• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
davidzvezdata - специалист
нед фев 02, 2020 3:29 pmшоп написа:
нед фев 02, 2020 2:42 pmТрифон П.Трифонов написа:
Само ако си достатъчно богат, че да продаваш.
Ефективността все още е под 19%, а на колекторите е повече.
Не е баш така. Колекторите умират зимата, когато навън е -10 да кажем и има лека облачност.
Фотоволтаиците не ги бърка навън колко е под нулата и работят и при разсеяна светлина.

Демек точно когато ни трябва топло колекторите не работят или работят на минимум заради огромни топлозагуби и дълги трасета, а фотоволтаиците бачкат.

Изминалата седмица купихме за един приятел едно пале 370 ватови монокристали по 225лв/бр именно за да подпомага отоплението зимата в комбинация с ТП

П.П. В дни като вчера и днес и при мен колекторите подпомагат на 70-80% отоплението и ТП като гледам от графиките за изминалото денонощие е работила сумарно под 1 ч за 24ч и то на нощна тарифа.

5,5 киловата е ел. мощност на компресора х 13 ст. киловат = 71 стотинки. Толкова ми струва отоплението за 24 ч.
Но това разбира се са изключения и затова смятам, че има много хляб във фотоволтаиците.
Много точно казано... Само щом като можеш да наблюдаваш фотоволтаик пряко, може ли мнение за % от мощността при зимно облачно... Защото твърдението на фирмите е 50 %...
Жиляскоф, точно ма не баш. Неска купихми утре поиб...и...
https://photos.app.goo.gl/Af8bDaKVf8Z7N2zf7
В 16.30, при напълно заредени ок 200Ач акумулатори, при слънчево предиобедно време. 13.8 поддържащо напрежение.
Дава малко над 9А, при малко над 36В. Смятай работата!
Забравих да завъртя към Грейковица, ма основното форумно общество ми знае бакиите. Работи пелетарник, с ок. 40 ватчаса измерено потребление, на база денонощие, за моята къща. В момента, 48 вентилатор и до 150, с двата шнека, на всеки 45 секунди. Специално за новодошлите.
Та, като увяхне слънцето, почват да бачкат акумулаторите.
Акумулаторите имат ограничен живот и струват пари.
Колко народ може да си сметне необходимите акумулатори, допустимото разреждане, презапасяването и да си позволи разходите? 1%, понеже другите не ги Еве, щот нямат пари и не го мислят.
Ае, по тангентата!

...50% при облак!!! Ми те на луна ше дават поне 30 бе. Егаси, ......!!!
шоп - майстор
нед фев 02, 2020 5:10 pmТрифон П.Трифонов написа:

Акумулаторите имат ограничен живот и струват пари.
Колко народ може да си сметне необходимите акумулатори, допустимото разреждане, презапасяването и да си позволи разходите?
Трифон, за акумулатори и дума не трябва да става. Те са паразит, скъпи и с къс живот.

Говорим фотоволтаик + ММПТ контролер да загрява директно чрез нагревател водата или фотоволтаици + мрежов инвертор с токов ограничител ( за да не връща в мрежата ) да захранва ТП

Давам пример пак с палето от 30 бр панела по 370 ват/пик

Те могат да дават максимално над 11 киловата, но дори и 50% или 30% да добиват е достатъчно, а винаги може да се добави от мрежата. Просто безплатната енергия е с приоритет и само в случай на нужда се довзима.

Разбира се идеално нещо няма, защото ако имаме повече добив отколкото е моментната консумация на домакинството просто го губим.
За плащане и обратно в мрежата просто трябва да забравим:-)
нед фев 02, 2020 7:17 pmшоп написа:
Ясно, разбрах те, но все още е скъпо.
davidzvezdata - специалист
нед фев 02, 2020 7:17 pmшоп написа:
нед фев 02, 2020 5:10 pmТрифон П.Трифонов написа:

Акумулаторите имат ограничен живот и струват пари.
Колко народ може да си сметне необходимите акумулатори, допустимото разреждане, презапасяването и да си позволи разходите?
Трифон, за акумулатори и дума не трябва да става. Те са паразит, скъпи и с къс живот.

Говорим фотоволтаик + ММПТ контролер да загрява директно чрез нагревател водата или фотоволтаици + мрежов инвертор с токов ограничител ( за да не връща в мрежата ) да захранва ТП

Давам пример пак с палето от 30 бр панела по 370 ват/пик

Те могат да дават максимално над 11 киловата, но дори и 50% или 30% да добиват е достатъчно, а винаги може да се добави от мрежата. Просто безплатната енергия е с приоритет и само в случай на нужда се довзима.

Разбира се идеално нещо няма, защото ако имаме повече добив отколкото е моментната консумация на домакинството просто го губим.
За плащане и обратно в мрежата просто трябва да забравим:-)
Точно така е... Но ще ги пуснете ли зимата, за да се види добива при облачно...
шоп - майстор
Следващата зима ще е теста.
Има доста бюрокрация по съгласуване с ЧЕЗ
Жиляскоф, преатела на Шопа ши пичели, та ши почакаш.
У другиден, тука ши е облачно, та само заради тебе ши напрая видеотест.
Само да не ми мини котка пътя, чи на комшутката е черен котобар.
davidzvezdata - специалист
нед фев 02, 2020 7:55 pmТрифон П.Трифонов написа:
Жиляскоф, преатела на Шопа ши пичели, та ши почакаш.
У другиден, тука ши е облачно, та само заради тебе ши напрая видеотест.
Само да не ми мини котка пътя, чи на комшутката е черен котобар.
ОК... БЛАГОДАРЯ .... Мисля, че в сряда ще е облачно...
нед фев 02, 2020 8:08 pmdavidzvezdata написа:
От днес, оставил съм около 40 ватчаса, консумация на 230в, да се осигуряват само от 300 вата фотовортаик и 200 Ач акумулатори.
Измервам и потребената енергия, на изхода.
maistora1965 - специалист
https://photos.app.goo.gl/Af8bDaKVf8Z7N2zf7 Малеее с тия керемиди ква риба на керемида става :drinkers:
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Термопомпа от климатик и върешни тела за отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: