• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Пичага, толко много мастило и така умно го изписахте, че ....
Писах още в първите мнения да го завинтиш, пустия кран, ако не може да са намали помпата, ма.....
Сега или изчакайте още малко и ако не достига топлото на оня етаж, леко, ма много леко открехни тъпия кран!
Аман от умници! Те затуй е прокопсала страната.
muhala - майстор
Най-важното е, че си решил проблема. Шумовете вечер и при сън могат да побъркат човек. Помисли си за ламаринени или чугунени радиатори. И аз съм с алуминиеви, и ми се струва, че чувам разни неща от тях.
Lutchezar - майстор
Нямате си идея колко е важен дизайнът на радиаторите, а и да са алуминиеви. Питайте всяка жена какъв радиатор да сложите някъде и ще чуете 😂.
Това на майтап и сериозно.
Но също съм съгласен че трябваше да се започне от крана на щранга. Но автора е с такъв ентусиазъм, че нямаше смисъл да го пиша, той действа по план, и ето вече има резултат. Може би ще се наложи наистина едва едва да се поотвори за да не мръзнат съседите отгоре.
Браво.
kozl - майстор
ср яну 08, 2020 9:20 pmproblemi написа:
Наистина положението със "специалистите" ако могат да се наричат такива е трагично.

1. За щастие точно този кран, който е към нашия вход е сменян преди 2 години, така че го въртях смело. След цели 4 1/2 оборота по-късно, шумът спря.
Реално кранът е към края (почти затегнат мисля), но важното е, че 24 часа по-късно парно има, и то все така горещо.

Единственият проблем е, че на горният (последен) етаж като питах съседите, казаха че е леко понамаляло. Тоест още не е като хората.

Вчера преди да действам съгласувах плана с човек от бруната (този от топлофикация се покри).
2. Сметките ми са:

На помпата максималният дебит е 22.6 м3/час. Двата входа (включително и с топлата вода) са консумирали 60мвх енергия за декември месец. Преобразувано в м3/час прави около 5700. Разделено по 744 (31 дни по 24 часа) прави 7.7 м3/х консумация средно на двата входа.
Това са около 34% от максималния дебит на помпата, като пак да напомня тук е включена и топлата вода. Ако махнем нея сигурно е около 25-30% от максималния капацитет. Колкото и да се намали помпата, съмнява ме, че с тази ще станат нещата.

3. Разбира се от бруната обвиниха топлофикация, че те са им подали параметрите.

4. Утре ще му звънна пак, ако трябва ще опиша всичко това (имам и доказателства) в писмо до омбудсмана и до КЗП.

Благодаря ви изключително много за помощта до тук, но моята борба продължава. Ще ви държа в течение!
1. И защо точно този кран е сменян :? Вероятно щото е бил необходим :roll: Този кран най-близо ли е до абонатната станция?
2. За сметките ти липсват от другата страна - кръчмаря, или иначе обяснено - липсват ти характеристиките на помпата. Помпата може да се намяля още. Според твоите сметки работи на около 8 м3/час, което по (P-Q) характеристиката в режим делта Р-константа е към 150W мощност, при максимална 550W. А помпата е напълно способна да работи и с минимална мощност 25W. Така че мегдан за намаляне има, ама не е само там целта на мероприятието, щото треба и регулиране на потоците, примерно с кранове като т.1.
3. И вероятно е така. Помпата работи на 1/4 от макс.мощност , но какво от това, като може да работи с още по малка мощност. Това широкодиапазонна регулируема помпа и работи в диапазона си, като може да се намаля делта Р още спрямо снимките и сметките ти. Проблема не е в помпата и твоите сметки го доказват. Тези помпи са интелегентни и могат да си променят оборотите и да регулират дебита спрямо настроено делта Р (диференциално налягане вход/изход). Проблема е в специалистите и в структурата. Първо Бруната и Топлофикация са до абонатната. Точно тука се къса връзката. От там нататък на добра воля и може би срещу заплащане. Трябва да се оправяте или сами или потърсете специалисти, вероятно срещу заплащане за вътрешната инсталация.
4. И тука си в грешка. Жалбите са до КЕВР. КЗП не се занимават с ВиК, Електроенергетика, Топлоенергетика и Природен газ.
И накрая имате супер помпа. Де и при нас да беше такава и "преоразмерена", ама на сега е на макс и повече нема. Освен тва абонатната ви е подарък, а при нас сме си я платили и си плащаме частите. Некъде у тоя форум съм описвал неволите и проблемите с Топлюфикация и Бруната и моето ходене по мъките. Според мен грешно си насочил енергията си, вместо да търсиш начини за справяне с проблемите ви, които ще се окажат свързани с типа "хем сърби, хем боли". И така трябва да се настрои компромисно положение, както е направил bobivg. Както и ти като регулираш дебитите с крана за верт.щранг.
И така живота е низ от компромиси :wink:
Но все пак оплачи се в КЕВР и после постни инфо ко е станало :roll:
Мен ме отвириха относно ВиК и търсене на разликите Общ водомер и сума частни водомери.
problemi - напреднал
чет яну 09, 2020 8:44 amkozl написа:
ср яну 08, 2020 9:20 pmproblemi написа:
Наистина положението със "специалистите" ако могат да се наричат такива е трагично.

1. За щастие точно този кран, който е към нашия вход е сменян преди 2 години, така че го въртях смело. След цели 4 1/2 оборота по-късно, шумът спря.
Реално кранът е към края (почти затегнат мисля), но важното е, че 24 часа по-късно парно има, и то все така горещо.

Единственият проблем е, че на горният (последен) етаж като питах съседите, казаха че е леко понамаляло. Тоест още не е като хората.

Вчера преди да действам съгласувах плана с човек от бруната (този от топлофикация се покри).
2. Сметките ми са:

На помпата максималният дебит е 22.6 м3/час. Двата входа (включително и с топлата вода) са консумирали 60мвх енергия за декември месец. Преобразувано в м3/час прави около 5700. Разделено по 744 (31 дни по 24 часа) прави 7.7 м3/х консумация средно на двата входа.
Това са около 34% от максималния дебит на помпата, като пак да напомня тук е включена и топлата вода. Ако махнем нея сигурно е около 25-30% от максималния капацитет. Колкото и да се намали помпата, съмнява ме, че с тази ще станат нещата.

3. Разбира се от бруната обвиниха топлофикация, че те са им подали параметрите.

4. Утре ще му звънна пак, ако трябва ще опиша всичко това (имам и доказателства) в писмо до омбудсмана и до КЗП.

Благодаря ви изключително много за помощта до тук, но моята борба продължава. Ще ви държа в течение!
1. И защо точно този кран е сменян :? Вероятно щото е бил необходим :roll: Този кран най-близо ли е до абонатната станция?
2. За сметките ти липсват от другата страна - кръчмаря, или иначе обяснено - липсват ти характеристиките на помпата. Помпата може да се намяля още. Според твоите сметки работи на около 8 м3/час, което по (P-Q) характеристиката в режим делта Р-константа е към 150W мощност, при максимална 550W. А помпата е напълно способна да работи и с минимална мощност 25W. Така че мегдан за намаляне има, ама не е само там целта на мероприятието, щото треба и регулиране на потоците, примерно с кранове като т.1.
3. И вероятно е така. Помпата работи на 1/4 от макс.мощност , но какво от това, като може да работи с още по малка мощност. Това широкодиапазонна регулируема помпа и работи в диапазона си, като може да се намаля делта Р още спрямо снимките и сметките ти. Проблема не е в помпата и твоите сметки го доказват. Тези помпи са интелегентни и могат да си променят оборотите и да регулират дебита спрямо настроено делта Р (диференциално налягане вход/изход). Проблема е в специалистите и в структурата. Първо Бруната и Топлофикация са до абонатната. Точно тука се къса връзката. От там нататък на добра воля и може би срещу заплащане. Трябва да се оправяте или сами или потърсете специалисти, вероятно срещу заплащане за вътрешната инсталация.
4. И тука си в грешка. Жалбите са до КЕВР. КЗП не се занимават с ВиК, Електроенергетика, Топлоенергетика и Природен газ.
И накрая имате супер помпа. Де и при нас да беше такава и "преоразмерена", ама на сега е на макс и повече нема. Освен тва абонатната ви е подарък, а при нас сме си я платили и си плащаме частите. Некъде у тоя форум съм описвал неволите и проблемите с Топлюфикация и Бруната и моето ходене по мъките. Според мен грешно си насочил енергията си, вместо да търсиш начини за справяне с проблемите ви, които ще се окажат свързани с типа "хем сърби, хем боли". И така трябва да се настрои компромисно положение, както е направил bobivg. Както и ти като регулираш дебитите с крана за верт.щранг.
И така живота е низ от компромиси :wink:
Но все пак оплачи се в КЕВР и после постни инфо ко е станало :roll:
Мен ме отвириха относно ВиК и търсене на разликите Общ водомер и сума частни водомери.
Старият кран беше протекъл (явно от въртене) и да, това е най-близкият до абонатната станция.

Към момента смятам да изкараме така сезона и лятото да сменим разклонението на щранга в нашето мазе (което е изгнило в момента). Също така ми казаха, че може да има запушване някъде по щранга? Има ли фирми които се занимават с това ако изобщо има да се "отпуши"?

Сега обаче имам нов проблем със силно тракане: https://transfernow.net/12ecz7e2510y

Проблемът е от около 2 седмици и то само в спалнята. Всеки път като променя позицията на термо главата и почва да трака, а някой път и просто от само себе си. Някой път е по на честно, някой път веднъж на минута само. Възможно ли е да е заради евентуална въздушна тапа както каза bobivg, тъй като изходящата тръба от радиатора е по-ниско от секретния вентил?

Благодаря предварително.
Най после някакви данни за помпата.
Според данните, представени от тъжителят, помпата има 3 пъти по голям дебит от необходимия, за 2/3 от живущите в сградата. Това е с над 50% повече, от необходимото, за пълният капацитет на ОИ и БГВ за всички апартаменти.
Кой е сгрешил?
Инак, ферманите продължават!
bobivg - специалист
@Проблеми пак да повторя. Проблеми с помпата няма :-D
Тя е електронна и може да работи и с 1м3/ч ако се налага. Според мен е и настроена добре. Това са характеристиките. Навсякъде вътре в дебелия зелен контур може да работи (мишката ти показва дебита и напора докато я местиш върху графиката).
Как се настройва, но горещо ти препоръчвам да не я пипаш сам без техника или някой от от Бруната.
п.п Линка към характеристиките на помпата май не работи. :roll: wilo select4 -> България -> stratos-> снимка Изображение
Последна промяна от bobivg на нед яну 12, 2020 6:09 am, променено общо 1 път.
problemi - напреднал
Здравейте,

При положение, че от двата входа само на моите щрангове прави проблем, то наистина като се намали дебита от нашето мазе ще свърши работа. Това обаче ще стане следващата зима.

Имате ли идеи за новия проблем - тракането? Появи се след Коледните празници, когато не бях вкъщи 1 седмица и парното беше напълно спряно. До колкото четох може да е или от неправилна инсталация, или както спомена колегата от въздушна тапа заради отвеждащата тръба.

Идеи?

Благодаря предварително!
съб яну 11, 2020 9:13 amproblemi написа:
Здравейте,

При положение, че от двата входа само на моите щрангове прави проблем, то наистина като се намали дебита от нашето мазе ще свърши работа. Това обаче ще стане следващата зима.

Имате ли идеи за новия проблем - тракането? Появи се след Коледните празници, когато не бях вкъщи 1 седмица и парното беше напълно спряно. До колкото четох може да е или от неправилна инсталация, или както спомена колегата от въздушна тапа заради отвеждащата тръба.

Идеи?

Благодаря предварително!
А преди да се появи тракането инсталацията каква беше, правилна или неправилна?
Беше споменал, че помпата е на минимума и няма накъде повече, но Боби, незнайно как, разузна и се оказа, че има накъде да се донастройва, а освен това е и съвсем подходяща, за сградната ОИ и твоя "зла участ"- няма кого да обвиняваш.
Не зная дали е въздух, не зная какво е. Имал съм случай, поради неправилно местоположение на възвратен клапан, в синхрон с "умна" помпа, да се появява тракане. Когато помпата изравни налягането със силата на пружината, клапата издаваше тракащ звук- отворено-затворено. Преместих я зад помпата и проблема се реши. При обикновена помпа не би имало такъв проблем, а при теб може и друго да е.
kozl - майстор
съб яну 11, 2020 9:13 amproblemi написа:
Имате ли идеи за новия проблем - тракането? Появи се след Коледните празници, когато не бях вкъщи 1 седмица и парното беше напълно спряно. До колкото четох може да е или от неправилна инсталация, или както спомена колегата от въздушна тапа заради отвеждащата тръба.
Обезвъздушителите в спалнята с отвите капачки ли ги държиш? Възможно е те да създават шум докато изкарватпвъздух
За въздушната тапа на мястото на секретния кран монтираш тройник с обезвъздушител, а ъглов секретен кран на мястото на коляното от другия край на радиатора.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 13

Тема "Шум в радиаторите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: