• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kozl - майстор
пет яну 24, 2020 8:40 amandy_forresite написа:
Пише за ниско статично (на ръба).
Някъде четох че за 7-ет сграда налягането трябва да е около 5 бара. Мисля че това няма отношение към шума.

Източници на шум са алуминиеви радиатори, термостатични радиаторни вентили (система с динамика в съпротивленията) и старите вертикални щрангове. Това са познатите за мен полтъргайсти.
Добре е да се промива цялата система периодично.
По принцип ако в неговия апартамент имаше хидравличен разделител, от него помпа за битови цели (някое вило 25/1-4) с разводка от нови тръби с разпределители, нямаше да шуми нищо. Дали може да се приложи на практика? Едва ли.
Аз съм писал за 7 етажна сграда като нашата - 3,6-4 бара го поддържам.
Защо е добре да се промива системата - моето мнение точно обратното, особено като е със стоманени тръби. Всяка промивка засилва корозията на стоманата. Чести промивки съкращават трайността на стоманените тръби. Промивка на филтъра - да. За това има СК да не се източва тръбите за ВОИ.
По принцип може да се приложи промяна на отоплителната система само със решение на ЕС. Все пак вертикалните щтрангове са общи части в ЕС. Другият фактор е финансовият, който е основната спирачка. Та във всяко жилище ще последва основен ремонт като се почне с настилките.
Смяната само на тръбите е по-лек финансов товар, но не съм сигурен, колко ще снижи предаването на шум по етажите. Все пак е по-лош звуков проводник от стоманата.
Antonii - майстор
Статичното налягане влияе върху шума от дроселиране, но точно обратното на това което си мислите.
При по-високо налягане шума е по-нисък, това е за случай на затворена система.
Но в случая едва ли ще помогне.
kozl - майстор
пет яну 24, 2020 2:00 pmAntonii написа:
Статичното налягане влияе върху шума от дроселиране, но точно обратното на това което си мислите.
При по-високо налягане шума е по-нисък, това е за случай на затворена система.
Но в случая едва ли ще помогне.
Е как па така :? Каква е логиката? Статичното налягане е налягане в покой, като няма движение няма и шум. Всяко друго налягане в движение е динамично. Може би става въпрос за динамичното налягане в-у дросела, което е свързано и с геодезичното налягане.
preslav - майстор
съб яну 25, 2020 9:50 amkozl написа:
пет яну 24, 2020 2:00 pmAntonii написа:
Статичното налягане влияе върху шума от дроселиране, но точно обратното на това което си мислите.
При по-високо налягане шума е по-нисък, това е за случай на затворена система.
Но в случая едва ли ще помогне.
Е как па така :? Каква е логиката? Статичното налягане е налягане в покой, като няма движение няма и шум. Всяко друго налягане в движение е динамично. Може би става въпрос за динамичното налягане в-у дросела, което е свързано и с геодезичното налягане.
Има логика когато се говори за кавитация, но дали в случая говорим за шум от кавитация е неизвестно.
шоп - майстор
От моя опит шума от кавитация се чува само около помпата.
preslav - майстор
съб яну 25, 2020 4:21 pmшоп написа:
От моя опит шума от кавитация се чува само около помпата.
Съвсем нормално и логично - там условията са най-добри.
problemi - напреднал
Здравейте отново и благодаря за коментарите.

@Козл, може да съм се объркал за вход/изход, да. Отговор тази седмица от КЕВР или от където и да било нямам. Налягането беше 4.4 бара преди няколко дена, дойде човек от топлофикация и сега е към 3.6.-4. Обезвъздушителят на щранга беше запушен (ръчен е), като го боднах с игличка и почна да си тече вода. Въздух наистина имаше в системата, но и от това не е тракането. Съгласен съм с налягането 3.6-4 бара, така е и при нас сега. Техникът по телефона колкото можа ми помогна човекът. Това с вентилите по-долу което отговорих на Боби е предпоследното което ми каза да направя. Помпата още Е причината, защото ако сега отива и развъртя крана пак ще почне да шуми с познатото „шшш“. Така е, като цяло няма да е лошо лятото да сменим част (пример последните 2 етажа) от инсталацията с модерните тръби, от тях надали би шумяло. Лятото ще подменим тръбите за топлата и студената вода защото и те за ръждясали. Напълно е възможно като са подменяли станцията и съответно изтеглили цялата вода от щранговете да е имало нещо което се е откъснало (например ръжда) и после при пълненето да стои и да прави проблеми.

@Боби, прав си, намалихме налягането и шумът не изчезна. По телефона е трудно да, можеш ли да ми препоръчаш да дойде човек на място? Днес направих следния тест: всички апартаменти по щранга си изключиха вентилите и пак продължи да шуми 1 час след това, даже по на често. После 1 по 1 ги включвахме и на края пак трака през няколко минути. Уверил съм се, че нищо не докосва или оказва влияние на тръбите.

@Анди, така като гледам 3.6-4 (зависи от сградата разбира се и условията) май е ок. Под промивка на системата имаш предвид, че може да има нещо някъде запушено, нали? Това е и каквото 3ма майстора (единият от които от Бруната) ми казаха – има някъде нещо запушено по щранга.
След като всички други опити не помогнаха (последното беше това с вентилите), то трябва това да е. Можете ли да ми препоръчате фирма за отпушване на ВОИ щрангове? Как точно протича процесът?

До колкото разбирам писаното за кавитация – възможно е при по-високо налягане (например 5 бара) тракането да изчезне? От тестове тези дни (между 3.6 и 5 бара) не забелязах разлика в тракането.

Та така, след всичко казано до тук, ми се струват 2 възможните причини:
1) Запушване на щранга – да викна фирма за това, ако може да ми препоръчате надеждна
2) Евентуално тръбите като се разширят (понеже тази година са по-горещи от всякога) в плочата да издават такива звуци? При такъв вариант подмяната на тръбите само на последните 2 етажа (защото и съседът под мен чува тракането макар и малко по-слабо) би ли сработило?
kozl - майстор
нед яну 26, 2020 10:16 pmproblemi написа:
@Боби, прав си, намалихме налягането и шумът не изчезна. По телефона е трудно да, можеш ли да ми препоръчаш да дойде човек на място? Днес направих следния тест: всички апартаменти по щранга си изключиха вентилите и пак продължи да шуми 1 час след това, даже по на често. После 1 по 1 ги включвахме и на края пак трака през няколко минути. Уверил съм се, че нищо не докосва или оказва влияние на тръбите.
Ако всички по щранга са си "изключили" вентилите това е = на затворен кран на щранга. При затворен преход към всеки закачен за щранга радиатор откъде водата от топлата тръба ще протече в тръбата за охладена вода :?
Като затегнеш крана за вертикалния щранг - шума спира ли? Ако да, тогава има вентил де не спира водата. Или пък може да има байпас на радиатор :? С ква цел не знам, ама всичко е възможно. Примерно пускам си байпас - подово отопление свързано към радиатора и вентила на радиатора вечно спрян, разпределителя не отчита, кво по гот от тва. Ем топло, ем съседите ке плащат за топлото.

Отпушване на щранг според мен е мисия с неясен край. И едва ли ще има някой да се съгласи за подобно действие. Ако някой се съгласи предполагам няма да знае какво прави.
Та ми се чини, че мноо по-лесно е да се подмени инсталацията, отколе да се "отпушва".
Освен тва при ремонт на апартамент в стара сграда в София, собственика пожела да се изрежат всички отклонения от вертикални щрангове към радиатори, да се затапят и да се замажат, така че никъде да не са виждат излизащи тръби по стените. Докато течеше тази дейност обаче се оказа, че под замазката на апартамента са пуснати тръби от щранг в този апартамент към радиатор в съседния апартамент :shock: Изненада. Останаха си там. Та изненади всекакви.

А кавитацията във Ваш случай я отхвърлям като възможност.
problemi - напреднал
Възможно е някой съсед да има подобно разклонение, да. Имам един съсед в предвид, трябва да разгледам в детайли при възможност.

Иначе в понеделник ми се обадиха от Топлофикация и Бруната, заедно се организираха и вчера сутринта дойде ударна група от 5 човека. Настроиха помпата на втория режим на минималните 50% (не съм гледал какво пише на дисплея след това), след като отвориха до края крана. Сега шумът изчезна на 90%. Има го много леко, но да речем, че така не представлява сериозен проблем.

Относно пукането, посъветваха ме да сменим вентилите (аз и апартаментът под мен). Честно казано по същото време съседът под мен забеляза, че поради разширените тръби плочките му са се напукали и една голяма част (колкото дланта ми) оказваше напрежение в щранга. За съжаление още пука от време на време, но е по-добре от преди. Ще говоря с него да махне и останалата част от плочката около тръбите, може и от това да е. Ако не помогне - то наистина вече ще сменим вентилите. Ако и това не помогне - ще сменя щранга в моя апартамент с модерни тръби - от обезвъздушителя до площата.

Благодаря на всички за помощта до тук, краят на драмите е по-близо от всякога.

Поздрави и здраве на всички!
bobivg - специалист
ср яну 29, 2020 11:43 pmproblemi написа:
Настроиха помпата на втория режим на минималните 50% (не съм гледал какво пише на дисплея след това)
Кой е този втори режим?
Може ли да снимаш дисплея на помпата за да видя настройките, че ми е любопитно? Евентуално и показанията на термометрите и манометрите към вътрешната инсталация, ако не ти е проблем.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Тема "Шум в радиаторите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: