Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zhoro25 - специалист
Здравейте,

взехме стара къща на един етаж 47кв (две стаи - всекидневна и кухня и спалня). Оправихме я, изолации, прозорци и тнт. Искам да си взема пелетна камина.

Спрял съм се на този модел

https://artel-kamini.com/project/petit-6/

и на този

https://shop.amigobg.com/product/1403/p ... a-6kw.html

Разликата в цената е огромна, както и в килограмите (50кг и 120кг).

Някой има ли опит с една от двете? Споделете и мнение? Ако може и съвет за подобна от друга марка? Важно е да има голям прозорец, за да се вижда огъня!

Благодаря
morfei1 - специалист
И двето не съм ги ползвал, но ако ще скачаш, на по-скъпата.... за тия пари има с водна риза и ще си стоплиш целия етаж, ако поставиш радиатори, със сходен разход на пелети като на сухата камина :roll:
LazarGanev - "Велик майстор"
За две стаи смятам, че топловъздушната е по-добро решение - просто и с много по-малко проблеми. Не мисля, че щее проблем спалнята да е с 2-3 градуса по-хладна. Такива евтини съм виждал дори без пресостат на димните газове, което е опасно от задушаване на живеещите. Втората като гледам е наследник на бившето Pony на Ерато, което беше сигурно най-доброто в класа си.
Andri01 - майстор
"...пресостат на димните газове..." :? Да не е "датчик за димни газове" ? Нещо "пресостат" не виждам как ще различи дим от горенето и въздух?
LazarGanev - "Велик майстор"
Датчика е друго, говоря за пресостат - това е една задължителна защита, той следи разликата в наляганията между горивната камера и околната среда и гаси камината при запушен комин, отворена врата или счупено стъкло.
Andri01 - майстор
Дай някой линк да го видя. Интересно ми стана,защото при запушване на комина-налягането ще се вдигне. При счупване на стъклото-налягането ще е равно на околното. Интересна настройка ще има диференциала на този датчик . В случай на отваряне на вратичката за зареждане,вентилатора ще спре веднага ,само ако има спирачка. В противен случай от инерцията ще засмучи изгорели газове от камината ,тъй като ще се получи под налягане в стаята. На един приятел монтираха камина с въздуховоди / фирма тука във Варна/ но няма такъв датчик. Има само температурен за вентилатора. Разхождаше му всички миризми из апартамента и той махна всичко. Сега търси мющерии за камината и вентилатора.
П.С.: Май говорим за различни неща. Аз имах в предвид камина за твърдо гориво,не пелетна. Но проблемите са подобни-без отварянето на вратичката. А и наистина искам да видя един такъв пресостат. От чисто любопитство :)
LazarGanev - "Велик майстор"
Топловъздушна камина не е синоним на отопление с въздуховоди :) .
Ей това е пресостата, имат го и газовите котли:
Изображение
zhoro25 - специалист
Lazar,

значи, ако правилно разбирам, и двете са добри, но втората е много по-добра от първата. Нали?

Пише за втората, че е MCZ!

Благодаря ви

георги
LazarGanev - "Велик майстор"
Да не стане грешка - първата не я познавам, тъй че не мога да кажа нищо за нея. Втората наистина е италианска MCZ, Ерато имат партньорски отношения с тях.
Andri01 - майстор
Благодаря. А как се настройва ? Все пак има разлики между газовите котли и пелетните?! А и те са с различни параметри ,големина на камерите... ? :partyman:

Тема "Artel petit 6kw" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: