• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
torbalan - Дървен философ
ср фев 19, 2020 5:52 pmkalin72 написа:
Котела е 32кВт, горелката 20 кВт, 2 етажа по 66 м2, като вероятно и таванското ще получи радиатор, или пък не, само климатик, че не ми се пробива за тръби.
Това е половината от моята къща.

Мисля, че си заслужава една по-прецизна сметка какво ще ти спести изолацията...
morfei1 - специалист
Изолацията намаля термо загубите с 30-35%.

Казано по Ганьовски, ако се топлиш със средно 5 тона пелети на сезон, с изолация трябва да успееш да се стоплиш с 3.5т. на теория.

Горе-долу идва на 0 след 10години.
Последна промяна от morfei1 на ср фев 19, 2020 11:25 pm, променено общо 1 път.
Jacomo - специалист
ср фев 19, 2020 9:07 pmfbr написа:
Ето виждаш ли как инвестицията става съизмерима с лихвите на банките. В крайна сметка имаш 15К за по изгодна инвестиция, а не положен стириопор който нищо не струва. Затова виждаме как чужди инвеститори, вместо да строят, влизат в помещения под наем и карат там с години, макар че с парите за наема биха построили две сгради.
Ама чакай, ти сам добави ограничително условие за топла зима, ами ако следващите 20 г. са студени? То по тая логика защо новите сгради се топлоизолират, а не се инвестират другаде тези пари?
fbr - майстор
То това е ясно защо, но ако имаш къс хоризонт, примерно да не знаеш дали догодина няма да изникнат нови дестинация с по-изгодни условия за инвестиции, или пък примерно средностатистическия господин Петров не е сигурен като Шопа в работата си, няма да му се наложи да търси работа извън България, и тези 15 К може да ги вложи в това начинание.
turbocharged - специалист
Изолация и отопление са инвестиции в комфорт. Няма да спечелиш нищо финикийско от тях. Ще живееш по-добре.
Относно отношението цена-качество победителя в икономията е по един климатик във всяка обитавана стая. 1200 лв. на стая и ги монтират по 3 на ден. Евтино бързо и не трепериш :) Термопомпата дава същия разход на ток ама понеже е модерна ще тръшнеш за нея и инсталация 5 пъти повече пари. Аз не се топля на климатици, а на пелети макар че имам по един хубав инвертор във всяка стая. Може и по-евтино да ми излезе на климатици ама не ме кефи пък и мога да си го позволя.
Antonii - майстор
Санирането от икономическа гледна точка е напълно безмислено.
Който и икономист да питате ще ви го каже. И причината е, че срока на откупуване на вложение средста е над 10 години.
Единствено, ако се отоплявате на ток с печки се доближава до 10те години.
Затова нормативно е задължително за ново строителство, че ако беше доброволно нямаше да се прави.
ср фев 19, 2020 10:26 pmAntonii написа:
Санирането от икономическа гледна точка е напълно безмислено.
Който и икономист да питате ще ви го каже. И причината е, че срока на откупуване на вложение средста е над 10 години.
Единствено, ако се отоплявате на ток с печки се доближава до 10те години.
Затова нормативно е задължително за ново строителство, че ако беше доброволно нямаше да се прави.
С моята проста математика, ще оборя който и да е икономист, дръзнал да изкаже подобно твърдение.
Уточнявам- Моята математика.
Миналото лято похарчих малко под триста (300) лева, за да положа геройски 20 квадрата топлоизолация. Аз, собственоръчно и собственокрачно.
Този сезон топля още една стая, а разхода ми върви абсолютно същия, като предния сезон. Ако за въпросната стая бих харчил по киловат на час, то за шест месеца (само 6) киловатите са над 4300. Почти толкова киловати дават 1 тон "евтини" слънчогледови пелети на цената от ...?.Кажи ми ти, Антоний! Аз си купувам само качествени, като последните бяха на 230, наши пари.
Ако бях топлил и предната година, въпросното помещение, щеше да ми глътне 230 повече.
Моята математика показва, че моят харч, е оправдал комфорта, да живея по нашироко, само след сезон и половина. По малко е , но няма да издребнявам, както и не завиших тонажа, до предполагаемия изхарчен киловат, за час. Постигнато с моите ръчички, Антоний.
Това лято продължавам, да знайш.
torbalan - Дървен философ
ср фев 19, 2020 10:56 pmТрифон П.Трифонов написа:
....С моята проста математика,...
С другото съм съгласен, но математиката не е твоя. :-D
Antonii - майстор
Ако правите санирането чрез фирма и влагате качествени материали, то нещата няма да са точно така.
Лично аз съм правил такива сметки за няколко сгради. Едната дори се отопляваше на природен газ и нещата с изолацията не излизаха(не, че не се направи за да се усвоят едни пари).
Особено, ако се използва високо ефективен начин на отопление.
Тук не говорим за сгади с лоша дограма, при които със смяната на дограмата и монтаж на изолация нещата се връзват някак си.
А всяко нещо си има и изключение. Във вашия случай ако "беряхте" дървата от гората, то също нямаше да ви излезнат сметките.
И това което споделям е просто опит, няма нищо лошо в поставянето на изолации. Но в някои случаи може да се мине само със смяната на дограмата. Говорим за старо строителство.
kalin72 - майстор
Antonii, съгласен съм с казаното от теб. Затова и се замислям има ли смисъл в моя случай. Да, хубаво е да има супер дупер яка изолация, ама на каква цена? И тия 10К лева дето ще ги изсипя, дори и в рамките на 2-3 години, дали ще се избият някога скоро, имайки предвид и факта, че изолацията не е вечна....
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Отопление цена-качество" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: