Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nicktodorov - помощник
Здравейте.
Преди 2-3 дни 3 от радиаторите вкъщи спряха да загряват достатъчно.
Апартамента е в нова сграда с хоризонтални щрангове (или както там се водеше, не е като при панелките). Сградата беше присъединена към Топлофикация преди 2 месеца след монтиране на индивидуални топломери в коридорите и тестове на системата от фирмата за топлинно счетоводство.

В моя апартамент имам 4 радиатора и една лира в банята. Имам "табло" с кранове за всеки един от тях. Още преди присъединяването, през лятото, по указания на фирма и изчисляване на обеми и т.н., 2 от радиаторите бяха увеличени с добавяне на глидери. Имам монтирани смарт термо глави, които ми показват статистики за ниво на отваряне на клапана по часове и дни, зададена и достигната температура на главата пак по дни и часове и дори offset, който да компенсира разликата между температура на главата и реална в помещението от друг датчик.

Всичко работеше нормално до 10.01 около 14:30ч. гледано по данните от главите. Преди това те са смогвали да достигат желаната температура и да притварят клапаните. Реално са работели между 25% и 75% отваряне, като в много редки случаи са отваряли докрай за кратко.
Обаче от 10.01 около 14:30ч. 3 от радиаторите започват да работят на 100% и въпреки това не смогват да достигнат не само реална температура в стаята, но дори и на самата глава...
На пипане са топли в горната част от към входа, към изхода в другия край са осезаемо по-хладни, а в долната част са си направо студени.
Други съседи не се оплакват от такъв проблем.
Не е проблем с обезвъздушаване, защото като опитам да ги обезвъздуша, излиза директно вода. Това го пробвах и в таблото с крановете на двата вентила там.
Ходих със съсед с ключ до абонатната, според него всичко било в норма спред указанията дадени му от топлинния счетоводител.

Ще съм благодарен на всякакви съвети и идеи. Утре ще идва представител на топлинния счетоводител и искам да знам за какво да му обърна внимание и какви евентуални оправдания от негова страна не са верни...
ESPACE - майстор
Индивидуален филтър имаш ли в "таблото" с крановете? Направи една снимка.
kozl - майстор
Има вероятност някой да е променил настройките на помпата в абонатната. След това диференциалното налягане е намаляло и при теб се е усетило като намалял дебита в 3 от 4 радиатора. Сега ако 4-тия е най-близо да разпределителното, колекторно табло, това потвърждава хипотезата ми.
Понеже пише нов блок, то стандарта е топломерите да са в общите части, та може там да има притворен кран и ефекта ще същия.
Писаното е валидно при условие, че изходящата вода от ВОИ е със същата температура както е била преди десети :wink:
Jacomo - специалист
Термоглавите комплект с термовентилите ли са? Ако не - пробвай първо да ги махнеш, за да изключиш възможността термоглавата да не отваря наистина докрай вентила.
Има също вероятност мощността на радиаторите да не е достатъчна при тази темп. на подаваната топла вода. Какво изложение са помещенията на радиаторите?
Може също и проблем с дебита, както каза колегата по-горе (помпа, кран...).
nicktodorov - помощник
чет яну 16, 2020 12:52 pmESPACE написа:
Индивидуален филтър имаш ли в "таблото" с крановете? Направи една снимка.
До колкото мога да се ориентирам, в моето "табло" няма. Не знам в общото на етажа, където са топломерите как е, нямам ключ за там.

чет яну 16, 2020 1:09 pmkozl написа:
Има вероятност някой да е променил настройките на помпата в абонатната. След това диференциалното налягане е намаляло и при теб се е усетило като намалял дебита в 3 от 4 радиатора. Сега ако 4-тия е най-близо да разпределителното, колекторно табло, това потвърждава хипотезата ми.
Понеже пише нов блок, то стандарта е топломерите да са в общите части, та може там да има притворен кран и ефекта ще същия.
Писаното е валидно при условие, че изходящата вода от ВОИ е със същата температура както е била преди десети :wink:
Според съседа с ключ от абонатната, там не е ходил никой скоро и не е пипано.
Не съм сигурен работещия къде се пада, трудно ми е да се ориентирам зазиданите тръби коя към кой радоатор отива, а не съм си играл да спирам и да пробвам коя за кой е.
След като други съседи не се оплакват от подобен проблем, не знам дали е възможно да са направени промени, които да са се отразили само на мен.

чет яну 16, 2020 1:14 pmJacomo написа:
Термоглавите комплект с термовентилите ли са? Ако не - пробвай първо да ги махнеш, за да изключиш възможността термоглавата да не отваря наистина докрай вентила.
Има също вероятност мощността на радиаторите да не е достатъчна при тази темп. на подаваната топла вода. Какво изложение са помещенията на радиаторите?...
Тези глави не пасваха на моите вентили като диаметър, затова ги сменях.
Направих вече такава проба - свалих едната глава за да остане вентила докрай отворен, но дори и след 2 часа нямаше промяна и на пипане пак така само горе до входа пареше.
Апартамента е с южно изложение. До преди отоплителния сезон редовно в стаите ставаше и над 27-28 градуса. А според статистиките на главите от предходни дни, когато е било слънчево по обяд, главите са притваряли до под 25%.
Прикачен файл:
photo_2020-01-16_13-44-14.jpg
filmatoplo - майстор
:? Явно нещо в Абонатната -помпа ,филтър.Помпата трабва да циркулира -тоест работи ,а филтъра трябва задължително да се почисти .
andy_forresite - майстор
Ами да потвърдим казаното от Kozl. Тодоров, съгласен ли си да направим експеримент с продължителност между 2 и 3 часа? Предлагам да затвориш напълно лирата и двата по-отдалечени радиатори. Като пиша докрай значи буквално - задай снежинка или направо 0 на термоглавите и спри лирата. Лирите имат ниско съпротивление и увличат топлонисителя. Ако останалите два радиатора със 100% отворени термоглави (максимален градус) се загреят здраво, значи проблемът е в циркулацията. Тя пък, както предложи Kozl може да е намаляла поради това, че на някой са му шумяли радиаторите и са намилили скоростта на помпата (по-малък воден поток през системата).
Профилактиката на водния филтър при помпата я казаха. Винаги когато се прави присъединяване, сменят се тръби, добавят се/премахват глидери и т.н., при всяка намеса е възможно в системата да попаднат остатъци от уплътнител например (било тефлонова лента, калчища, течен уплътнител) и от мръсотии от самите метални части.
Има някаква вероятност в канала на стержена вътре в радиаторния вентил, върху който си поставил термостатичните глави, да е попаднало парченце отнякъде. Не е задължително да е от твоя апартамент. Може да е от която и да е точка от сградата. Натисни 10-15 пъти всеки от трите стержена рязко навътре до упор и рязко отпускай, за да се раздвижат добре.
nicktodorov - помощник
чет яну 16, 2020 2:19 pmandy_forresite написа:
...съгласен ли си да направим експеримент с продължителност между 2 и 3 часа? Предлагам да затвориш напълно лирата и двата по-отдалечени радиатори. Като пиша докрай значи буквално - задай снежинка или направо 0 на термоглавите и спри лирата. Лирите имат ниско съпротивление и увличат топлонисителя. Ако останалите два радиатора със 100% отворени термоглави (максимален градус) се загреят здраво, значи проблемът е в циркулацията...
Сега ще го пробвам, защото и без това искам преди да дойдат утре техниците, да съм сигурен дали да ги натискам за проблем извън моя апартамент.
Ще спра двата най-отдалечени физически (най-дълги тръби до тях от таблото), не просто в таблото последните два, нали?
Защото всъщност и те са от тези, които не топлят...работещия се пада по средата някъде.
andy_forresite - майстор
Тези с най-дълги тръби имах предвид под най-отделечени, не в таблото. Таблото си е табло (разпределително табло).
Спри лирата, работещия в средата и още един по твой избор. Целта е да провериш дали останалите присъединени и отворени на максимим, слабо затоплящи се към момента, ще успеят да се загреят.
nicktodorov - помощник
чет яну 16, 2020 2:54 pmandy_forresite написа:
Тези с най-дълги тръби имах предвид под най-отделечени, не в таблото. Таблото си е табло (разпределително табло).
Спри лирата, работещия в средата и още един по твой избор. Целта е да провериш дали останалите присъединени и отворени на максимим, слабо затоплящи се към момента, ще успеят да се загреят.
Готово. Лирата затегнати и двата крана със шестогран до край (тя няма термовентил и глава), работещия радиатор спрян, 2 от неработещите със свалени глави и раздвижени стержени.
Чакам да видим какво ще се получи.

Тема "Изведнъж радиаторите спряха да загряват достатъчно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: