Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ironlady - модератор
nikivelinov написа:
ra4o написа:
Стиропора е леснозапалим, а Фибран-а върши ли работа или трябва да се слага само минерална вата?
Стиропор, фибран и т.н. се изработват от полистирен. Разликата е само в технилогията, експандиране и екструдиране.

За комини - стъклена или мергелна вата.
:thumbs: така е
burningice - специалист
кюнеца минава покрай стириопорена замазка и не се е подпалилa,т.е. стириопора не гори или може би защото е направена циментова замазка и върху нея има минерална вата- не знам :-|
Здравейте!
Изгърмя ми стария котел и сега трябва да купувам нов :-(
Последните две зими се топля на дърва, въпреки че съм с правен от ламарина котел, но заради удобството и относително добрата цена минах на дърва.
Прочетох тук там из форума, но така и не намерих категорично становище относно пиролизата или комбинираните котлета.
Първите са с 2000 - 3000лв по-скъпи от обикновените и дървата за тях трябва да се съхнат 2години!? От друга страна за да са толкова скъпи, сигурно има защо ... или просто да си взема един котел на дърва и въглища за 2 000-3 000лв (50-60кВ) и да продължавам както до сега...

Моля за съвет
Naskata - специалист
Абе това за съхненето на дървата в продължение на 2 години, не знам от къде е дошло...
Различните дърва съхнат различно... Например буковите дърва след 7 месеца са готови. (25 %-влажност) Горе долу същото е положението и с овощните ...
Виж за дъба, работата е съвсем различна-има поне 7 вида дъб. Някои от тях , за да достигнат тази влажност им трябва поне 3 години, а ако се отстрани кората-поне година и половина...
Аз затова си горя само букови-по това време(март-май) си зареждам и до есента са готови...
Naskata - специалист
Сега по твоя въпрос. Ти явно отопляваш голяма площ-50-60 кВт.
Може би, моя съвет ще ти стори доста странен, но аз бих поставил 2 пиролизни котела по 25 кВт (примерно всеки около 1700) лв. По този начин значително ще намалиш разхода на гориво-примерно през по меките месеци-топлинната енергия която ще произвежда единия ще ти е достатъчна, а в по-студените-ще вкючваш и двата. Като разлика в обслужването, тя няма да е голяма.
И ако ползваш примерно един котел с мощност от 50 кВт-разхода на гориво-дърва ще ти е около 40-45 куб.м. дърва, а при моя вариант не повече от 30-35. Както се казва 10 кубика, са си 10 кубика.... :)
Тази форма на отопление е осоБено популярна в Чехия и Германия, а те ако не са по-умни от нас, може би са по-практични...(и стиснати) :razz:
Lestat - напреднал
Абе колеги какви пиролизни котли ?? Дървата станаха безбожно скъпи! Аз доста пъти питах вече в различни теми, че и аз търся котел ! Но още не мога да реша какъв да бъде, моя искам да бъде на въглища ( по специално ще бъде на кафяви въглища ). Къде има хубави котли да отида да ги поогледам, до момента от гледането в Интернет само Чешкия Карборобот ми хваща окото! Никой ли няма с такъв котел да сподели какви са му впечатленията?
Naskata написа:
Сега по твоя въпрос. Ти явно отопляваш голяма площ-50-60 кВт.
Може би, моя съвет ще ти стори доста странен, но аз бих поставил 2 пиролизни котела по 25 кВт (примерно всеки около 1700) лв. По този начин значително ще намалиш разхода на гориво-примерно през по меките месеци-топлинната енергия която ще произвежда единия ще ти е достатъчна, а в по-студените-ще вкючваш и двата. Като разлика в обслужването, тя няма да е голяма.
:razz:
Ако си взема един котел 50кВт, през по-топлите дни ще му залагам температура 40градуса, и така пак няма да го "пържа" на макс и да хабя дърва. Нали това е една от екстрите на новите котли, че можеш да му зададеш температура, която да поддържа, и така в по-топлите дни ще изразходва по-малко дърва за да постигне 40 градуса например.
Lestat написа:
Абе колеги какви пиролизни котли ?? Дървата станаха безбожно скъпи! Аз доста пъти питах вече в различни теми, че и аз търся котел ! Но още не мога да реша какъв да бъде, моя искам да бъде на въглища ( по специално ще бъде на кафяви въглища ). Къде има хубави котли да отида да ги поогледам, до момента от гледането в Интернет само Чешкия Карборобот ми хваща окото! Никой ли няма с такъв котел да сподели какви са му впечатленията?
Тази зима се топлих на дърва, и изхарчих толкова /пари/, колкото и за въглища/на база предишни години/. Само дето не се занимавах ВСЕКИ ден с пепел, сгурия и подобни простотии ... само слагах дърва /в 18 годишния правен от ламарина котел/ и веднъж седмично го чистех /една кофа пепел за градината :) /
Затова се чудех дали ако си взема пиролизен котел ще намаля разхода на дърва....
apeiron - специалист
Абе хора като искате икономии слагайте слънчеви колектори.
С пиролизния ще ти се намали разхода при всички положениа......
mjjmiro - специалист
nikigada написа:
Определено ще е евтиния вариант със средствата съм ограничен. Засега съм се спрял на Ди Дитрикс чугунен на цена около 2700лв за сравнение Атмоса е над 4000 лв. Какво ви е мнението за Ди Дитрикса струва ли си или не? А иначе зареждане на 4-6 часа не ме бърка!
в къщи го имам същия 36Кв. Дърва почти не използвам, много съм доволен от котела. До сега съм изгорил 2-3 куб дърва от които повечето подпалки и към 2.7 -3т домбас. Един приятел има пиролизен и се презапасява с дърва, защото гори само сухи.

Тема "Какъв котел да избера!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: