Най - вълнуващия въпрос зимно време.
съб фев 22, 2020 9:44 pmLazarGanev написа:
...
Лазаре, преоразмерена система по бавно се изплаща. От тебе, от Филма и от още кой, не помня, съм го научил.
Кому са нужни тия градуси, като за къпане, за чиниите и за гащите, стигат 45-50, където загубата на енергия е по малка?
С Тесито (едно), съм топлил 200л (80 първи и 120 втори бойлер, чрез рециркулация) до 63-4 градуса. Писал съм го и съм го показвал тук, ма отдавна беше.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб фев 22, 2020 9:56 pmТрифон П.Трифонов написа:
съб фев 22, 2020 9:44 pmLazarGanev написа:
...
Лазаре, преоразмерена система по бавно се изплаща.
Не споря, ама нали знаеш за обущаря? Бойлерът ми попадна за 100лв от клиент - не можех да заделя 1200лв за 300л с 2 серпентини, щото като влиза човек в ново жилище парите не стигат. Единият панел е пак бракуван от клиент, щото замръзна, другия (Теси) беше също брак, счупено стъкло. Контролерът го отказа друг клиент, щот му бил скъп. Та така съм си сглобявал системата. Сега ще сменям бойлера с точно такъв какъвто искам, но пак не е нов, а го ползва клиент, уж приятел в едно заведение на плажа, уж щеше да го плаща на края на сезона, но фалира и няколко години не може да ми го плати, та се съгласих да си го прибера за мен. Сега вече колекторите ще дойдат по размер. :cool:
съб фев 22, 2020 10:14 pmLazarGanev написа:
...другия (Теси) беше също брак, счупено стъкло.... :cool:
Опалянкааааа!!!
Имам здраво стъкло за Теси 2 квадрата с алуминиевия абсорбер.От първите, по стройни ASL.
На някой да му трябва оргинално призматично стъкло? Хахааааа.
Източвах една зима, че пропилена изтече, заради съвестни монтажници на Славов и небрежен Туньо, ама останала вода и тръбичките цъфнаха.
Заварих ги, ма се не иде ред да сглобя.

То и аз ръся препоръки за топлоизолации, ма мойта къща не съм напраил.
kabel96 - специалист
А как се представят Българските на Сън систем "Бурнит" РК-SL 2.7 спрямо Вайсман и Бош.Ще се ползват само за отопление на басейн.
нед фев 23, 2020 11:12 amkabel96 написа:
А как се представят Българските на Сън систем "Бурнит" РК-SL 2.7 спрямо Вайсман и Бош.Ще се ползват само за отопление на басейн.
viewtopic.php?t=45756&start=180#p772880
Сухи приказки, ма белким стоплят басейна!
Филма е монтирал поне стотина, та дано каже. От него съм чел, че лятото били перфектни. Виждам много, по южното черноморие. Не изглеждат добре, след години на атмосферните условия, но дано само туй е кусур?
Неска си свалих стъклото, с част от рамката, на Тесито, от покрива.
Освобождавам място за немците, за които, ако ги качвам сам, установката ще е малко по сложна, че тежат по илада пари.
https://photos.app.goo.gl/rVnZnZL9QhzdhiFX8
И едно клипче за Кабела. Инсталацийката е временно инсталирана така. Следва оптимизиране.
https://photos.app.goo.gl/LM1wS7r4mqYTwpUB7
Не можах да го завъртя, да му се.....!

Някой да пропусна стария Елдом съдържател, дато е напраен преди 96-7ма, къпа ме от покрива 2007-8ма, летата и сигурен съм, че още е здрав?!! Свалям го само за тестове.
По покривите има и по усъвършенствани технологии.
https://photos.app.goo.gl/ovnMBP2iRMHkEt438
kabel96 - специалист
Аз колектори си имах 6 броя вече 14 години до преди миналата седмица.Бурята ми взе 3 от тях.Имам си и застраховка и сега се чудя с какви да въстановя полето.
Изображение
filmatoplo - майстор
Висманите вдигат 60 градуса със монтажните лепинки ,като отлепя лепинката от стъклото вдига 100 гр :wink: помпя системата задължително на 3 бара за да държи на 130 градуса без да заври .100 градуса с работеща помпа съм наблюдавал на един обект когато за няколко дни са е загряла водата в бойлерите без консумация ,предимно през Май .Друго което искам да кажа ,зависи какво управление се ползва ,ако е Висман то има разтоварване и охлаждане ,ако е Поморийско -няма охлаждане ,в дадения от мен по горе пример бе Поморийско управление -без функция охлаждане .Когато хотела започне да функционира Юни -нищо не прегрява.Мисля че в случая управлението бе отхвърлено от офертата за ради цената ,по спомен тогава около 1000 лв.Панелите тогава бяха по 1700 лв бр.
filmatoplo - майстор
За басейна ,човека ми възложи задачата да го топлим ,от там аз се заех ,естествено инфо няма ,сам стигнах до нужното ,имах приблизителна насока само че в место панели котел на нафта 240 киловата и голям обем басейн ,умалих мащаба и се получи .Единствено се гадаеше теоретично времето за което ще се топли ,и това съвпадна с очакванията .При басейните това е лошото -че нямат изолация ,и ако денем го загрееш на 28 гр ,то вечер изстива пак до 18 гр ,на другия ден до обед е готов на 28 -така цикъла се повтаря до момент в който басейна не се охлажда вечер Август и инсталацийката работи почти изцяло за БГВ.Човека си водеше записки всеки ден сутрин колко градуса е водата в басейна и кога ще се загрее .Имайте предвид че дебита през кожухотръбния топлообменник 2цола е 12 кубика на час с 18 градуса вода се бори с много по малък дебит с температура 65 градуса ,и така градус по градус за няколко часа вдига градусите в басейна до 28 .
kabel96 - специалист
нед фев 23, 2020 2:04 pmfilmatoplo написа:
За басейна ,човека ми възложи задачата да го топлим ,от там аз се заех ,естествено инфо няма ,сам стигнах до нужното ,имах приблизителна насока само че в место панели котел на нафта 240 киловата и голям обем басейн ,умалих мащаба и се получи .Единствено се гадаеше теоретично времето за което ще се топли ,и това съвпадна с очакванията .При басейните това е лошото -че нямат изолация ,и ако денем го загрееш на 28 гр ,то вечер изстива пак до 18 гр ,на другия ден до обед е готов на 28 -така цикъла се повтаря до момент в който басейна не се охлажда вечер Август и инсталацийката работи почти изцяло за БГВ.Човека си водеше записки всеки ден сутрин колко градуса е водата в басейна и кога ще се загрее .Имайте предвид че дебита през кожухотръбния топлообменник 2цола е 12 кубика на час с 18 градуса вода се бори с много по малък дебит с температура 65 градуса ,и така градус по градус за няколко часа вдига градусите в басейна до 28 .
Басейна си има и термопомпа и котел.Ползват се 3-4 пъти в годината когато идват едни зиморничеви приятелки.С тия 6 колектора дето бяха мога да напиша дисертация градус по градус за последните 6 години.Имат монтиран топломер Сименс на тях.И аз ги карах на 3 атмосвери.Не знам как пада температурата при теб но при мен всеки ден се вдига с 3 градуса и пада с 1 през ноща,това без покривалото.Така стига 28,5 през ноща и 29,5 късния слетобед и до там се изравнява системата и варира в тия градуси.За всичките години 3 пъти е минавала 31 градуса.Управлението е елементарно,щом панелите вдигнат 30 градуса и се включва цирколационната помпа.Щом се ские слънцето помпата спира.
нед фев 23, 2020 3:59 pmkabel96 написа:
Какви бяха колекторите, до сега? На Теси ми приличат гърбовете.
Ако е така, защо мислиш да заменяш с други?

Тема "viessmann соларни панели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: