• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 22
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
aanudis - напреднал
Тя каква стана мойта...

Ето как излеждаше горелката сутринта (от вчерашното горене)
Прикачен файл:
viber_изображение_2020-01-07_19-16-45.jpg

Работата е точно както Трифонов предположи, пепелта е в почти най-задния край и се натрупва все повече там

Изкарах скарата и я лъснах, рекох може да помогне. Котела не беше горял 4-5 часа, запалих, начална темп на шнека 32 (колкото е в помещението), явно оттам ще тръгва при мен.

По съветите на Трифонов се заиграх с настройките, като карах само на макс мощност и като повиших въздуха нещата леко се подобриха но пак стигна 60тина градуси след около 2 часа работа само на макс.мощност и реших че така няма да стане. Като я чистя горелката бъркам с прахосмукачката вътре и въобще не съм поглеждал, ама неска за да я снимам я оглеждах с фенера и забелязах че вътре където свършва скарата и започва отделението на вътр. шнек има един нагар по дъното и се е образувало нещо като издигнато ръбче от твърда пепел точно след края на шнека. Та реших да почна на чисто и я разглобих горелката на чаркове и опа изненада
Прикачен файл:
viber_изображение_2020-01-07_19-18-20.jpg
Прикачен файл:
viber_изображение_2020-01-07_19-18-20_1.jpg

Отделението на вътр. шнек и самият шнек, нямам си и на идея какво се е случвало там. Огън ли да е връщало толкова назад та чак до края на шнека? Тавана на отделението не е нагар ами като смола, бъкелит, твърдо и чупливо, все едно нещо се е изпарявало към тавана и втвърдило като изстинало.
Ако е връщало огън не е ли трябвало да пуши яко и да излиза през външния шнек? Досега не ми е пушило никога оттам

Изчистих всичко, слобих, запалих. Тръгна от 23 градуса шнека, което е нормално, чистих я в гаража.. Тръгнах от стандартните по книжка настройки, заиграх се с повече въздух и на макс. мощност повече от 48-49 градуса не вдигна. Мисля че е добре, разлика 17-18 гр, все пак темп в помещението е 32, ама като се замисля на колегата му е 22-23 градуса и то при работа на мин. мощност, е че то колко трябва да му е темп в помещението?

Гасих, чаках 2 часа да изстине, запалих тръгна от 32 градуса, нормално. Работи 2 часа на макс мощност, повече от 48-49 не вдигна. Бетон стана работата и настройките
Прикачен файл:
viber_изображение_2020-01-07_19-18-19.jpg

Ето как изглежда скарата сега, пепелта е вече в средата и напред, коренна разлика май? Или не? Повече въздух немога да вкарам, защото почва да плюе доста неизгорели пелети, или има и друга врътка за още въздух?

Оставих да работи да видя в мин.мощност на стандартни настройки по книжка какво ще стане.. Също много добре - повече от 53 гр не вдига, вече два пъти влиза и излиза от мин.мощност, бетон, даже като мине в макс.мощност връща градусите на 49-50.

Сега съм оставил да си работи нормално и се заигравам с малко повече въздух на мин.мощност и по-късно вечерта ще изгася да видя как е скарата след като е бачкал на мин.мощност

Как мислите, тези градуси добре ли са или още е проблемно нещо?
Някой има ли представа какво може да се е случвало в шнековото отделение и дали това е причината за проблема или настройките са били причина за случилото се в шнековото отделение?

Предварително благодаря ако някой изчете поста и помогне, че доста дълъг стана..
sa6koto9308 - специалист
Пробвай да увеличиш процентите на "Фактор огняр" дали ще има някакво подобрение
aanudis - напреднал
вт яну 07, 2020 8:23 pmsa6koto9308 написа:
Пробвай да увеличиш процентите на "Фактор огняр" дали ще има някакво подобрение
Ок мерси, ще пробвам утре, за днес нищо повече не пипам да видя дали ще е стабилна системата за повече време. Само реших да проветрявам котелното и да взе още да пада темп на шнека :o
То, това котелно, да не би като лаборатория да е опаковане, та кислород не достига на Брена?
В такъв случай, нормално е горенето да е вяло и пушливо.
Закарай малко въздух, с една тръбичка ф50-70, през стената, до горелката!
Факторите за проблема станаха два.
Анди се оказа прав, че е удушен, само дето не от към задника, а за гушата.
Давай инхалатора и ти е тип-топ горелката!
Наблюдението и анализа са голяма работа, а понякога и помагат.
aanudis - напреднал
ср яну 08, 2020 9:13 amТрифон П.Трифонов написа:
То, това котелно, да не би като лаборатория да е опаковане, та кислород не достига на Брена?
В такъв случай, нормално е горенето да е вяло и пушливо.
Закарай малко въздух, с една тръбичка ф50-70, през стената, до горелката!
Факторите за проблема станаха два.
Анди се оказа прав, че е удушен, само дето не от към задника, а за гушата.
Давай инхалатора и ти е тип-топ горелката!
Наблюдението и анализа са голяма работа, а понякога и помагат.
Евала, точно на място!

Те момчетата дето ми правиха инсталацията ме посъветваха да оставим един въздуховод директно през стената да диша котела, даже Ф150 сме оставили, ама впоследствие се получи кофти мястото... Чак сега се сетих че миналата година реших че много студено бие от него право върху котела и го позапуших малко

Прикачен файл:
viber_изображение_2020-01-08_19-34-12.jpg

Сега отпуших и се сетих че мога да насоча струята да не е върху котела с една вент. решетка наскоро бях купувал, много добре стана. Праща студа долу към горелката. 30 мин след тази промяна на макс.мощност закова на 41 градуса, на мин. мощност отива до 44. Свалих още 10 градуса :)


Прикачен файл:
viber_изображение_2020-01-08_19-34-11.jpg

Мисля че още градуси мога да сваля ако пусна тръба долу до горелката, ама пък ще ми пречи като чистя... засега така ще карам да видя как ще е положението.. то пък като се замисля както е сега сигурно бие леко студено и върху тръбите които минават там.. абе ще го доизмисля :)

Ей, благодаря ви много за помощта!
ср яну 08, 2020 7:44 pmaanudis написа:
Следващото, което може да направиш, е да измериш Т на изхода на котела.
Да последваме теорията на Анди! При мен няма такива проблеми, но при теб комина може да не тегли толкова, та Анди може да се окаже на 75- 90% прав, хахааааа.
Сериозно, сложи термометър на изхода на котела! Ако Т е ниска, махаш турболатора. Бош препоръчват да се поставя при -7 градуса.
aanudis - напреднал
ср яну 08, 2020 7:51 pmТрифон П.Трифонов написа:
ср яну 08, 2020 7:44 pmaanudis написа:
Следващото, което може да направиш, е да измериш Т на изхода на котела.
Да последваме теорията на Анди! При мен няма такива проблеми, но при теб комина може да не тегли толкова, та Анди може да се окаже на 75- 90% прав, хахааааа.
Сериозно, сложи термометър на изхода на котела! Ако Т е ниска, махаш турболатора. Бош препоръчват да се поставя при -7 градуса.
Откакто вдигнах въздуха, тръбата от котела до комина взе доста да пари. Пробвах с римоут термометъра с който меря на детето темпа, уж има функция за околна среда ама като насочих към тръбата изписа само "high" :-D
Както и да е, доста е висока темп в момента, макс 3 сек мога да си задържа пръста на нея

Той котела ми е за чистене, мислех днес да го направя, ама детето се разболя сутринта и цял ден съм детегледачка.. Надявам се до няколко дена да изчистя котела, ще видя дали ще падне темп на газовете, след това ще пробвам и без единия и без другия турболатор, и без двата да видя каква разлика ще има

Благодаря отново за съветите!
aanudis - напреднал
ср яну 08, 2020 7:51 pmТрифон П.Трифонов написа:
... махаш турболатора. Бош препоръчват да се поставя при -7 градуса.
Махнах днес двата турболатора. Засега разлика не виждам откъм градусите на шнека - същите са като вчера. Някаква друга промяна по горенете или мощността като че ли не виждам.

Единственото, което веднага забелязах е, че като я няма ламаринката за преграда между бункера и първия ход, неможеш спокойно да си гледаш пламъка като отвориш капака защото нагоре от първия ход хвърчат разпалени финни прашици, и като държиш капак полуотворен ги насочваш право към лицето си. И естествено дори за секунди да погледнеш и затвориш веднага се запрашило около капака. Та мисля че тази ламаринка основно служи за безопастност да не си изгори очите човек а и да не се цапа наоколо
ср яну 08, 2020 7:51 pmТрифон П.Трифонов написа:
Сериозно, сложи термометър на изхода на котела!
Отдавна мисля да го направя ама все забравям или не остава време. Случайно да можеш да ми дадеш линк към някой който е за тази цел? Може и на лични. Мерси предварително!
чет яну 09, 2020 5:19 pmaanudis написа:
...
Единственото, което веднага забелязах е, че като я няма ламаринката за преграда между бункера и първия ход, неможеш спокойно да си гледаш пламъка като отвориш капака защото нагоре от първия ход хвърчат разпалени финни прашици, и като държиш капак полуотворен ги насочваш право към лицето си. И естествено дори за секунди да погледнеш и затвориш веднага се запрашило около капака. Та мисля че тази ламаринка основно служи за безопастност да не си изгори очите човек а и да не се цапа наоколо
...
Сериозно ли го мислиш това? Наблюдението ти само потвърждава, че мястото ѝ не е там, в този сльчай. Махни я! Изводите са ти погрешни.
Термометър за фурна, за десетина лева съм го купил. Шиша му е ок 12-13 см.
Дупчиш по размер и...мериш.
https://photos.app.goo.gl/a83oVKyN6BLgzmG8A
Като го сложиш, направи си едно пробно с и без ламарината!
Димитър Димов - специалист
Питане към знаещите:ако aanudis махне тухличките на горивната камера и затвори отвора,горивната камера я раздели с ламарина която започва от отворите за третичен въздух и опира в плочата(капака) отгоре и махне преградата м/у бункера и горивната камера,ще повиши ли ефективността на котела?
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 22

Тема "Пелетна горелка Bosch Pellet Brenn 2000" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: