед. Зависи и от състоянието на повърхността им (чистата им повърхност), от обработката и, но много по-слабо от колкото при взаимодействие с излъчване във видимата област.

Тема "Инфрачервено отопление или климатик за барбекю" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: