Най - вълнуващия въпрос зимно време.
пон ное 18, 2019 11:38 pmmorfei1 написа:
Трифка, не е баш така. ........................
............. удобството да не се окаже неудобство в определена ситуация, която е напълно възможна.
Може и да не е така. Както е казал Евгени- първо "замерване", после следвт или роднините или 32 карата нахилен и свързване. Виждам захранване L N PE. За каналите, сега обърнах внимание, че стрелкичката е като за вход и L. Демек каквото му подадеш това ще "върне".
Другите притеснения, напълно е възможно при спиране на нет или връзка с облака, контролера да оставя нещата в работен режим.
Кофти варианта е ЦК ключето предварително, ама Радо пак ще вика Господ за щяло и нещяло.
nikolov333 - майстор
За спирането на интернет си има решение и то е точно с подобен рутер с 3G флашка, но му требе GSM карта, на която да и плащаш таксите всеки месец..
morfei1 - специалист
вт ное 19, 2019 8:17 amТрифон П.Трифонов написа:
Може и да не е така. Както е казал Евгени- първо "замерване", после следвт или роднините или 32 карата нахилен и свързване. Виждам захранване L N PE. За каналите, сега обърнах внимание, че стрелкичката е като за вход и L. Тоест, каквото му подадеш това ще "върне".
Другите притеснения, напълно е възможно при спиране на нет или връзка с облака, контролера да оставя нещата в работен режим.
Кофти варианта е ЦК ключето предварително, ама Радо пак ще вика Господ за щяло и нещяло.
Изображение

Трифка то ако е така, да взема да си купа един SONOFF BASICZBR3 - Zigbee, който без проблем си го вързвам към Home Assistant, където ми е интегриран и HmIP. Реленцето е 10A вход - L и N, изход L и N, минава през подходящо реле (ако има такова) и влиза във входа на котела за стаен термостат. Включва / изключва ръчно или кара на график, или гаси пали спрямо температурата или положението на някоя глава, термостат, или външна температура.... вариантите са много за автоматизация.

Плюсовете на това реле/и-нет ключ на Sonoff ZBR3 са:

+Съвсем пресен модел, който работи, чрез Zigbee стандарта, което без проблем си го интегрирам в Zigbee Gateway-а ми на Phoscon/Deconz, който не е зависим от никакви облаци и т.н.т. Интегриран към него, без проблем се интегрира в другия ми Gateway където ми е инсталиран Home Assistant, а с него вече мога да автоматизирам каквото и както си пожелая.
+Цената му е повече от добра 11-12$
+Доста е компактно
+На него има ръчен бутон за включване и изключване, тоест не съм зависим дори и от вътрешната ми Zigbee мрежа в случай, че имам проблем с нея, котела пак ще работи, без допълнителни врътки, а само с натискането на един бутон.

Остава големият въпрос може ли и има ли такова реле, което да се върже между Sonoff и входа за СТ, в което да влиза 230V, пък да ми намаля тока така, че да е подходящ за вход на СТ и да игаре ролята - отваря и затваря веригата. Може да говоря пълни глупости, тези работи с тока са ми далечни и не ги разбирам, та по компетентните, които разбират от ток, ако може да споделят какво точно трябва да се търси, купи и как трябва да се върже :) .
Последна промяна от morfei1 на вт ное 19, 2019 11:16 am, променено общо 1 път.
вт ное 19, 2019 11:03 ammorfei1 написа:
...
Остава големият въпрос може ли и има ли такова реле, в което да влиза 230V, пък да ми намаля тока така, че да е подходящ за вход в стаен термостат и да игаре ролята - отваря и затваря веригата. Може да говоря пълни глупости, тези работи с тока са ми далечни и не ги разбирам, та по компетентните, които разбират от ток, ако може да споделят какво точно трябва да се търси, купи и как трябва да се върже :) .
Никакъв ток не се намаля. На клемите за СТ няма нищо. Там или се слага мост (кламерче, жичка) или стайния затваря веригата- също като замостването, щом му стане студено или я отваря и според това какъв е входа- NO или NC, котела работи или не работи.
morfei1 - специалист
Да де, той сега има мост, обаче няма да мога да вържа директно SONOFF-а към входа на СТ, щот ще изгоря нещо на 230V (поне така си мисля). Какво допълнително реле трябва да се сложи, ако въобще има такова?
вт ное 19, 2019 11:20 ammorfei1 написа:
Да де, той сега има мост, обаче няма да мога да вържа директно SONOFF-а към входа на СТ, щот ще изгоря нещо на 230V (поне така си мисля). Какво допълнително реле трябва да се сложи, ако въобще има такова?
Реленце 230V 10A. Изхода на Офа захранва оперативната верига- бубинката. Като прещрака Офа, реленцето сработва, като котвичката затваря контактите на изпълнителната верига. Те на тях завързваш към клемите за СТ на котелната платка, като махнеш мостчето.
Има Sonoff SV който с малка модификация може да бъде с безпотенциални изходи.
morfei1 - специалист
Като спомена sonoff.... това не е ли подходящо

https://erelement.com/wireless/sonoff-rev5v1c

https://www.itead.cc/smart-home/sonoff-re5v1c.html

Достатъчно евтино е за пробата, само да има резон. 5V DC вход, на изходите "не осигурява захранване за устройството което ще се вкл/изкл". Играе ролята на сух контакт "NO". Малко запояване и едно захранване от телефон. Вързано на входа за СТ, нямали ли да го играе он/офф?

Прекалено хубаво звучи за да е истина :? ? Малко повече да ми беше ясен този ток, нямаше да се чудя толкова.

Ей,....шубето е голям страх :-D
пет ное 22, 2019 12:35 ammorfei1 написа:

Ей,....шубето е голям страх :-D
Даже и статуса му ясен, с гарантирана обратна връзка, на чист български със западносакарски акцент.
- Морфинеееее, сааамо да ми са прибереш!!!

Става бе.
morfei1 - специалист
Става не става, с двуканалния контролер на HmIP ще бъде. В Еконт е ама не остана време да го взема днес. Като го вържа , което не знам кога точно ще бъде, че от вчера съм на 24/7 отопление, ще пиша допълнително.

Тема "Съвет за ON/OF от стаен термостат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: