• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,

Предварително искам да се извиня ако темата е разисквана. В момента със съпругата ми си строим къща с отопляема площ около 150-160 кв м на един етаж. За изолация и дограма няма да се пестят средства, но изпитваме трудности относно избора на отопление. Имаме голямо желание да сложим водно подово и затова сме се ориентирали към термопомпа или газ (трябва да уточня, че районът не е газифициран и вариантът е с подземен резервоар около 2000 л). Проблемът идва от там, че първоначалната инвестиция не е никак малка, а и не е ясно какви ще бъдат ежемесечните разходи. Ако има някой опит в тази насока ще съм много благодарен ако помогне с информация и съвет
шоп - майстор
С пропан бутан ще ти се види нанагорно :-D
iliya_i - майстор
вт фев 18, 2020 9:31 pmшоп написа:
С пропан бутан ще ти се види нанагорно :-D
Шопе извинявай, ама два пожарникарски въпроса.
Разрешиха ли подземното складиране на пропан-бутан? И има ли в България автоцистерни за метан?
Jacomo - специалист
вт фев 18, 2020 8:51 pmStrG8611 написа:
Имаме голямо желание да сложим водно подово и затова сме се ориентирали към термопомпа или газ
Едното не налага другото. Аз препоръчвам отоплителна система с опция за различни източници. Резервоар с газ ми се струва налудничева идея.
Подовото предполага по-ефективна работа на термопомпа/кондензен газов котел, но не е проблем да се захранва и от котел на твърдо гориво.

Подово+конвектори за мен е най-удачно решение, защото позволява нискотемп. отопление, охлаждане и интензивно затопляне. А източникът - спрямо текущото отношение цена на горивото/удобство/финансова възможност/климатични условия.
Последна промяна от Jacomo на вт фев 18, 2020 10:52 pm, променено общо 2 пъти.
вт фев 18, 2020 10:39 pmJacomo написа:
вт фев 18, 2020 8:51 pmStrG8611 написа:
Имаме голямо желание да сложим водно подово и затова сме се ориентирали към термопомпа или газ
Едното не налага другото. Аз препоръчвам отоплителна система с опция за различни източници.
Подовото предполага по-ефективна работа на термопомпа/кондензен газов котел, но не е проблем да се захранва и от котел на твърдо гориво.

Подово+конвектори за мен е най-удачно решение, защото позволява нискотемп. отопление, охлаждане и интензивно затопляне. А източникът - спрямо текущото отношение цен на горивото/удобство/финансова възможност.
Благодаря за мнението.

Единственото, което ме спира за термопомпата е голямата първоначална инвестиция - около 30 хил лв. Интересно ми е какви биха били ориентировъчните сметки за ток всеки месец.
Jacomo - специалист
viewtopic.php?f=10&t=63589
Тук съм описал как може да придобиеш представа за цената.
Докато не си сметнеш месечните сметки, няма как да сравниш вариантите и да определиш цена-качество (за което загатваш в заглавието) , така че дерзай със смятането.
Каква е тая термопомпа за 30К? Може би не е въздух/вода?
вт фев 18, 2020 10:51 pmJacomo написа:
viewtopic.php?f=10&t=63589
Тук съм описал как може да придобиеш представа за цената.
Каква е тая термопомпа за 30К? Може би не е въздух/вода?
Това е комплексна цена с чилъри, термостати, инсталация и т.н. иначе е въздух/вода. А днес получих оферта и за газов котел с външен резервоар 1750л + подово отопление + 200 л бойлер + труд за 20 хил лв и съм малко озадачен от тези цени. Може и да са нормални, но не съм очаквал такива суми. Към газовата инсталация, като добавим и няколко климатика за охлаждане и горе долу става като изпълнение с ТП, затова ме интересува кое е по-изгодно като месечни сметки след това.
LazarGanev - "Велик майстор"
Първо да кажа, че цитираната от Jacomo таблица с цените на енергията от различните източници не отговаря на действителността - тя е от преди 10 години, но и тогава не е била вярна, тъй че по-добре без нея. Освен това тя не предлага сравнение на сегашните опции - термопомпа, пропан-бутан и пелети, но иначе включва дърва, въглища, ел. нагревател, природен газ и централно парно, които в случая не са опция, да оставим, че са с неактуални цени.
StrG8611, вариантът на пропан-бутан ще ти даде около 2 пъти по-високи сметки, отколкото с термопомпа, а е минимално по-евтин. Ако имаше природен газ от мрежата - да, съгласен съм, че това е най-добрият вариант, но за пропан-бутан - не. Ако нямаше възможност за подово, а имаше изградена система с радиатори е вариант, тъй като тогава ТП отпада, но при положение, че ще е подово - няма какво да му мислиш. Да, офертите са завишени, но потърси и други. Сигурен съм, че поне 5К може да паднат от алтернативен избор на машина и още почти толкова от премахването на конвекторите от първи етап. Работи върху варианта с ТП - за ново жилище с подово - това е.
preslav - майстор
Изчаках Лазар да се включи защото е човек ползващ пелети и термопомпа, на всичкото отгоре се занимава с изграждането на отоплителни инсталации (ако бъркам, нека ме поправи).
Ако на мен ми предстоеше да градя къща щях да се насоча към термопомпа с подово, като непременно щях да предвидя изводи за конвектори (да не забравяме, че къщите не само се отопляват, но и охлаждат).
Когато се обсъждат вариантите на газ винаги се пропуска един не маловажен момент, ежегодните разходи за проверки и удостоверения за безопасност на инсталациите. Понеже не съм запознат, не че лично ме засяга, но заради аудиторията, ще помоля Лазар да спомене какви са съпътстващите разходи по узаконяването на една газова инсталация и разходите по ресертифицирането и в последствие.
Не ми е работа, но искам да обърна внимание и на момента с вентилацията, нещото което много често се пропуска при планирането на новото строителство - ако не се предвиди в етапа планиране, после е доста по-трудно да се реализира. Казано по-накратко, осведомете се млади господине и по темата вентилация с рекуперация!
шоп - майстор
вт фев 18, 2020 9:47 pmiliya_i написа:

Разрешиха ли подземното складиране на пропан-бутан? И има ли в България автоцистерни за метан?
Има си изискваня и ако се спазят-може. Даже за в населени райони ако е надземен си има изискваня за бетонни стени, обваловки, погреби или т.н. кофчези.

От много време в Бг има цистерни за CNG метан. Разбира се цистерната не е една, ами набор от цистерни.

В наше село 20 ина човека се греят с компресиран метан. Правят заявка по тел. и на другия ден идва камиона и чрез компресиране преточва или с кран се прехвърля цяла пирамида бутилки.
Не е евтино, но е по-евтино от пропан-бутан.

То на нощен ток с подово, което ще акумулира енергия ще е по-евтино от пропан-бутан и без да се наливат 5 цифрени суми :-D

Истината за ниски сметки е ТП + водно подово + изолация.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Отопление цена-качество" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: