• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
problemi - напреднал
съб яну 11, 2020 12:44 pmТрифон П.Трифонов написа:
съб яну 11, 2020 9:13 amproblemi написа:
Здравейте,

При положение, че от двата входа само на моите щрангове прави проблем, то наистина като се намали дебита от нашето мазе ще свърши работа. Това обаче ще стане следващата зима.

Имате ли идеи за новия проблем - тракането? Появи се след Коледните празници, когато не бях вкъщи 1 седмица и парното беше напълно спряно. До колкото четох може да е или от неправилна инсталация, или както спомена колегата от въздушна тапа заради отвеждащата тръба.

Идеи?

Благодаря предварително!
А преди да се появи тракането инсталацията каква беше, правилна или неправилна?
Беше споменал, че помпата е на минимума и няма накъде повече, но Боби, незнайно как, разузна и се оказа, че има накъде да се донастройва, а освен това е и съвсем подходяща, за сградната ОИ и твоя "зла участ"- няма кого да обвиняваш.
Не зная дали е въздух, не зная какво е. Имал съм случай, поради неправилно местоположение на възвратен клапан, в синхрон с "умна" помпа, да се появява тракане. Когато помпата изравни налягането със силата на пружината, клапата издаваше тракащ звук- отворено-затворено. Преместих я зад помпата и проблема се реши. При обикновена помпа не би имало такъв проблем, а при теб може и друго да е.
@Трифон: Помпата наистина е на минимума, човекът от бруната ми предложи да мине на ръчен режим и да се пробват определени обороти. Проблемът е, че ще отнеме време докато се намерят "правилните", които после ще варират спрямо сезона и отоплението на двата входа.

Според това което тествах, шумът сякаш идва от входа на радиатора от към вентила (горното кръгче). Ако обаче бутна леко изходящата тръба (от противоположения изход на радиатора) която отива към секретния вентил (долнато кръгче), то се чуват няколко поредни тракания.

Изображение

В случая не разбрах какво може да се премести в този случай - "Преместих я зад помпата и проблема се реши."?

@Козл: Обевъздушителят на самия радиатор е затворен, защото иначе тече вода. Тези дни пробвах да обезвъздуша (почти няма въздух), нямаше промяна в тракането. Този на целия щранг е затворен, но от тази година с новата помпа като се отвори нищо не се случва (нито въздух, нито вода). Мисля да го сменя за следващия отоплителен сезон.

Това за монтажа го разбрах горе-долу, по-скоро като свърши сезона ще викна майстор да го направи... до колкото разбирам нищо не може да се направи докато инсталацията е пълна.
съб яну 11, 2020 7:55 pmproblemi написа:
.. до колкото разбирам нищо не може да се направи докато инсталацията е пълна.
Общо взето- да.
Може пък да опиташ нещо.
Свали термоглавата и развий докрай секретния! Обезвъздуши! Върни главата на вентила и старата настройка на секретния! Ако е бил напълно отворен, завий и развий! Правилно е да седи затворен обезвъздушителят.
bobivg - специалист
съб яну 11, 2020 7:55 pmproblemi написа:
Помпата наистина е на минимума, човекът от бруната ми предложи да мине на ръчен режим и да се пробват определени обороти. Проблемът е, че ще отнеме време докато се намерят "правилните", които после ще варират спрямо сезона и отоплението на двата входа.
На минимум е тръцки. Щял да мине на ръчен режим #-o
Страница 7 от пдф документа "1=минимален регулируем напор в[m]"
Режим на регулиране Δp-c, регулиране до постоянна зададена стойност на диференциалното налягане. Като се смени режима на работа може да я настоите на 1метър напор и после да чакате лятото за да се стоплите. Нарочил си помпата за виновна и се натам въртиш и сучеш.
Картинка при Δp-c се променя, така за разлика от предходната.
Изображение
съб яну 11, 2020 9:51 pmbobivg написа:
Браво бе Боби! Един да се намери!
Само не ми стана ясно от къде разбра каква е помпата. Уж четях редовно, ама съм пропуснал нещо.
bobivg - специалист
Има я на снимка. Някъде назад в линк за валяне и първия запис на шума.
muhala - майстор
На мен ли ми се струва, че уреда за дялово разпределение липсва ?
съб яну 11, 2020 7:55 pmproblemi написа:
...

Изображение
muhala - майстор
На мен ли ми се струва, че уреда за дялово разпределение липсва ?
съб яну 11, 2020 7:55 pmproblemi написа:
...

Изображение
kozl - майстор
съб яну 11, 2020 10:31 pmmuhala написа:
На мен ли ми се струва, че уреда за дялово разпределение липсва ?
съб яну 11, 2020 7:55 pmproblemi написа:
...

Изображение
Прикачен файл:
дялово разпределение.jpg
дялово разпределение.jpg (53.32 KиБ) Видяна 1243 пъти

Това требе да е уред тип "изпарител" без електроника. Не вярвах, че още се прилагат, защото много лесно се манипулират.
kozl - майстор
съб яну 11, 2020 9:55 pmТрифон П.Трифонов написа:
съб яну 11, 2020 9:51 pmbobivg написа:
Браво бе Боби! Един да се намери!
Само не ми стана ясно от къде разбра каква е помпата. Уж четях редовно, ама съм пропуснал нещо.
Да и мен си пропуснал (точка 2 и 3), та вече сме двама :wink:
Помпата е видна още на първите снимки от автора, я след това написа и модела и (WILO STRATOS 40/1-12).
нед дек 29, 2019 7:26 pmproblemi написа:
Ето снимки от абонатната и кратко видео на което се чува шумът.
https://www.transfernow.net/22gx58n06hle
Помпата е WILO STRATOS 40/1-12. Тя обслужва от общо около 40 апартамента 2/3, тоест към 25-27 апартамента.
Прикачен файл:
WILO STRATOS 40_1-12.jpg

Но остава загадката със снимката на входящ и изходящ манометър към ВОИ, на които налягането е еднакво. Вероятно е снимано при ръчно изключена помпа по време на разните му там проби с пусната и спряна помпа, при което сигурно е установено, че на спряна помпа шума липсва, т.е. породило се съмнение, че помпата е виновник на шума :-D


Изображение
нед яну 12, 2020 10:10 amkozl написа:
Козлин, извинявай брато, в никой случай не съм те пренебрегнал умишлено!
Когато има нещо с линк- отварям го, а ако е за сваляне- отминавам. Е, пропускам понякога.
Проблема, ако може да се нарече така, е толкова проблем, че.....нямам думи.
Решава се толко бързо и само с няколко изречения- насоки.
Излишните фермани ме изнервят. Се едно дисертация се защитава тука.
То затуй работа, най често, вършат деловите хора, а ония, с приказките, са политици.
Сега пък тракане!!! А у други ден?!

Опа!!! Козлин, налягането на манометрите не е еднакво.
На подаващате е малко над 0.41, а на обратната е малко под 0.41.
Като стар разведчик, научен съм да отчитам ъгъл, вятър...
Това доколкото са прецизни и поне калибрирани показания манометрите де.
Тоест, аз виждам разлика от ок. 1 метър воден стълб, създавано от помпата, между входа и изхода ѝ.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 13

Тема "Шум в радиаторите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: