• 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 61
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ср апр 21, 2021 6:59 amkozl написа:
:lachtot: :lachtot: :lachtot: :lachtot: :lachtot:
Графикът ти е интересен.
https://m.dir.bg/business/pazari/pazara ... na-hartiya
Типично, от където и да е погледнато.
infomar
Преди време по времето на ГРб много писаха, че вече имаме възможност за закупуване на американска газ. Дори бяхме започнали да я купуваме, но нещо секна далаверата. Чудя се защо сега не внасяме евтин америкаски газ?
Гледам, че цената на най-близките (октомври) фючърси на спот индекса TTF на борсата на ICE Futures за газ до сряда вечерта се върна до нивото от около 607 долара за хиляда кубически метра. м, въпреки че сутринта скочи до 646 долара за хиляда кубически метра, според данните на борсата. В понеделник търговията също затвори на около 600 долара за хиляда кубически метра.

С решение на Комисията за енергийно и водно регулиране от днес синьото гориво поскъпва с 20% и ще струва 69,40 лв./MWh. Увеличената цена на природния газ за септември отразява тенденцията за продължаващо нарастване на цените на синьото гориво на международните газови пазари, съобщиха от КЕВР. За последните 12 месеца повишението у нас е със 150%. Очакванията са цената да продължи да се покачва до края на годината.
https://frognews.bg/novini/tesla-20proc ... -gaza.html

При тези цени дали все още е изгодно да се отопляват жилища на газ.

Не ни ли излиза през носът указанията на ЕС за новата "ЗЕЛЕНА ВЪЛНА" при тези цени на газа? Все пак спотовите цени ги въведе ЕС с които замени цените за дългосрочните контракти, която е 2-3 пъти по-ниска!
nikolson - майстор
Че ние к0пуваме по дългосрочен договор. Зелената сделка няма общо със смяната на плащането. Полша купува с търгове и Газпром не е спечелил и един контракт/лот. Цял ферман мога да напиша. Само за сведение, цената на газа на Хенри хъб (входа на САЩ) е $4.64 за MMBTU. Това при 1.70лв/$ е ~~27 лв/МВтч.
https://oilprice.com/
infomar
чет сеп 02, 2021 12:32 pmnikolson написа:
Че ние к0пуваме по дългосрочен договор. Полша купува с търгове и Газпром не е спечелил и един контракт/лот.
Като е така, защо увеличават цената у нас? Според теб нямаме промяна на цената по която купуваме, щото е по дългосрочен договор, а умишлено независимият регулатор ни съдира няколко кожи с лъжа ли? :?
Като е толкова евтина американската газ, що не я внасяме. Отказваме се от гадната руска не демократична газ и внасяме само евтината американска :lol: Нали ГРб казаха, че вече всичко е готово за вноса....голямо пищене беше :? Какво на топли, каква е цената на входа/изхода на САЩ. Гледай каква е на търговете в ЕС или теб това не те интересува? Нали с тази газ ще правим "Зелена революция", или и газ няма да се ползва тогава?

""""" :lol: :lol: :lol: Полша е увеличила миналата година вноса на газ от Газпром със 73,44 на сто до 9,668 милиарда кубични метра, Италия - с 41,01 на сто до 20,142 млрд. куб. м., а Гърция - с 28,34 на сто до 2,893 млрд. куб. м."""" https://dariknews.bg/novini/sviat/naj-m ... es-2259264
nikolson - майстор
Много е хубаво, когато се цитират български (ГЕРБ) източници, които цитират ТАСС.
[ДАРИК е част от НОВА Броадкастинг, собственост на Домусчиеви].
Според линка, Полша (в случая) е увеличила покупките от Газпром през 2020, спрямо 2019. И пише
9,668 млрд. м3 (2020г). Но тук http://www.gazpromexport.ru/en/statistics/ за 2019г Газпром посочва, че за 2019г е продал на Полша 9.73 млрд.м3. Прегледно:
2019 - 9.730
2020 - 9.668
Могат да се сравнят и останалите страни. Аз спирам дотук. Както писах по-напред, мога да напиша фермани за това, но не виждам смисъл.
kartechar - специалист
Това с приравняването към лв/Мвтч ми се струва някаква велика измама, дето май само у нас се използва, за да се замажат далаверите с цената. Ето и статистиката на Газпром е в кубични метри. При нас отчитат потреблението в кубични метри, а във фактурата е лв/Мвтч :ka: . Колега, имаш ли впечатления за този "феномен"?
шоп - майстор
чет сеп 02, 2021 7:38 pmkartechar написа:
Това с приравняването към лв/Мвтч ми се струва някаква велика измама, дето май само у нас се използва, за да се замажат далаверите с цената.
Нямам представа дали е само у нас.
Чета и следя редовно руските форуми и масово дори в Русия хората бягат от газифициране и минават на термопомпи.
Масово се оплакват от високите цени за присъединяване, годишните рекетиращи такси и най-вече некачествен газ с високо съдаржание на водни пари, конденз, въздух и други баластни газове, които въртят газомера, но не отделят калории.

За съжаление не съм присъединен към газопреносната мрежа иначе имам топломери и бих замерил реално какво количество топлинна енергия се получава от 1м3 газ разбира се при отоплителен уред работещ в номинал и отчетен КПД на уреда.

Ще ми е интересно ако някой колега е направил тези измервания.
Да не се окаже, че: "Царя е гол!"
kartechar - специалист
Нямам наблюдения върху качеството на газта :? . Отоплявам 100 кв. м. апартамент с водно подово и най-високите ми сметки за изминалия отоплителен сезон са по 130 лв. за декември и януари (тук влиза и топлата вода). Това ме кара да си мисля, че едва ли има драма с качеството. Ама цената сега е двойна :shock: , което ми гарантира и поне двойни сметки, ако междувременно не осерат и качеството, че тогава... :finga:
idealist - специалист
За себе си очаквам сметките да скочат поне 2,5 - 3 пъти спрямо предната зима.
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 61

Тема "Честита ви нова цена на метана!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: