Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Шопе, купих си 2 панела 200FM, въпреки че управителят на БГ Терм ме убеждаваше, че не си заслужава по високата цена.
Разликата е в дебелината на изолацията и материала, от който е изпълнена.
Скъпият е с полиуретанова пяна и не е по тежък, а по лек, с 1 кг. Това в предвид, че пяната е по лека от каменната вата.
Разлика има и в рамката, освен цветът. Била безшевна, за разлика от 100 FM. Последното е по думи на човека от БГ Терм. Снобарията продължава да е нелечима, при мен.
Зимно време, 200 FM давал малко повече, но на фона на годишния добив, никога не би се изплатила разликата в цената.
Скоро ще се закачат на 500 + 80 литра и по натам ще пиша за добива.
Само се чудя последователно ли да закача серпентините или с отклоняващ вентил.
шоп - майстор
Колега Трифонов, много благодаря за инфото. Не знаех, че при модела 200 изолацията е от полиуретан.
Лично за мен това е по-добрият изолатор, защото, когато е намокрен не губи толкова бързо топлоизолиращите си свойства.
Отварял съм доста панели с изолация от вата и при конденз ватата става на топка, свлича се и изолацията е компроментирана.

А на въпросата ти 500л +80 л последователо или с вентил не го разбрах.
съб фев 22, 2020 2:58 pmшоп написа:
...А на въпросата ти 500л +80 л последователо или с вентил не го разбрах.
За полиуретана прочетох някъде, не съм се убедил лично. Логично е да е такава, понеже навсякъде го пишат с килограм по лек.
Чуденката ми е, последователно или паралелно да захраня серпентините.
При паралелното, първо се топли малкия бойлер, понеже ми е на етажа, а после големия, който е долу, в котелното. Изпълнява се с трипътен електр. вентил. Някъде му казват- отклоняващ.
Ако ги навържа последователно, ще си се топлят почти еднакво и едновременно.
Междувременно реших, че ще е първият вариант. Това ми гарантира, че при липса на слънце, в малкия обем ще има вода с по висока Т, евентуално годна за душ. При слънце, излишъка ще ходи в големия бойлер, който е и буфер. Такава система ми гарантира 100% оползотворяване на енергията, понеже 2 панела са излишно разточителство, ако се ползват само за БГВ на двама души.
Освен това, почти на 100% ще имам слънчева БГВ, годна за къпане, макар и в малък обем, а буфера, затоплян от газов или пелетен котел ще се ползва само за отопление.
filmatoplo - майстор
Панела 200ф е много по качествен от 100ф ,веднъж ми бяха объркали 1 панел при поръчка и ми докараха 100ф-не струва .Гарантирам за качеството на 200ф-имам 4 инсталации изградени с по 15 панела -като те топлят по 6 бойлера по 500 литра.Имам една инсталация с 6 панела и 2 бойлера по 500 л -тук загрява водата и до 95 веднъж я видях в бойлерите .Една имам 2 панела с 1 бойлер 500 л .И тази дето споменах 5 панела и басейна ,тук целенасочено и приоритетно се топли басейна защото това е целта от15-18-20 градуса да го загрява до 28 градуса ,и ако го затопли да превключва към БГВ .В случая хотела има една от 15те панела и 6те бойлера отделно за БГВ.Изброените инсталации с панели Висман еф200 не са зада се хваля а да покажа бройката на компонентите ако някой иска да си прави .Монтират се бързо и лесно с помощта на едни бързи връзки :wink:В поле панелите се монтират по определен начин ,имат и по голямо съпротивление за ради малкия диаметър на тръбата в меандъра фи-8 ,за 15 панела помпа 32на 80 аха да е малка въпреки че ги разделям на 3 полета по 5 панел.. :wink:
шоп - майстор
Филме, благодаря за инфото.
Да питам още нещо, теб, Лазар и други с мнение.
Понеже нямам преки наблюдения над такива скъпи колектори, а приятелят ми е супер снобар и иска да е горната кора на лайното.

Висман еф200 и Бощ 7000 в момента са на горе долу на една и съща цена (около 1000 лв)
Ако трябва да се избира между тези колектори за да се изгради система от 3 колектора и 500 л. бойлер кой бихте избрали?
Благодаря!
LazarGanev - "Велик майстор"
F100 отстъпва на Solar5000, имам впечатления, за F200 и Solar7000 не мога да кажа, защото с втория имам десетки инсталации, но от първия не съм монтирал. Да си призная мен ме дразни това "предимство", което се изтъква за стъклото на Висмана. Вече чувам негативни отзиви, че не успяват да си свършат работата такива панели. Кой може да ми гарантира, че не се скопява панела? А като остарее това стъкло. Защо му е на 500л бойлер с 3 панела подобна "екстра", кога ще прегрее този бойлер? Той първо никога не може да загрее до 90*С, второ помпената група си има функция за охлаждане, контролера отделно има функции против прегряване. Абсолютно излишна екстра, която обаче съм почти убеден, че ще спъне панелите и резултатът ще е по-ниска температура в бойлера отколкото със старото стъкло на F200.
съб фев 22, 2020 8:31 pmLazarGanev написа:
... отколкото със старото стъкло на F200.
Не е в стъклото.

Немците пишат че покритието на абсорбера започва да променя структурата си от 75 градуса, а не че на 75 ще го ограничи.
На анимацията се вижда, че при около 100 започва да се засилват загубите от колектора.
Пишат и за температурата на стагнация хубави работи.
Във връзка с това и за гликола работите са хубави.
В нета информация много.
Има колега, който топли 300л с два панела 200fm, от няколко години и е повече от доволен. Колекторите позволяват прост контролер. Освен това, същият писа тук, че системата му никога не е прегрявала, което би се случило в такава с обикновено покритие и без консумация, през летен слънчев ден, докато хазаите обикновено са на работа.
Това лято ще ми пълнят "джакузито", пък като са скапят, ще му мисля.
Едва ли това ще се случи, па което и да е от последните две.

Шопе, ако преатела, или двамата се съмнявате, в покритието на "модерния", мисля че все още се предлагат с обикновеното селективно покритие. За 100f съм сигурен. В такъв случай, ако не е гарантирана ежедневното интензивно точене на бойлера, или допълнителен консуматор на енергията, два панела са предостатъчни за 500л бойлер.

Въх, даже на вакуумните тръби го слага швабен!!! Не бях гледал до края, също кат циганин музикант.



Ай сига ши разбирем, до къде сми с френския.
...и с немския.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на съб фев 22, 2020 9:34 pm, променено общо 1 път.
filmatoplo - майстор
Вакуумни Висман не съм поставял ,само китайски -ако са топлинна тръба 12 стигат за 100 литра вода .
Точно за топлинна тръба, става на приказка.
Който го интересува, намира. Ше страдам с Висмани, видело се е.
LazarGanev - "Велик майстор"
Моите колектори работят на 110*С и вечер имам 70-80*С. Ако започнат "промяна на структурата" над 75*С, със сигурност вечер ще имам по-малко градуси в бойлера. Панелите ми са малко преоразмерени спрямо бойлера (200л Елдом, стенен) - единият е Solar 5000, 2.4м2, другият Tesy 2.1м2 - общо взето те са 250-300л бойлер. Не съм забелязал системата да е прегрявала, дори и да се е случвало за тези 6 години - не се е отразило с нищо. И най-простия соларен контролер от 60-70лв има защита от прегряване, най-евтината помпена група - също.

Тема "viessmann соларни панели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: