Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kozl - майстор
Снимките на абонатната:
Входаща Т на водата към ВОИ 60 градуса. Изходящата от ВОИ към 50 градуса или делта Т е към 10 градуса.
Двата манометъра към ВОИ са към 3 бара и с делта Т към 3 метра.
Снимката на циркулационна помпа за ВОИ е с ниска резолюция и не се чете дисплея.

Към автора:
По твоето описание нещо е променяно на 10-ти. Помпата може да е настройвана от районния техник. Той трябва да има достъп до абонатната. Обичайно районните техници не се занимават с вътрешната мрежа или така написано - извън абонатната, но пък зависи от характера им. Та късмет. Извън абонатната има кранове към всеки вертикален щранг. Може някой да е притварян. Може в таблото с топломерите да ти притворен кран към твой апартамент от някой с достъп до там.
В този форум съвсем скоро някой се оплакваше от шум в радиаторите и умишлено търсеше начин да намали шума чрез промяна на дебита и дори успя като притвори крана към шумния вертикален щранг.
От твои радиатори не излиза въздух но, в таблото с топломерите също трябва да се обезвъздушава.
Колко етажа има над абонатната? Наша сграда има 8 нива над абонатна. Ако налягането на ВОИ долу в абонатната падне под 3,5 бара последния етаж страда от студени радиатори.
Имай в предвид, че 27, 28 градуса е много висока Т за отопляване на жилище от ТЕЦ.
И понеже пишеш зя нова сграда, възможно ли е новодомци да са си пуснали радиаторите на 10, а преди това да са били спрени?
morfei1 - специалист
Ел. главите в случая са му доста добри "динамични балансьори" на неговата си ОИ в апартамента му, ако мога така да ги нарека. Няма кво да оди кат гламав да върти кранчета, за тва си и купил smart ел. глави с мониторинг и 24 часова история за една торба пари. Ама те горките работят при 100% отворено положение и не могат да постигнат ежедневното си задание, което до преди дни са го правили. Не могат да притворят за да ходи топлото някъде другаде, където има повече нужда от него в момента. До тях като не идва топло, те как да стоплят.

Boost опцията на ел. главите отваря вентила на 80% (а не на 100%) за 5мин. стандартно за бързо затопляне и в стаята си става стабилна жега, а те горките работят с часове на 100% и пак не могат да стоплят до желаната темп.

Аз досега моите на повече от 15-20% не съм ги виждал да отварят с водица на 60C, смятай тея щом ходят до 75% ква вода влиза в тях :idea: .

Проблем има ма не е в неговия "телевизор", ми в общия :roll: .
шоп - майстор
чет яну 16, 2020 6:15 pmmorfei1 написа:


Проблем има ма не е в неговия "телевизор", ми в общия :roll: .
+1
и тези проблеми са от хора с шум в ушите дето имат достъп до абонатната и въртят кранове и сменят настройки на помпата :idea:

П.П.
абсурдно е също в разгара на отоплителен сезон да се спира парно да се източва вода и да се присъединява нов апартамент.
Един преебан кран или резба и всички ще тракат със зъби, пък хилядите лита топла вода в канала пак ще плащат редовните платци :idea:
nicktodorov - помощник
чет яну 16, 2020 5:22 pmandy_forresite написа:
Присъедини още един радиатор да видиш дали топли като другите два. Всички на максимум. Изчакай 1 час.
След този 1 час пусни и четвъртия радиатор. След още 1 час ще си видял колко топлят 4-те и вече си пускай лирата. Специално при лирата следи кой радиатор губи топлина.
Задай си желаната температура по термоглавите...
Още преди да пусна и четвъртия радиатор, и най-големия започна да се охлажда... :cry:
bobivg - специалист
Накарай ги да ти покажат от твоя индивидуален топломер моментния дебит, както и температура вход и изход към твоя апартамента. Вентилите на радиаторите да са напълно отворени, а лирата затворена. Сравни ги с температурата вход и изход в абонатната (вътрешна инсталация). По всяка вероятност при теб температурната разлика ще е много по-голяма от тази в абонатната станция (вход изход). Ако съм прав следва трудната част. Трябва да минат по-всички индивидуални топломери да отчетът температурната разлика и там където е много малка да притварят вентили за да изравнят горе-долу хидравлично апартаментите.
п.п На мен обаче от снимките ми се губи един филтър. Питай ги къде е филтъра на сградната отоплителна инсталация.
nicktodorov - помощник
Съседи на етажа също се оказа, че имат същия проблем. Според тях обаче, така било изобщо от както имаме парно.
Дойдоха днес тия майстори, влязоха, пипнаха единия радиатор. Той както и в началото на темата описах, е горещ от към входа, осезаемо на пипане по-хладен в другия край и абсолютно студен в долната цяла част.
Обаче тия викат "ама той топъл бе, кво искаш - ето работи"...
След спор това нормално ли е или не, казаха, че може да е от вода с по-ниска температура от Топлофикация.
Обаче като слязохме в абонатната, взеха да говорят, как всичко си било в норма, водата от Топлофикация била 70 градуса.
Пипаха нещо по таблото за управление, казаха, че вдигнали малко някаква крива. Ако правилно съм видял, смениха нещо от 22 на 24.
В момента всичко е източено заради присъединяването, да видим какво ще стане като го пуснат...Обаче не съм оптимист като ги гледам как се оправдаваха и обясняваха, как било нормално и колкото-толкова за топленето. А, това, че пускам духалки щото не могат да стоплят? Вдигат рамене...
Последна промяна от nicktodorov на пет яну 17, 2020 1:07 pm, променено общо 1 път.
ky-kyy - майстор
И твоята, не е лесна :?
morfei1 - специалист
пет яну 17, 2020 1:04 pmnicktodorov написа:

Обаче като слязохме в абонатната, взеха да говорят, как всичко си било в норма, водата от Топлофикация била 70 градуса.
Пипаха нещо по таблото за управление, казаха, че вдигнали малко някаква крива. Ако правилно съм видял, смениха нещо от 22 на 24.
Е, кви са тия норми? 70C къде точно в топлофикация е водата, уточниха ли? Щот в абонатната ви измерено с техните си уреди водицата е 60C, а горе на твоят етаж колко е? Нещо ме кара да си мисля, че по-малко от 60C :roll:

Те топлофикация май лека полека започват да минават в нискотемпературен режим на отопление. Явно са чули че е модерно и много по икономично. Ма първо да предупредят потребителите си за да си преоразмерят правилно радиаторите, щот на 55-60C водица си трябват добре преоразмерени радиатори за да топлят, пък нека да не са целите топли.

Тъпанарщината по наща татковина е нявсякъде, особенно в големите "предприятия" монополисти. Вкараха им закон, потребители които са откачени от тях, да не плащат задължителната до момента такса тръби от нова година, и ся се чудят как да наваксат загубите. Някъв умен главунчо е преценил, че като бутнат 5 - 10C надолу и ще ударят великата икономия и ще компенсират загубите. Аман от тънки сметки :oops:
Jacomo - специалист
пет яну 17, 2020 1:48 pmmorfei1 написа:
Вкараха им закон, потребители които са откачени от тях, да не плащат задължителната до момента такса тръби от нова година, и ся се чудят как да наваксат загубите. Някъв умен главунчо е преценил, че като бутнат 5 - 10C надолу и ще ударят великата икономия и ще компенсират загубите. Аман от тънки сметки :oops:
Може ли да ми пратиш закона? Това ако стане, останалите 80%-90%, които си плащаме парно, запознали сме се как се изчислява и знаем какви са му предимствата, ще се ядосаме. Сигурен ли си в информацията, която имаш? На 99% съм сигурен, че няма как това да се случи в етажна собственост.
morfei1 - специалист
пет яну 17, 2020 2:12 pmJacomo написа:
Може ли да ми пратиш закона? Това ако стане, останалите 80%-90%, които си плащаме парно, запознали сме се как се изчислява и знаем какви са му предимствата, ще се ядосаме. Сигурен ли си в информацията, която имаш? На 99% съм сигурен, че няма как това да се случи в етажна собственост.
Малко грешно се изразих.... четох го преди няколко дни ама не закон, а статия. Сега не мога да намеря новината и не се сещам точко къде я четох. Казано нократко, ставаше въпрос, че ЕС са гласували нещо си с което вече, потребители на Топлофикация, които вече не са нейни абонати, не са длъжни да плащат няква такса тръби ли е, не знам си какво. С това нещо което са приели, Топлофикация нямало как да задължи, някой с нещо си и т.н.т след като не са им абонати. Това което е приело ЕС, не е конкретно към Топлофикация и за нея, но я касае понеже не може да извива ръцете на бившите си абонати. Общо взето за това ставаше въпрос в статията. Интересното е, че сега като се опитвам да го намера, намирам някви новини от края на миналата година, където Съдът на ЕС се е произнесъл, точно обратното.... :roll: чак пък толкова наобратно ли да съм чел тази статия..... възможно е щот принципно не ме засяга :?

Тема "Изведнъж радиаторите спряха да загряват достатъчно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: