• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
omegaart - напреднал
ср фев 12, 2020 8:04 amшоп написа:
Проблема с паметта при спиране на тока реално си остава нерешен.
Решава се с нови контролери от алиекспрес с памет , просто тия явно не са много читави.
nork - специалист
Добър ден, ще ползвам темата за да попитам и аз за термостати. Ще изграждам подово отопление с термопомпа и конвектори за охлаждане. Спрял съм се на термостати salus за контрол на подовото, но как да вържа и конвектора към него?
filmatoplo - майстор
Конвектора си има вградено управление ,което има функция за отопление и охлаждане. :wink:
nork - специалист
нед мар 08, 2020 10:44 amfilmatoplo написа:
Конвектора си има вградено управление ,което има функция за отопление и охлаждане. :wink:
Да, това ми е ясно. Може би не си зададох въпроса правилно :
Искам И конвектора да в вързан към термостата за да командва задвижките на колектора когато е нужно допълнително топлина в стаята или при преходния сезон когато подовото няма да работи.
filmatoplo - майстор
Не виждам защо да се усложнява ,подовото нека си има термостат ,конвектора неговото управление си му стига -като то може да командва и вентил задвижка за самия конвектор.
шоп - майстор
нед мар 08, 2020 10:37 amnork написа:
Добър ден, ще ползвам темата за да попитам и аз за термостати. Ще изграждам подово отопление с термопомпа и конвектори за охлаждане. Спрял съм се на термостати salus за контрол на подовото, но как да вържа и конвектора към него?
Аз се отоплявам и охлаждам по този начин.

Моя съвет е да не даваш нито лев допълнително за термостатни глави и управление на подовото. За мен това са пари хвърлени на вятъра.

Идеята при отопление с ТП е да имаме минимална температура на подаващата вода 28-30-32 градуса да кажем. Ако имота не е добре топлоизолиран градусите може да са 30-32-34 например.

Единственото управление е по температура на водата на ТП и чрез вградените в конвекторите терморегулатори.
Пускаме ТП да работи на минимални градуси и подовото отдава колкото е възможно. Ако трябва да се увеличи Т в стаите управлението на конвекторите се грижи за това.

Хубаво е ако управлението на ТП има опция да следи външната Т и по нея да увеличава или намалява Т на топлоносителя.
Например при моята ТП при 0 гр външна, ТП подава +32 гр, ако навън стане -5 гр подава +34 гр, а ако навън стане + 5 гр подава +30 гр. Логиката е такава, но може да се програмира.
nork - специалист
@шоп - помпата ще я прави феникса, идеята за термостатите е да мога да променям Т в спалнята и детската независимо от дневният тракат.Имота е новостроящ се апартамент на среден етаж с изолация 10см, стъклопакети бяло/к стъкло с аргон. Изкарах за месец и половина експресно обучение по топлотехника, но атоматиката ми е тъмна индия. :?
Ако е възможно обясни как става това с конвектора да се увеличава Т? Ако е само като го пуснеш да духа това за мен не е вариант, заложил съм 2 - един в дневният тракт и един в коридора за индиректно охлаждане на 2те спални
Последна промяна от nork на нед мар 08, 2020 7:17 pm, променено общо 1 път.
omegaart - напреднал
нед мар 08, 2020 7:13 pmnork написа:
Аз съм с 2 помпи от феникса , задвижите ги махнах защото са доволно безмислени. Гледай конвекторите да са с мемори и да можеш да сетваш график , това ти е най-бързо и лесно + адекватно.
  • 1
  • 2

Тема "Водени конвектори с 2 и повече темп. датчици." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: