• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
boristsv - помощник
Каква изолация за тръби за парно да избера?
LazarGanev - "Велик майстор"
Сега има голям избор :)
mgbagera - специалист
Малко е стара темата но за да не пускам друга със същото питане ще пиша в тази.

На тавана имам тръби от инсталацията на слънчевия колектор и се нуждаят от изолация. Част от водата не влиза в дреин бек съда и е рисковано да я оставя така незащитена.
Решил съм да ги обвия с вата а след това може и със стиропор.

Питането ми е ватата как трябва да се постави около тръбата. Трябва ли да е възможно най плътно сбита, обвита около тръбата или да е свободно отпусната. Ватата в отпуснато състояние е към 5см дебела (може и повече). След като я обвия около тръбата трябва ли да я пристягам възможно най много да се сбие и да стане плътна или да си остане както е сега с дебелина 5см?
Andri01 - майстор
И моята с-ма е в кара тавана.Изолацията е от сивата,порестата/не и знам заглавието/. Съда е изолиран с вата и ламаринен кожух,а върху помпата съм метнал едно парче вата само.
mgbagera - специалист
И аз имам от сивата тръбна изолация но тя е само 1см дебела и не е достатъчна.
Искам да сложа от ватата както на тръбите така и на бойлера. Никога не съм я използвал и не знам трябва ли да е сбита или максимално раздута? Според мен трябва да е раздута нали все пак въздуха в нея е изолатор.




П.п: вие у Варна може и без изолация да карате. Там зимата я падне сняг я не :-D. А на другия краи на картата в планинските райони си е студ.
шоп - майстор
Соларните тръбни пътища вкъщи си ги изолирам със сивата евтина изолация Ф18х10мм отгоре омотано с обикновенно широко тиксо. Вторият слой е аерофлекс Ф40х15мм и обмотаване с ал.самозалепваща лента.


За парно използвам шалета с ал.фолио.
Evgeniy - майстор
При тези съвременни материали с вата ли ти се занимава?

Ето вариант с 25мм микропореста гума:

Прикачен файл

Capture.JPG
Capture.JPG (29.3 KиБ) Видяна 3186 пъти
Jblaze - специалист
Вдигам темата с питане за съвет. Имам проблем с конденз в мазето от тръбата на студената вода на целия вход, която минава през мазето. Тръбата ф50 (най-близката на снимките) е с изолация (външно ф75), но въпреки това при леко натискане на изолацията е мокра и отделно на държачите се виждат капки вода. Поради малката площ на мазето, липсата на вентилация и след леко наводнение в почти всички мазета, имам проблем с мухъл в мазето. Изхвърлих доста неща (основно хартия и дървени шкафове) и сега искам да спра конденза и след добро почистване и проветряване да го използвам отново.
Мислех си да сложа още един слой изолация върху сегашната, но в близката железария нямат изолация с такъв диаметър. Гледах и в сайта на Практикер и пак са малки диаметри. В Бриколаж видях тази и предполагам ще стане. Но първо се допитвам тук и ще се радвам да чуя и по-добри предложения.
Мерси предварително.

Прикачен файл

2020-01-13 19.52.36.jpg

Прикачен файл

2020-01-13 19.52.33.jpg

Прикачен файл

2020-01-13 19.53.32.jpg
Jacomo - специалист
ср яну 15, 2020 3:37 pmJblaze написа:
Тази сивата изолация не става.
preslav - майстор
ср яну 15, 2020 3:37 pmJblaze написа:
Вдигам темата с питане за съвет. Имам проблем с конденз в мазето от тръбата на студената вода на целия вход, която минава през мазето. Тръбата ф50 (най-близката на снимките) е с изолация (външно ф75), но въпреки това при леко натискане на изолацията е мокра и отделно на държачите се виждат капки вода. Поради малката площ на мазето, липсата на вентилация и след леко наводнение в почти всички мазета, имам проблем с мухъл в мазето. Изхвърлих доста неща (основно хартия и дървени шкафове) и сега искам да спра конденза и след добро почистване и проветряване да го използвам отново.
Мислех си да сложа още един слой изолация върху сегашната, но в близката железария нямат изолация с такъв диаметър. Гледах и в сайта на Практикер и пак са малки диаметри. В Бриколаж видях тази и предполагам ще стане. Но първо се допитвам тук и ще се радвам да чуя и по-добри предложения.
Мерси предварително.
За съжаление борбата с мухъла е мисията невъзможна при липса на вентилация - предполагам нямаш намерение да си слагаш влагоуловител в мазата. Почти немислимо е и да спреш образуването на конденз по студената тръба, но можеш да опиташ да облечеш в общ кожух всички тръби и да ги опениш, също така възможен вариант е да сложиш улук под студената тръба и да го отведеш в канал, който най-вероятно нямаш в мазата.
  • 1
  • 2

Тема "изолация за тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: