• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
morfei1 - специалист
Наскоро публикувано в съседна тема. Абонатна на Топлофикация....

Там са решили да карат на 3бара, доколкото виждам.... :roll:


Прикачен файл:
photo_2020-01-16_16-48-59.jpg
kozl - майстор
ср яну 22, 2020 10:41 pmmorfei1 написа:
Наскоро публикувано в съседна тема. Абонатна на Топлофикация....

Там са решили да карат на 3бара, доколкото виждам.... :roll:



photo_2020-01-16_16-48-59.jpg
А какво е нивото от абонатната до най-високия радиатор?
То тва определя най-вече статичното налягане в абонатната.
чет яну 23, 2020 8:35 amkozl написа:
А какво е нивото от абонатната до най-високия радиатор?
То тва определя най-вече статичното налягане в абонатната.
Около 22 метра, от мазетата до най високия радиатор - 2.2 бара.
Да приемем 2.
morfei1 - специалист
Горе долу.... :roll: 4.5бара сигурно ще стигнат за 15-16 етажен блок със средна височина на апартаментите 2.70м.

Знам ли, може да са ми криви сметките :?
kozl - майстор
ср яну 22, 2020 10:31 pmproblemi написа:
Вчера след като спрях вентила шумът продължи, явно не е от мен проблемът.

Говорих пак с майстор днес, каза ми като отворя обезвъздушителя да натисна с една игличка - проработи. Наистина в началото нищо не излизаше, а след това си течеше стабилна струя - тоест доста въздух излезе. Ще видя тази нощ дали е било от това.

Също така ми каза да намаля налягането на системата (беше 4.4 бара) като за 7 етажен блок каза няма нужда повече от 3.5.

Проблемът е, че явно има автоматични настройки на налягане, тъй като след като спрях помпата, източих до 3.6 бара и пуснах пак помпата, налягането само се покачи до 4.7 дори, повече и от преди. Утре ще потърся човек от топлофикация поне да го коригира това.

И още нещо, което чак преди малко разбрах, следната снимка не е вход и изход, а 2 входа по отделно на всеки вход (ето защо разликата е почти минимална):

Изображение
Нещо пак не си доразбрал, но сега нямам време за коментари. Това налягане 4,7 бара покажи снимка на 2-та манометъра вход/изход ВОИ или където там си го видял. Аз потвърждавам, че това на снимката са вход и изход за ВОИ. След това през колекторите се разклоняват на две тръби, вероятно всяка тръба към вход на сградата, която се състои от 2 входа.

А всъщност сериозно съм заинтригуван относно отговора от КЕВР.
Antonii - майстор
Аз мога да ви кажа отговора на КЕВР, а именно:
Че оплакването е препратено към съответното дружество, в случая Топлофикация.
bobivg - специалист
ср яну 22, 2020 10:31 pmproblemi написа:
Също така ми каза да намаля налягането на системата (беше 4.4 бара) като за 7 етажен блок каза няма нужда повече от 3.5.
Проблемът е, че явно има автоматични настройки на налягане, тъй като след като спрях помпата, източих до 3.6 бара и пуснах пак помпата, налягането само се покачи до 4.7 дори, повече и от преди. Утре ще потърся човек от топлофикация поне да го коригира това.
А е такова подобно нещо кой ще го настрои на по-ниско налягане? Или пък да се сети да му врътне кранчето преди него.
Така или иначе и да намалиш налагането в системата няма да изчезне шума. Проблема е на друго място.
А тоя майстор дето дава съвети по телефона е предполагам същия дето ти е монтирал радиаторите с въздушна тапа ама сега не идва само съвети дава.
Както е тръгнало накрая ще изкарате разширителния съд за виновен щото е много дебел.
kozl - майстор
ср яну 22, 2020 10:31 pmproblemi написа:
Вчера след като спрях вентила шумът продължи, явно не е от мен проблемът.

Говорих пак с майстор днес, каза ми като отворя обезвъздушителя да натисна с една игличка - проработи. Наистина в началото нищо не излизаше, а след това си течеше стабилна струя - тоест доста въздух излезе. Ще видя тази нощ дали е било от това.

Също така ми каза да намаля налягането на системата (беше 4.4 бара) като за 7 етажен блок каза няма нужда повече от 3.5.

Проблемът е, че явно има автоматични настройки на налягане, тъй като след като спрях помпата, източих до 3.6 бара и пуснах пак помпата, налягането само се покачи до 4.7 дори, повече и от преди. Утре ще потърся човек от топлофикация поне да го коригира това.

И още нещо, което чак преди малко разбрах, следната снимка не е вход и изход, а 2 входа по отделно на всеки вход (ето защо разликата е почти минимална):

Изображение
Първо беше сигурен, че няма въздух в системата, като реши, че щом нищо не излиза, значи нема въздух, а се оказва, че имаш проблем с автоматичните обезвъздушители. Да ама тези автом.обезвъздушители коги са запушени, или заседнали в затапено положение пак нищо не излазя. Те за тва предпочитам ръчни обезвъздушители. Отвориш ръчния и ако нищо не излазя значи е запушен. А при автоматичния, ако нищо не илазя не знаш ко :? Най-лесно да решиш, че нема въздух. :roll:
Второ помпата ти е "умна" и като се променя дебита, а ти си я спрял и след това пуснал, тя е настроена в режим (^P-v), при което предполагам стартира с максимално настроено налягане и в последсвие като следи дебита следва логиката на зададената зависимост налягане/дебит. И пак сметката ми не излиза до 4,7 бара, което не се връзва с обяснението ти за 3,6 бара статично налягане. Тогава помпата трябва да добави поне още 11 метра, а тя е настроена на 6 по спомени от снимките ти.
Обаче 3,5 бара при наша 7 етажна сграда е на ръба, при който при нас някои отоплителни тела от най-горните етажи остават студени. Това е потвърдено от практиката. За това поддържам налягане м-у 3,6 и 4 бара. За сведение автоматичните пълначки поддържат налягането, но за жалост блокирват. Сегашната е 3-та, блокирала. А за техниците от Топлюфикация се убедих, че или не искат или не могат да настройват пълначките, та и това правех аз. Но когато пък работи автоматичната пълначка и се случи теч, няма как да разбера за това докато някой не изпищи на удавено.
Трето като ти разгледах снимките точно това са вход и изход ВОИ. Термомерите показват коя е топлат пи коя охладената. Топла=вход ВОИ, студена=изход от ВОИ. Тези тръби след кранавете над манометрите влизат в разпределителните колектори за топла, към радиаторите и охладена от радиаторите вода. Всеки колектор е с три тръби, една от които е захранваща колектора, а другите две вероятно са разпределение за всеки вход на сградата. Ако техника ти е обяснил, така както ти твърдиш, вероятно му е писнало от твоя тормоз и те взел на мезе :lol:
Е нели беше сигурен, че помпата е причината, па ся въздух под налягане :-D
Ваша стоманена инсталация добър акустичен проводник, па и наличието на повече верт.щрангове в жилището също причина за увеличаване на акустиката. Ако некой удари радиатора на 1 етаж и от последния ще чуят.
Но силно съм заинтригуван какъв ще е отговора от КЕВР?
За това моля :prayer: не забравяй да впишеш в темата.
Вече има предложение за отговор от КЕВР. При мой случай отказа беше в друг стил.
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз не разбрах как високото статично налягане влияе на шума :?
andy_forresite - майстор
Пише за ниско статично (на ръба).
Някъде четох че за 7-ет сграда налягането трябва да е около 5 бара. Мисля че това няма отношение към шума.

Източници на шум са алуминиеви радиатори, термостатични радиаторни вентили (система с динамика в съпротивленията) и старите вертикални щрангове. Това са познатите за мен полтъргайсти.
Добре е да се промива цялата система периодично.
По принцип ако в неговия апартамент имаше хидравличен разделител, от него помпа за битови цели (някое вило 25/1-4) с разводка от нови тръби с разпределители, нямаше да шуми нищо. Дали може да се приложи на практика? Едва ли.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Тема "Шум в радиаторите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: