• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
Ми покажи го, аз твърдя, че връзката е линейна.
morfei1 - специалист
чет фев 20, 2020 2:07 pmradius написа:
Ми покажи го, аз твърдя, че връзката е линейна.
А твоя работа... ма мен това нещо не ме грее нито ми дава обяснение защо котела ми харчи еди колко си. Няма какво да показвам, който иска да си обясни защо разхода му е еди какъв си, сяда почва да чете, мисли и да смята.

Това което ще ти кажа, е че моята къща има 15,94kw загуби на час при условия Х. Същата тая къщурка при същите тези условия Х, но с изолация 10см. ESP има 9,96kw загуби на час.

За линейната зависимост си прав, оттам са ми и очакванията, че ако евентуално поставя изолация мога да очаквам поне 30% по нисък разход. Тоест ако до сега са ме оправяли 7тона при определени условия, при същите с изолация съм на 5тона. Ама тия прощенти дето ги вадиш, нямат нищо общо с реалния разход/загуби, щот една къща не бункер както каза Трифон по рано.
radius - майстор
Ами я се виж какво ти си написал, не аз. Неслучайно те цитирах и даже удебелих текста, но явно пак не го забелязваш.
"с външна изолация между 5 -10см. термо загубите на външните стени намалят между 30 - 38%"
Извинявяй, че чета какво си написал, а не какво си си мислил.
Няма какво да си обясняваме, че загубите не са само през стени, това е ясно.
morfei1 - специалист
Като четеш се опитвай и да мислиш.

Имаш къща със загуби 15,94kw на час. Буташ 10 бОнбОна само в изолация на външни стени, без да пипаш нищо друго и загубите ти стават 9,96kw на час, с колко процента ще намалиш загубите на час, съответно разходите за гориво? С 37.5% ако използваш ESP 10см. и с 31% ако използваш 5см. ESP.

Аз щот съм Ганьо и не вярвам в чудеса ги закръглям на 30%.
Морфине, сметките и на двамата са прави. Ти малко са обърка, в разсъжденията си и представянето на сметки, ма става ясно за ко иде реч.
Радиуса, според това, дето съм чел, за неговото отопление и неговите сметки, е пример по темата.
Термопомпа и супер ниски сметки, за осигуряване комфорта.
Мислиш ли, че това се случва без огромна доза топлоизолация?
Само да не е послъгвал.
radius - майстор
Ти нали ще идваш на гости с колелото да се убедиш.
Морфей, събуди се, ясно ми е какво пишеш, ама аз какво съм виновен, че се изразяваш неточно? А? :axe:
morfei1 - специалист
чет фев 20, 2020 4:11 pmТрифон П.Трифонов написа:
Мислиш ли, че това се случва без огромна доза топлоизолация?
То без нея няма въобще да се стопли.
prascho - майстор
чет фев 20, 2020 11:16 amТрифон П.Трифонов написа:

Имаш да направиш ок. 320 квадрата качествена изолация. Включвам под, таван и ограждащи стени. Не питай що толкова. Тарикатите плащат повече, ако им смятам само площта на стени, без дограма.
Ако си я правиш сам, ще ти излезе 6000-7000лв., като това не включва наем скеле и допълнителни материали по завършване на пода, както и покритие, върху материала на тавана. Да ги сложим 10, "до ключ"!

Бре, още ценни мнения!!! Хахаааа. Ша го навийми.
Не мога да разбера защо в сметката не е включена себестойността на собствения труд. Колко месеца ще се правят тези 320м2 и съответно колко заплати (от частен труд) ще бъдат спестени. Като трябва да се добави и времето за проучване пазара на материали, както и запознаване с технологията на полагане. Опитът не се свежда до гледане на две картинки. Всеки занаят има тънкости. Работа на височина крие своите рискове. Направете си застраховка :).

П.П. При безработни сметките излизат :-D .

П.П. Може да се започне с поставяне на изолация на под, на таван, смяна на дограма, които не изисква височинна работа. При къща на един етаж, полагането става бързо и лесно, но ако трябва да работиш на 6-7м височина.......
пет фев 21, 2020 12:28 amprascho написа:
...
На който не му стигат парите, работи допълнително. Дали ще е втора работа или у дома, за себе си, няма значение. Дали спестени или спечелени и похарчени. По добре е второто, ама...
При безработица, сметки не излизат. Кой ще ме храни, еле ако е трайна?!
На мен не ми трябва проучване на пазара. За Калин и още няколко, мога да напазаря, с добра отстъпка, та цената...За тия мога да дам съвети и да покажа за ден- два, та сигурен съм- ще се справят. Скеле, за двуетажна къща,„3к се прави лесно. Който е наблягал на математика или литература, да си е опичал акъла, та белким е по корав финансово.
Застраховка!!! Ужас! Скоро не съм се контузил, та трябва да си подновя тетануса. Празника ще го изкарам по дупки, в планината, та не е зле една спортна застраховка да си стъкмя. Изолацията ще почака.
Успех с отоплението, на добра цена и качество.
За всеки, сметката е различна. То, настанаха времена, дето Слънцето не свети еднакво, за всички.

Пи Пи; (хахаа) За едно лято ще се лиша от почивните дни и съм ги ошетал 320 квадрата, без много зор. Даже и море ще газя.
Поетапното топлоизолиране (за няколко години) има само едно предимство- парите не се дават наведнъж. Всичко друго е минуси, включително технологични.
Ако се наложи така, започва се от долу нагоре. Това заради обособяването на зони със сериозна разлика по температура. Никой не го прави, особено аз.
Икономически не изглежда логично, но обратното носи един сериозен минус.
Дограмата преди стените, естествено, като да се остави възможност за обръщане с повече материал!
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пет фев 21, 2020 11:40 am, променено общо 1 път.
andy_forresite - майстор
За къщата ново строителство - климатизация с въздушна ТП.
Тухли - от хубавите с прилична дебелина на зида;
Под - 10 см XPS (подовото без изолация НЕ работи, а с дебела е екстра);
Таван 20-30 см вата
Дограма - 5-6-камерна с троен стъклопакет
Врати (вкл външни) - от хубавите
Стени - 12 см каменна вата
Вентилация с рекуператор ако има няма да е излишно :yawinkle:

Моята съборетина е мисля от 1945 година. Има безкрайни термомостове - циментови стълби долепени до стената, ограда от циментови блокчета долепена до външна стена, циментова плоча козирка при западна стена, циментова пътека 3 метра широка долепена до южни стени, съсед с 10 м гараж с бетонови колони и покрив залепен за северна стена ... социално-икономическата обстановка в града (обезлюдяване, работещи на МРЗ, няма работа и тн). Така че аз не бих вложил в цялостно подобрение на топлотехническите х-ки на ограждащите повърхности, освен ГК и вата където може, а то може в 2 стаи 10 см да си направя и все ще има ефект. Аз мога да си направя външната ТИ, но височината от земята до стрехата е 5,5 м. Ако падна от 4 м ще се пребия и това от стълба няма и да помисля да го почна. За скеле ми трябва скорост. Малка площ, но труден обект, защото и съседът трябва да си премести една двойна външна врата с колоните, аз да си бутна част от оградата и да я възстановя, да разкрия и преправя част от покрива на пристройката че да има къде да лепя ТИ плочите, едно остъкление пречи и то трябва да се махне и направи ново ... и т.н., няма как да го приключа скоростно, така че това всичко отпада при мен.
От тази година топля постоянно още една стая 16-7 квадрата. 16 часа отопление - 23.7-24.3°С. Миналата година ѝ пусках радиатора през ден за по някой час. Дотук разходът на гориво (пелети) е същият като миналия сезон със спорадичното притопляне. Не съм топлоизолирал абсолютно нищо по нея в сравнение с м.г. Относно ефекта от ТИ - тази стая е без външно лепени ТИ плочи. Сутрин температурата е същата като в съседната с външно 8 см ЕПС на южната и западната стена. Разликата е че в стаята без външна ТИ има 3 см епс на таванчетата и 10 см минерална + гк от север, плюс подът че е дюшеме, отдолу посипка и върху дюшемето подложка 7 и ламинат. По ламината ходя бос и не ми е студено. В съседа по чорап стъпих на ламината му (който е като моя, но друг цвят) и все едно ходех по асфалта, толкова беше студено.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Отопление цена-качество" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: