Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nikigada - специалист
Здравейте, имам нужа от съвет.

Постановката е следната: нафтов котел преустроен за работа с пелетна горелка, към комина домоход от гофрирана неръждавейка, комин с височина 7.5 метра зидан с плътна единичка със светло сечение 28х28 см. Температура на изходящите от котела газове ~ 58-64 градуса. Водата в ризата движи в граници 52-55 градуса. Котела се управлява със стаен термостат, в зависимост от времето навън работи няколко пъти - 5-6 на ден по около 40 минути до макс 2 часа т.е. не може да стопли комина и оттам проблем с конденз. Вчера залепих телефона си на конец и го пуснах да снима видео и го спуснах в комина. От долу да горе си е мокър. Комина е вътрешен по средата на сградата т.е. се брои за топъл само последните 2.5 метра общо под и над покрива не са изолирани т.е. само измазана единичка. Тази влага към края на сезона избива по надтаванните участъци и ме дразни. Ще се разруши комина в бъдеще. Вчера мислих по този въпрос как бих могъл да реша проблема. Дори да изолирам над тавана не мисля че ще се оправят нещата, и в топлата част на комина има конденз според клипа. Не искам да повишавам градусите на котела за да не хвърлям пари на вятъра. С тези температури си топли и харчи чудесно.

Разсъждавах върху този вариант - неръждаеми домоходи по метър свързвам ги един по един и ги спускам отгоре на комина до долу до котелното, диаметър 150мм мисля няма да има проблем да премине. Отдолу пробка за конденз над нея тройник и закачам котела. Евентуално пак отгоре насипвам перлит в кухината между тръбите и тухления комин. Може и когато напъхвам тръбите да ги увия с минерална вата но перлита ми се струва по-добро решение.

Според вас дали проблема ще се реши - мокрия тухлен комин оттам и бъдещи петна по стените. Ясно че ще се налага да изтакам регулярно този конденз но идеално в този живот няма!

Моля за вашето мнение, Благодаря Ви!
speka_rs - майстор
3-пътен вентил и по висока темепратура в комина може би ?
krasi92 - майстор
Перлита не е добра идея.При 280 светло не е ли по добре неръждавейката да е 200.
шоп - майстор
вт фев 18, 2020 4:11 pmkrasi92 написа:
Перлита не е добра идея.При 280 светло не е ли по добре неръждавейката да е 200.
Защо перлита да не е добра идея? Според мен е много добра идея. Имам по този начин изолирани бойлери и буфери.
nikigada - специалист
вт фев 18, 2020 4:11 pmkrasi92 написа:
Перлита не е добра идея.При 280 светло не е ли по добре неръждавейката да е 200.
Мисля няма да е проблем да мушна и 200 мм но пък дали има смисъл при положение че диаметъра на изхода на фукса е 150мм. Със сигурност ще стане и 180мм. В такъв случай обаче няма да мога да сложа почти никаква изолация върху тръбите.

Защо мислиш така за перлита, дават му температурна устойчивост до 9000 градуса!!!!

Благодаря!
krasi92 - майстор
900 градуса маи му дават а и да може да пие доста. Бих сложил каменна вата.
......., кой е пъхал иноксова тръба, в коминя си и после я е обличал с вата?
Чел съм, за някои, които са насипвали перлит.
Не съм чел, за температури, по големи от 300 (в комина, освен при пожар), та перлита остава.
Виждал съм изчезнала вата, при пожар, та ...през хабера ми е, сравнено с перлита, в случая.
Ако перлита пие вода, ватата жадна ли седи?
Ае, стига глупости!
...намам предвид рекламите за бързи кредити.

Ники, при тия температури и интервали, дето ги споменаваш, смятам че и 150 см. вкладна цев ще ти върши работа.

Ако пъхаш тръби, горна тръба влиза в долна, и така до горе.
бат Вальо - специалист
И пак ще имаш конденз с тез тръби и изолацията. Защо мислиш че продават съд за събиране на конденз на иноксовите комини с изолация? Аз заради този проблем си сложих миналата година външен комин 180-230 с изолация от вата помежду тръбите. Конденза остана, но пък комина не трупа нагар вече. Ако щеш вярвай, комина тече отдолу при слънчево време без да е запален котела. Ще слагам тръба на тапата на комина отдолу поне да си поливам близкото дърво. :) А конденз ми се образува най много на шапката. От там направо си вали. :)

Според мен конденз ще имаш винаги щом горелката ти спира тръгва на определено време.
nikigada - специалист
Трифон П.Трифонов написа:
Ники, при тия температури и интервали, дето ги споменаваш, смятам че и 150 см. вкладна цев ще ти върши работа.

Ако пъхаш тръби, горна тръба влиза в долна, и така до горе.
Разбрах те, за тръбите да може водата да се стича надолу и насипвам перлита отвън.

Благодаря!
ср фев 19, 2020 12:59 pmбат Вальо написа:
И пак ще имаш конденз с тез тръби и изолацията. Защо мислиш че продават съд за събиране на конденз на иноксовите комини с изолация? Аз заради този проблем си сложих миналата година външен комин 180-230 с изолация от вата помежду тръбите. Конденза остана, но пък комина не трупа нагар вече. Ако щеш вярвай, комина тече отдолу при слънчево време без да е запален котела. Ще слагам тръба на тапата на комина отдолу поне да си поливам близкото дърво. :) А конденз ми се образува най много на шапката. От там направо си вали. :)

Според мен конденз ще имаш винаги щом горелката ти спира тръгва на определено време.
Конденза ще го има и върху тръбите т.е. в изолацията между стария комин и металните тръби? Защо мислиш така? Аз мисля че конденза в огромната си част ще е вътре в тръбата и ще може да се улови през тапата. Даже не мисля че върху тръбите - отвън ще има конденз защото не контактуват с изгорелите газове които носят със себе си влагата от изгарянето а именно та кондензира!

Сега този конденз попива в стената на комина а оттам и проблемите свързани с това. Надявам се така поне стените да не се мокрят.

Благодаря!
ср фев 19, 2020 2:53 pmnikigada написа:
Не си го разбрал, бат Вальо. Не твърди, че конденз ще има извън тръбата, а че пак ще има конденз, въпреки перлита, при циклично горене. Вече няма да е проблем, а и бързо ще изчезва.
Казва, че дори лятото има, но пак си е вътре, в тръбата.
При мен се появява, през лятото, по вътрешните стени на котела. Котелното е хладно мазе.

Опааа, аз не съм го разбрал, бат ти Валя.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на ср фев 19, 2020 3:45 pm, променено общо 1 път.

Тема "Конденз в комин, начин за решаване на проблем!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: