Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Gladiator_BG - специалист
Здравейте,

Имам намерение да закупя готварска печка с водна риза на прити. Виждам в техния сайт мерките за безопасност и възнамерявам да направя някои промени по примерната инсталация която те са показали. В темата от 2010г. няма много полезна информация за това пускам нова.

Добре изолирана къща
Сменена дограма
Обща квадратура за отопление: ~ 50m2

Помещения за отопление:
- предверие -> панелен радиатор 1000W
- кухня -> отдавана мощност от камината
- спалня -> панелен радиатор 1200W
- баня -> лира 700-800W
- бойлер -> српентина 2500W

Допълнителните цели са:
* по - бързото сушене на банята с лирата
* подгряване на водата във главния виновник за високи сметки за ток
* поддържане на температура ~17*C в предверивто, където зимуват цветята /те наистина са много/
* кухнята и спалнята и сега се отоплят добре от обикновена печка

Прилагам снимка на инсталацията.
1. Подходящ ли е разширителен съд с капацитет 8 l / 1,5 bar ?
2. Разширителния съд задължително ли трябва да се монтира преди колектора на топлата вода?
3. Предпазния клапан /налягане + темп/ може ли да бъде монтиран преди входа на лирата в банята? Лирата няма да се спира или ограничава по дебит.
4. Автоматичната допълваща група може ли да бъде монтирана след изхода на лирата в банята? От нея възнамерявам да пълня системата.
5. Вместо термостат - мога ли да монтирам термо контролер, който освен при 90*C, също така да спира помпата и когато температурата на водата падне под 35*C /в случаите когато няма никой в къщата и камината загасне/

* В кухнята вече има монтирани нови шкафове и не желая отново да къртя заради допълващата група и предпазния клапан.

Прикачен файл

Prity W12.jpg
Бе чак да няма???
Направи си я затворена, щом искаш. Съдинката на 0.5, системата на 0.7.
8 литра са достатъчни, но сложи 12 и 1.5 бара ги забрави!
Автоматичната пълначка я забрави!
Забрави за предпазен клапан в банята! Монтирай го на изхода на печката! Щом искаш, нека е и по температура- тогава задължително го вържи с отвеждаща тръбичка и на подходящо място!
Сигурно съм забравил нещо важно, според теб, ама здраве да е.
Излишна тема. Има я цветно описана от как съществува форума. Е, сигурно твоя казус е специален, щото си е твоя.
Успех!

Въх, щях да забрая!
Най важното, дето не го забеляза у оргиналната тема- UPS, че щом питаш на ново, значи си космонавт аджемия, баш кат мене.

Опалянкаааа, като земе да ти изстива бойлера и сабалям няма топла вода, жената сърдита, ти небръснат, да не земеш да пуснеш нова тема?!! Имаш перфектни указания, точно в тоя раздел.

За термоконтролера перфектно отговаря нa твоите изисквания INTIEL- диференциален термостат за слънчев колектор. С такъв си карам хоби каминката. Огъня ми е хоби. Не съм пироман, просто си умирам да го контролирам.
Настройваш го да пуска помпата на 60 градуса, хистерезис 5-7 градуса.
Опитно ще установиш колко те удовлетворяват, според настроението на благоверната.

Пълненето го направи от лирата, в банята! Купи си специален кран- ПИК, с щуцер и капачка. Пълниш през щуцера, затваряш, махаш щуцера, монтираш капачката.
Предпазния ще е големият компромис, но ще го направиш до печката, особено ако тръбите ти са евтинки. Изхода на печката и отвеждането от предпазния само с метална тръба.
Jacomo - специалист
И да допълня, камината е с мощност на водната риза 12 KW, а като гледам ще имаш инсталирана мощност общо 5,5KW.
Това е сериозна предпоставка за прегряване на системата.

Също малко странно ми се вижда 50 кв. къща да стоплиш с 3kW. Дано да греша и наистина да си постигнал тази ефективност. ?Всъщност са 7kW, не съм сметнал отдаваната от камината мощност в кухнята.

В момента с какви печки се отопляват спялнята и кухнята?
Последна промяна от Jacomo на ср ное 20, 2019 3:32 pm, променено общо 3 пъти.
Evgeniy - майстор
И още нещо - контролера/термостат НЕ СПИРА помпата на 90*.
ср ное 20, 2019 3:28 pmEvgeniy написа:
И още нещо - контролера/термостат НЕ СПИРА помпата на 90*.
Интиелсия я спира, като се задава между 80 и 110 градуса. По подразбиране е на 105. Та дори и да не е в час ползвателят, при една затворена системка, на ниско налягане, специално за Притката и както препоръчах, чайника няма да изври.
Всъщност, не знам дали разбра Евгени, че препоръчвам не просто термостат, а програмируем ДТ за за слънчев колектор или камина.

Хм, той човека иска да са топли, а не да спира помпата. ДТ е подходящ само да управлява задвижка, за да не му изстива бойлера. При мен е друго- печката загрява буфер, през серпентина. Иначе, за помпата, най обикновен контактен термостат може да му свърши работа.
Gladiator_BG - специалист
ср ное 20, 2019 12:18 pmТрифон П.Трифонов написа:

Излишна тема. Има я цветно описана от как съществува форума.
.....
Имаш перфектни указания, точно в тоя раздел.
Може ли линк към подходящата тема и указания?

UPS e предвиден. Клапана може би ще е само за налягане монтиран на изхода на печката. За температурата ще разчитам на програмируемия ДТ.

Jacomo написа:
... мощност на водната риза 12 KW, а като гледам ще имаш инсталирана мощност общо 5,5KW.
Това е сериозна предпоставка за прегряване на системата.

В момента с какви печки се отопляват спялнята и кухнята?
Обикновена готварска на твърдо гориво. В топлите зимни дни се справя добре и с двете стаи. В последствие може да се пуснат радиатори и до 2рия етаж на който предстои основен ремонт.

Спрял съм се точно на тази камина защото има фурна и голяма плоча и беше единствената готварска печка с водна риза която намерих в нета.
ср ное 20, 2019 7:48 pmGladiator_BG написа:
...За температурата ще разчитам на програмируемия ДТ....
Поправих се в предното мнение.
ДТ е подходящ да контролира Т в бойлера, чрез термозадвижка NC.
Би могъл да работи и за отоплението, като сензора за бойлера го вържеш на възвратната вода, но не го препоръчвам, защото не това му е функцията и не съм го правил. Ако нямам друго налично бих експериментирал и с подходящи настройки би могло да се получи.
Линк няма да ти търся. Каквото ме е интересувало, намирал съм си го, щото го има. Така е и с информацията, която те интересува. Тук е, форумът е на разположение, също като библиотека.
Дори изписаното, в тази тема, е повече от достатъчно, за да се справиш.
andy_forresite - майстор
https://shop.amigobg.com/%D0%B3%D0%BE%D ... D0%B0.html

Аз бих предпочел отворената пред система с налягане. Преливника на разширителния отворен съд може да е в банята. Задължително термометър на топлата вода веднага след камината на видно място за наблюдение.
Понеже е важно го повтарям - никакво спиране на циркулационната помпа при достигане на 90 градуса, ако ще да си с контролер от Марс. И не тръгвай с тръба с алуминиева вложка от камината. До разпределителя да е метал.
Имало печици с фурна.
m.eit - специалист
ср ное 20, 2019 12:18 pmТрифон П.Трифонов написа:

Автоматичната пълначка я забрави!



Защо да я забрави ? Има си прецизни пълначки които си работят от 0.3 бара и си коват 0.6 или 0-7 бара и не мърдат от зададеното налягане !
LazarGanev - "Велик майстор"
чет ное 21, 2019 12:37 amm.eit написа:
ср ное 20, 2019 12:18 pmТрифон П.Трифонов написа:

Автоматичната пълначка я забрави!



Защо да я забрави ? Има си прецизни пълначки които си работят от 0.3 бара и си коват 0.6 или 0-7 бара и не мърдат от зададеното налягане !
А защо му е? Да допълва системата, ако има теч ли?

Тема "Прити в затворена система - Промени ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: