Най - вълнуващия въпрос зимно време.
allen - напреднал
Здравейте, миналото лято си смених панела с нов на Wiessmann Vitosol 200.
Работеше си без проблем, но инсталацията беше пълна с вода за да я тествам за течове.
Сега преди студовете я изпуснах, но не остана време да я напълня с антифриз веднага. Днес най после реших да я напълня и видях, че от панела на покрива си тече сериозно. Изпускал съм я и пълнил няколко пъти и винаги събира около 12 литра.
Та въпросът ми е възможно ли е да се е пукнал панела от студа при празна инсталация? При нас температурите не са падали под -2 -3 градуса!
В момента не мога да видя точно от къде тече, защото нямам пряка видимост. Ще търся някой по-лек да се качи, че новите ми керемиди много лесно се чупят.
brassSob - специалист
Този панел отвътре е меандър. Тънка медна тръба навита и се пука на свивките като замръзне. Достатъчно е през нощта да стане минус 1 или 2. На сутринта слънцето изгрява и гърмят. Тече като лейка. Имам точно 4 такива пробили от .....Ако кажа немърливост да не се обидиш. Но тук си на правилното място как да си го възстановиш сам....
plamen6703 - майстор
съб яну 04, 2020 2:06 pmallen написа:
Та въпросът ми е възможно ли е да се е пукнал панела от студа при празна инсталация? При нас температурите не са падали под -2 -3 градуса!
В момента не мога да видя точно от къде тече, защото нямам пряка видимост. Ще търся някой по-лек да се качи, че новите ми керемиди много лесно се чупят.
Случват се такива неща, дори често се случват :) Без да се качиш до него няма как да го ремонтираш, цигли няма как да не счупиш, но ще ти трябват и някои "сгоди" да се справиш с ремонта. Първо една или две вакуум лапи за вдигане на стъкла, една горелка /оксижен/, флюс и припой.
Внимателно отлепваш стъклото и с "лапите" го повдигаш, след това откриваш спуканото място и с горелката и припоя спояваш и след това по обратният ред :wink: ! :partyman:
Последна промяна от plamen6703 на съб яну 04, 2020 2:49 pm, променено общо 1 път.
allen - напреднал
съб яну 04, 2020 2:33 pmbrassSob написа:
Този панел отвътре е меандър. Тънка медна тръба навита и се пука на свивките като замръзне. Достатъчно е през нощта да стане минус 1 или 2. На сутринта слънцето изгрява и гърмят. Тече като лейка. Имам точно 4 такива пробили от .....Ако кажа немърливост да не се обидиш. Но тук си на правилното място как да си го възстановиш сам....
Добре де, без вода в системата може ли да се пукне?
plamen6703 - майстор
Останало е вода в него, която не си успял да източиш и се е пукнал, това е на "сляпо" предположение, иначе като се качиш ще видиш с очите си какво точно се е случило и къде е проблема! :partyman:
шоп - майстор
Именно, защото меандъра не може да се самоизточи не се използва в самоизточващи се системи. При тях само тип арфа.

Трябвало е да продухаш с въздух или да си долял антифриз преди началото на зимата.

Останало е вода и е спукало. Качи се при панела и виж от къде тече. Ако имаш късмет и външно от някой фитинг трябва да черпиш.

Ако тече от кутията на панела спуканото е вътре. Само който не е ремонтирал такъв панел на покрива ще ти предложи да го ремонтираш на място.
Препоръчвам ти демонтаж на панела и ремонт на земята или на тераса. Трябва да удобно за работа. Препоръката не важи разбира се за плосък покрив:-)))))))))
Успехи!

П.П. при мен вчера сутринтта бе -9 градуса.
plamen6703 - майстор
Само, който не е ремонтирал такъв панел може да му мине през ум, че някой би предложил да го ремонтира на място на покрива върху керемидите :-D ! :partyman:
brassSob - специалист
Това трябва на земя да го свалите. Реже се отзад. По принцип меандъра пука на всички завои на навивката.
plamen6703 - майстор
Изобщо не е задължително да пука на всички завои на меандъра, миналата година са ми носили спукани панели и съм запоил/заварил с оксижен на 4-5 човека панелите и не попаднах на повече от две спукани места, но не е невъзможно да има и панели с големи поражения. Всичко опира до как се стопанисват панелите! :partyman:
brassSob - специалист
Аз говоря за конкретния случай. 4 спукани и всички са като лейки.

Тема "Проблем със соларен панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: