• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
tupalka - специалист
Преди една седмица пуснах в експолостация новоизграденото си водно подово отопление. Като изключим първоначалните леки течове между малкото метални фитинги, всичко работи добре. Кефа е много голям и жената само ми се кара защо гледам TV легнал на пода вместо на дивана. :axe: Навил съм Pex-Al-Pex тръба на целия етаж /около 70 кв./ на 5 кръга. В мазето отдолу е котела на твърдо гориво VIADRUS U22, купуван преди няколко години. Системата е около 40 литра и е пълна с вода и пропилен гликол и температура 40-50 градуса, гоня 45 средно. Вързал съм и серпентината на бойлера. Вдигнах налягането на 1.5 бара от водопровода, а при достигане на 45 градуса се качва до 2.5 бара. На сутринта при изгаснал котел и температура 22 на водата налягането беше 0. Пак закачих маркуча и го вдигнах до 1.5 и всичко се повтори. Предполагам е имало въздух, който е излязъл от обезвъздушителите и за това е паднало налягането. Следващите 2 дена палих котела без да му вдигам налягането и при загрял пак стигаше до 2,5 бара, изстине ли 0. Три пъти му доливам по малко и изчезва. Нямам видими течове, навсякъде си нагрява нормално, а и вече би трябвало да е излязъл въздуха. Много се надявам да няма спукана тръба защото не ми се мисли какво предстои. Кажете на какво може да се дължи и продължавам ли да доливам?
nfsto - напреднал
Моята система е много подобна на твоята и аз имам 4 кръга подово но ползвам 3 в момента и другото радиатори тая година надух системата пробно на 2 бара преди отоплителния сезон и първия ден ми падна до 0 бара помислих си като теб ,че е имало въздух надух пак и гледам след няколко дни пак пада надух разширителния съд на 2 бара (при мен е затворена система и котлето ми е в мазето както при теб) от както надух разширителния съд доливам пред 2-3 дни от 0,2 -0,4 атмосвери забелязвам го като падне на 50 градуса и седи на 01 бара доливам малко.
Според мен много го надуваш при студен котел напомпай до 0,8 бара и при 60 градуса ще си на 1,5 бара.
Моя котел е дакон 25 равняващ се на 27KW и на него има метална лента на която пише че максималното му налягане е 2,26 bar.

PS. Може да почнеш да изолираш кръг по кръг ако те съмнява ,че имаш спукана тръба в някой от подовите кръгове.
filmatoplo - майстор
Имал съм случаи , мембранния съд да си изпуска сам въздуха незабележимо и започват едни аномалии с налягането :? :wink: .
tupalka - специалист
ако мембранния съд изпуска по малко, то в един момент няма да остане въздух в него и вече няма да е разширителен съд. Той ако изпуска аз и да го напмпам на 2 бара ефекта ще е временен докато пак не спадне
nfsto - напреднал
Така е ,но ще разбереш от къде ти идва проблема
тук има и друго нещо ,че може да ти е малък разширителния съд има си сравнителни таблици за колко KW колко голям разширителен съд ,но не съм спец в областта.
tupalka - специалист
Разширителния ми е 5 литра при 40 в системата. Ще го сваля утре и ще го напомпам на 2 атм. да видя дали ще има резултат.
naskov - майстор
:shock: Та ти само в подовото имаш 50л. В котела си отделно. Сложи съд 18 или 24л
tupalka - специалист
В подовото ми заедно с тръбите и серпентината в бойлера няма и 10 литра +32 в котела /по каталог/, общо около 40л. За това 5 л. разширителен ми е достатъчен.
LazarGanev - "Велик майстор"
Как смяташ обема на подовото и серпентината, че ми стана интересно с тези 10л?
filmatoplo - майстор
А бе то и 30 л да е , ако не е напомпен на колкото бара трябва спрямо статичното налягане в инсталацията -ефекта ще твърда като камък мембрана :wink: , и покачване на последното .
  • 1
  • 2

Тема "Загуба на налягане в система с водно подово" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: